BEBEK VE KEDİ AYNI EVDE YAŞAR MI?

0
910

İnsan sevgisi, hayvan sevgisi ile başlar. Çocuklarımıza hayvan sevgisi kazandıra bilmeniz için de onları hayvanlarla olabildiğince erken tanıştırmakta fayda vardır.  Bebeklere hayvan sevgisinin kazandırılması açısından da zararsız ve sevimli dostlarımız olan kedilerin önemi çok büyüktür.

Bu sevimli dostlarımız, özellikle bebeğimizin ruh sağlığı açısından oldukça yararlı olur. Evde bir kedinin varlığı bebeğinizin daha mutlu bir çocuk olmasını sağlar ve kedinizle aralarında oluşacak inanılmaz bağ sizi gerçekten şaşırtabilir. Bunun yanı sıra, bir kediyle birlikte büyüyen bebeğiniz, sorumluluk almayı ve paylaşmayı da daha kolay öğrenecektir. 

Bebeğiniz eve geldiğinde ister istemez kedinize ayırdığınız ilgi ve zamanda bir miktar azalma olacaktır. Bebek eve gelmeden aylar öncesinden kedinize ayırdığınız ilgi ve oyun saatlerini biraz azaltın. Böylelikle, kediniz daha az ilgi ile bebeği ilişkilendirmeyecektir.

Kedinizi fırsat buldukça arkadaşlarınızın bebekleri ile tanıştırın. Tanıştırma esnasında kedinize en çok sevdiği ödüllerden verin ve onu okşayın. Böylelikle, minik bebeklerin kurabiye getiren iyi sürü mensupları olduğunu düşünecektir. Eğer kediniz bebeğe tepki gösteriyorsa sakın onu azarlamayın ve bağırmayın. Sakince onu uzaklaştırın ve en kısa tarihte tekrar deneyin. Ufak çocukların kedinizi mıncıklamasına, kuyruğunu çekmesine mani olun. Çocuk kedinizi emniyetli bir şekilde tutabilecek yaşta değilse, buna müsaade etmeyin.

Yeni bebeğinizle kapıdan ilk girdiğinizde bebeği aile fertlerinden olmayan biri taşırsa daha iyi olur. Her zaman yaptığınız gibi kedinizle merhabalaşın. Günlük rutin merhabalaşmalarınızın dışına çıkmayın. İlk tanışmayı çok uzun tutmayın ve bebeği odasına götürün.

Kedinizi en sakin olduğu zamanlarda yanınıza çağırın. Onunla sakin ve güzel bir ses tonuyla konuşun. Bebeğinize sakin yanaşıyorsa onu ödüllendirin. Eğer kediniz sinirleniyor ve saldırganlık gösteriyorsa, aşırı tepki göstermeden, bağırıp azarlamadan onu mekandan uzaklaştırın. Daha sonra tekrar deneyin. Sabır ve istikrarla kısa bir süre sonra kediniz ailenin bu küçük yeni ferdine alışacak onun en iyi arkadaşı olacaktır.

Evdeki hayvanlar bebeklere sağlık açısından bir tehdit oluşturmaz. Kedinizin aşılarının ve iç-dış paraziter ilaçlamasının yapılmış olmasına dikkat edin. Havada uçuşan tüyler sizi endişelendiriyorsa, kedinizi tıraş ettirmenizi (doğumdan 2-3 hafta önce) önerebiliriz.  Kediniz bahçeye çıkıyorsa, bebeğiniz emeklemeye başladığında, sokaktan gelen kedinizin patilerini yıkamalısınız.

Kediniz yeni gelen bebeği ikinci bir kedi olarak algılayabilir. Bazı kediler bölgelerinin sınırlarını yeni kediye anlatabilmek için evin bazı yerlerini idrarlarıyla işaretleyebilirler. Böyle bir durumda pek yapacak bir şey yoktur. Zamanla bebeğin bir tehdit oluşturmadığını anlayacak ve vazgeçecektir.

Hayvanla büyüyen çocukların ileride daha sosyal, daha mutlu ve merhametli bireyler oldukları gözlemlenmiştir. Lütfen kedinizi bebeğinize karşı bir tehdit olarak görüp, kedinizden vazgeçmeyin. Biraz sabır, biraz emekle bebeğiniz çok değerli bir kardeşe sahip olabilir.