BEBEKLER VE KÖPEKLER

0
1728

Aileye yeni bir bebek ekleneceği zaman köpek sahiplerinin bir takım endişelere kapılması gayet normaldir. Bu duruma köpeğinizin kolay adapte olabilmesi için çalışmalara doğum gerçekleşmeden aylar öncesinden başlamalısınız. Köpekler sürü halinde yaşayan hayvanlardır. Davranışlarında sürü psikolojisi  hakimdir. Köpeğiniz eve gelen bebeği sürüye eklenen yeni bir üye olarak algılayacaktır. Doğuma kadar olan süreyi iyi değerlendirmeli, bebeğinizin yeni yerini hazırlamalısınız.

Köpeğinizin temel itaat eğitimi varsa, her şey daha kolay olacaktır. Eğer yoksa doğuma kadar bu eğitimi almasını sağlayın. Dur, kal, otur, hayır, evet gibi basit komutları bilmesi işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Bazı köpekler, özellikle küçük ırklar bebek ağlamasını tehdit oluşturan bir ses olarak algılayıp, agresyon gösterebilir. Bunu önlemek için bebek ağlamalarını kaydettiğiniz bir kaseti her gün birkaç sefer köpeğinize dinletin ve bu esnada ona bir ödül ikram edin.

Çoğu köpek mama kaplarına yanaşılmasına tepki gösterir. Bebeğinizin emekleme döneminde zarar görmemesi için, aylar öncesinden, köpeğiniz yemek yerken mama kabına yanaşın ve içine çok sevdiği bir ödül bırakın. Böylelikle mama kabına yanaşanları sevdiği ödüllerle ilişkilendirecek tir.

Doğum gerçekleşince, anne eve gelmeden bir gün önce, bebeğin kullandığı battaniye veya zıbını eve getirip, köpeğinizin yatağına serin. Bu şekilde onun kokusunu gelmeden önce tanımış olur. Eğer köpeğiniz bu eşyalarla oynamak isterse kesinlikle izin vermeyin. Eşyaları sakin bir şekilde ondan alın; bir saat sonra tekrar deneyin. Köpeğinizin yeni bebekle oynayamayacağını bilmesi çok önemlidir.

Yeni bebeğinizle kapıdan ilk girdiğinizde bebeği aile fertlerinden olmayan biri taşırsa daha iyi olur. Her zaman yaptığınız gibi köpeğinizle merhabalaşın. Günlük rutin merhabalaşmalarınızın dışına çıkmayın. Ona bir ödül verebilirsiniz. Köpeğiniz sakinleşince, ona bir tasma takın ve kontrollü bir şekilde bebekle tanıştırın. Köpeğiniz sakin ve pozitif davranıyorsa koklamasına izin veri. İlk tanışmayı çok uzun tutmayın ve bebeği odasına götürün.

Evdeki hayvanlar bebeklere sağlık açısından bir tehdit oluşturmaz. Köpeğinizin aşılarının ve iç-dış paraziter ilaçlamasının yapılmış olmasına dikkat edin. Havada uçuşan tüyler sizi endişelendiriyorsa, köpeğinizi tıraş ettirmenizi (doğumdan 2-3 hafta önce) önerebiliriz. Bebeğiniz emeklemeye başladığında sokaktan gelen köpeğinizin patilerini yıkamalısınız. Hayvanla büyüyen çocukların ileride daha sosyal, daha mutlu ve merhametli bireyler oldukları gözlemlenmiştir.