Patinibesle Köpek Maması Alışveriş Rehberimiz ve İncelemesi

0
6952
En iyi köpek maması 2020
En iyi köpek maması 2020

En iyi köpek maması 2020

Patinibesle Köpek Maması Alışveriş Rehberimiz ve İncelemesi

Admin

En iyi köpek maması 2020
En iyi köpek maması 2020

Ürünlerimizi sizce nasıl seçiyoruz.

 • Ürünlerimizi teker teker incelemeye alıyoruz.
 • Dünya genelinde yorumlara bakıyoruz.
 • Müşteri geri dönüşlerini analiz ediyoruz.

Köpekleri gerçekten sevmeyen insanları bulmak oldukça zordur. Köpekler, Türkiye’deki birçok insanın hayatının inanılmaz derecede önemli bir parçasıdır ve koşulsuz sevgisi, insanların yeterince alamadığı bir şeydir. Köpeklerimizin iyi bakıldığından, mutlu ve sağlıklı olduğundan emin olmak için yeterli her gün egzersiz, veteriner kontrolünde  ve elbette doğru beslenme gibi şeylere ihtiyaçları vardır.

Aşağıdaki kılavuzu sizlere , küçük köpeğiniz veya can dostunuz için mümkün olan en iyi olanı aldığınızdan emin olmak için iyi köpek mamasının en önemli özelliklerini ortaya koyacaktır. Köpek mamasını seçerken, köpek türü (soyağacı ya da değil), yaş, fiziksel durum ve yaşam tarzı gibi temel kriterlere çok dikkat etmelisiniz. Aşağıda evcil hayvanınız için bir yiyecek seçerken akılda tutulması gereken en önemli şeylerden bazılarını inceleyeceğiz.

 

Önemli Gerçekler

 • Tüm köpek mamaları eşit üretilmez. Daha pahalı ve daha iyi malzemeler kullanan Premium markalar var; daha ortalama içerikler kullanan normal markalar ve jenerik markalar. Bu kılavuz boyunca köpek mamasının kalite farklılıkları hakkında daha fazla ayrıntıya verilecektir.
 • Bir köpeğin beslenmesi ve sağlığı yakından ilişkilidir: en iyi yiyecekleri seçmek için ne kadar çok para öderseniz (zaman, ancak her zaman çok para değil), daha sağlıklı olurlar. Köpeğiniz için mümkün olan en iyi yiyecekleri nasıl bulacağınızı bilmiyorsanız, onun için üzülebilirsiniz.
 • Türkiye’de bulabileceğiniz kuru, ıslak ve yarı ıslak yiyecekler bulabilirsiniz. Bu kılavuzda, çoğunlukla kuru köpek maması hakkında yazacağız, Çünkü bize göre, her tür ırk için en uygun köpek mamasıdır. Köpeğinizin ne yemesi gerektiğinden tam olarak emin değilseniz, lütfen veteriner hekiminizle  konuşarak yardım isteyebilirsiniz.

 

Sıralama ile : Türkiye pazarındaki en iyi köpek maması

Birisi size hediye olarak bir köpek verdi mi? Terk edilmiş birini evine aldın mı? Bir köpeğe sahip olmak, onu nasıl aldığınızdan bağımsız olarak, büyük bir teşebbüstür ve genellikle çok faydalıdır. Bir köpeğe sahipken, sadece düzenli olarak yürüyüşe çıkmakla kalmaz, aynı zamanda en iyi şekilde evcil hayvanınıza iyi ve sağlıklı bir diyet sağlayarak yapılan sağlıklarına (sindirim, diş ve tüy kalitesi) bakmanız gerekir. .

Numara 1 : Taste Of The Wild Pacific Stream

Taste of The Wild Pacific Stream köpek mamasının içinde balık proteini, tatlı patates ve tahılsız formülü ile birlikte hassas köpeğiniz için yüksek oranda sindirilebilen bir enerji sağlar. Gerçek füme somon balığı ile yapılan bu mamada başka hiçbir mamada olmayan lezzet vardır. Meyve ve sebzeler ile desteklenmiş bu balıklı ve patatesli mama sevimli dostunuzun günlük hayatta aldığı zararları, içerdiği doğal antioksidanlar ile korumaya yardımcı olur ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi oluşturur aynı zamanda genel sağlığını ‘da destekler.

İçeriğinde:

Protein: 25% Minimum,

Yağ: 15% Minimum

Calcium: 1.9%

Fosfor : 1.1%

Kalori: 3,600 kcal/kg (360 kcal/cup) Hesaplanan Metobolik Enerji vardır.

Linki : https://patinibesle.com/köpek-maması/taste-of-the-wild/taste-of-the-wild-pacific-stream-13-kg

Taste Of The Wild Pacific Stream
Taste Of The Wild Pacific Stream

Numara 2 : N&D Bal Kabaklı Tahılsız Medium & Maxi Yetişkin Köpek Maması

N&D köpek maması büyük ve orta ırk yetişkin köpeklerin günlük enerji ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan yetişkin tahılsız köpek mamasıdır .Mama içeriğinde bulunan glukozamin ve kondrotin köpeğinizin eklem gelişimi ve eklem sağlığı açısından faydalıdır. Tamamen tahılsız olarak üretilen bu mamada bulunan %28 oranında protein köpeğinizin kas kütlesinin yoğunluğunu korunmasını sağlar. Bal Kabaklı, kuzulu ve yaban mersinli olarak üretilen mama İtalyan mutfağının ürünüdür.

İçeriğinde:

Ham protein 28.00%

Ham yağlar 18.00%

Ham lif 2.90%

Ham kül 8.60%

Kalsiyum 1.40%

Fosfor 1.10%

Omega-6 yağ asitleri 3.30%

Omega-3 yağ asitleri 0.90%

DHA 0.50%

EPA 0.30%; Glukozamin 1200mg/kg

Kondroitin 900mg/kg

Enerji Değeri: ME 3740kcal/kg – 15.7MJ/kg.

Linki : https://patinibesle.com/köpek-maması/nd-kopek/nd-bal-kabakli-tahilsiz-medium-maxi-yetiskin-kopek-mamasi

N&D Balkabaklı Köpek Maması
N&D Balkabaklı Köpek Maması

Numara 3: Brit Care Yetişkin Tahılsız Yetişkin Köpek Maması

Yetişkin köpeklere has tahılsız ve kaliteli içerikler bulunduran bir köpek mamasıdır. Kas gelişimi için sindirimi kolay doymamış yağlar ve proteinler içermektedir. Kan şekerinin düzenlenmesinde ve obezliğe karşı az miktarda glisemik indeks bulundurmaktadır. Sağlıklı tüyler, deri ve kalp için bolca omega 3 ve C Vitamini vardır. Ayrıca, Vitamin C, hücre korunmasında ve hücresel bağışıklığın sağlanmasında önemli bir rol oynar.

İçeriği :

Ham protein% 26

Ham yağ% 15

Nem% 10

Ham kül% 7.5

Ham lif% 2.5

% 1.2 kalsiyum

% 1.0 fosfor

linki : https://patinibesle.com/brit-care-yetişkin-tahılsız-yetişkin-köpek-maması

Brit Care Tahılsız Köpek Maması
Brit Care Tahılsız Köpek Maması

Numara 4 : Pro Plan Adult Senstive Yetişkin Köpek Maması

Pro Plan köpek maması Nestle Güvencesiyle üretilmektedir. Dünyada en popüler markalardan birisidir. Pro plan köpek maması çok uzun yıllardır ülkemizde bulunmaktadır. Türkiye’de en çok satan mamalar arasında yer almaktadır. Nestle ile mükemmel içeriğe sahiptir ve köpekler bayılarak yerler. Pro plan köpek maması içinde : Somon, pirinç, mısır gluteni, karışık tokoferollerle korunmuş hayvansal yağlar, mısır, mineraller, pancar posası, selüloz, kalsiyum fosfat, sodyum klorür, tuz, vitaminler ve mineraller bulunmaktadır.

Ham protein % 26,00

Ham yağ % 16,00

İnorganik madde % 7,50

Ham selüloz % 2,50

Link : https://patinibesle.com/köpek-maması/pro-plan/pro-plan-adult-senstive-yetiskin-kopek-mamasi

Proplan Somonlu Köpek Maması
Proplan Somonlu Köpek Maması

Numara 5 : Royal Canin Medium Dermacomfort

Royal Canin köpek mamaları Mars gurubuna aittir. Tüm dünyada en çok bilenen markalar arasında yer almaktadır. Royal Canin köpek maması çok eski bir geçmişe dayanmaktadır. Uzun yıllardır ülkemizdeki pazarda yer almaktadır ve yerini korumaya çalışmaktadır. Royal Canin köpek maması köpeklerinizin dermacomfort özelliği ile sağlık tüy yapısına kavuşmaları ve mükemmel tüyler oluşmasında yardımcı olmaktadır. İçeriğindeki maddeler ile beslenme alerjisi olan köpekler içinde önerilmektedir. İçeriğinde pirinç, buğday glüteni, buğday, hayvansal yağ, mısır glüten, mısır, mineraller, kabuklu çıkarılmış yulaf, hidrolize kümes hayvanları karaciğeri, soya yağı, pancar posası, balık yağı (EPA ve DHA kaynağı), keten tohumu bulunmaktadır.

İçeriği :

Ham protein:% 24

Ham Yağ:% 17

Kül% 5.9

Ham lif % 1.4

Omega-6 yağ asitleri: 35,5 g / kg gama inc:3,1 g Omega-3 yağ asitleri: 10,6 / EPA inc kg g DHA: 4,1 g Analiz: Nem (%) 8 Protein (%) 25 Ham Yağ (%) 17 Ham selüloz (%) 1,6 Kül (%) 5,9 Mineraller: Kalsiyum (%) 0,83 Fosfor (%) 0,59 Sodyum (%) 0,40 Klor (%) 0,81 Potasyum (%) 0,7 Magnezyum (%) 0,08

Linki : https://patinibesle.com/köpek-maması/royal-canin/royal-canin-medium-dermacomfort-orta-irk-deri-sağlığı-hassas-köpek-maması

Royal Canin Medium Dermacomfort Köpek Maması
Royal Canin Medium Dermacomfort Köpek Maması

Numara 6 : Happy Dog Supreme Sensible Neuseeland Köpek Maması

Happy dog köpek maması Almanya üretilmektedir. Almanya’da son derece popüler olan bu marka Avrupa’da çok iyi tanıtılmaktadır. Happy dog köpek maması uzun yılladır üretimi yapılmaktadır. Happy dog supreme serisi diğer happy dog mamalara göre en iyi kalite olarak üretilmektedir. İçeriğinde ilgimizi çeken Yeni Zelanda midyesi içerir. İçeriği : kuzu proteini * (% 21), pirinç unu, mısır unu, mısır, pirinç proteini * (% 9), tavuk yağı, hidrolize karaciğer, şeker pancarı pekmezi (şeker) *, ay çiçek yağı, elma posası * (% 1), kolza tohumu yağı, bütün yumurta, sodyum klorür, kurutulmuş , maya *, potasyum klorür, yosun * (0.15%), keten tohumu (% 0.15), midye eti * (% 0.05), süt devedikeni, enginar, karahindiba, zencefil, huş yaprakları, ısırgan, papatya, kişniş, biberiye, adaçayı, meyan kökü, kekik, maya bulunmaktadır. Zengin bir içeriğe sahiptir.

İçeriği :

Ham protein 21%

Ham yağ 12%

Ham lif 3%

Ham kül 7.5%

Kalsiyum 1.6%

Fosfor 1.05%

Sodyum 0.35%

Omega 6 yağ asitleri 2.8% , Omega 3 yağ asitleri 0.3%

Linki : https://patinibesle.com/köpek-maması/happy-dog/happy-dog-supreme-sensible-neuseeland-köpek-maması

HappyDog Supreme Sensible Neuseeland
HappyDog Supreme Sensible Neuseeland

Numara 6 : Mystic Düşük Tahıllı Köpek Maması

Mystic Düşük Tahıllı Yavru Kuzu Etli Köpek Maması

 

Mystic Kuzulu Yavru köpek maması 12 aylığa kadar olan yavru köpeğiniz için gelişimini ve sağlıklı büyümesini destekleyici ve çok severek yiyeceği bir yavru köpek mamasıdır. Sıvılaştırılmış Taze Et Enjeksiyon Sistemi (FMIS) kullanılarak üretilmiştir. En yüksek kalitede taze kuzu eti, kurutulmuş kuzu eti, kurutulmuş sebze ve meyvelerin yanı sıra zengin destekleyici ürünler ile hazırlanmış mükemmel bir yavru kuru köpek mamasıdır. Yavru köpeğinizin gelişiminde kullanabileceğiniz yerli üretim bir yavru köpek mamasıdır. İçeriği çok özenle hazırlanmıştır. Düşük tahıllı olarak yavru köpeğinizin sağlığı ve metabolizması düşünülerek üretilmiştir. Sindirimi kolay mükemmel aroma ile zenginleştirilmiş bir içeriğe sahiptir. FMIS sistemi ile aroması ve kokusu zenginleştirilmiştir. Mystic az tahıllı yavru köpek maması için daha fazla detaylı bilgi için dilediğiniz zaman Patinibesle ile iletişime geçebilirsiniz. Sizlere her konuda yardımcı olamaya hazırız.

Yavru Köpeğiniz için Türkiye’de bir ilk olan;

Sıvılaştırılmış Taze Et Enjeksiyon Sistemi (FMIS) ile özenle ürettiğimiz ‘’Az Tahıllı’’ Yavru Kuzu Etli Köpek Maması

Sıvılaştırılmış Taze Et Enjeksiyon Sistemi (FMIS) ne demek ?

Etlerin daha fazla taze olması için bir enjeksiyon sistemdir. Dünyada bazı ülkelerde bu sistem kullanılmaktadır. Hermos pet ‘ de Türkiye’de ilk defa bu sistemle az tahıllı daha taze bir mama üretmek için böyle bir sistemi kullanmıştır. FMIS sistemle ile siz evcil hayvan sahipleri daha taze ve daha kaliteli bir kuru mama ile beslenmesine yardımcı olacaksınız. Bu sistem içerisinde kullanılan malzemenin daha taze olmasını sağlamaktadır. Çok yeni bir sistem olarak kullanılan FMIS sistemi aynı zamanda İngiltere ve Amerika ‘ da bazı evcil hayvan mama üreticileri tarafından kullanılmaktadır. Taze et sıvılaştırılarak ürünün içerisine enjekte edilmektedir. İçeriğinde kesinlikle tavuk unu, sığır eti unu ve balık unu kesinlikle kullanılmaktadır. Bu sistem ile % 75 hayvansal protein rahatlıkla kuru mamanın içeriğine enjekte edilebilmektedir. Aynı zamanda FMIS Sıvılaştırılmış Taze Et Enjeksiyon Sistemi ile kullanılan etin ister tavuk etli , sığır eti ve balık eti olsun sindirilebilirlik oranı %99 seviyesine kadar  yükselmektedir. FMIS taze et enjeksiyon sistemi sayesinde mama taneciklerinin kokusu evcil hayvanlar, kedi ve köpek için çok ilgi çekici bir hal alır ve sindirim ve yenilenebilirlik oranı çok yüksektir. Artık düşük tahıllı ve tahılsız mamalarda yeni teknoloji olarak bu yöntem önümüzdeki yıllarda daha fazla kullanılmaya başlanacaktır. Türkiye’de ilk kez kullanan Hermos Pet Ailesine bizlerin evcil hayvanlarını daha sağlıklı ve uzun ömürlü yaşamasını sağladıkları için böyle bir teknolojiyi kullandıkları için çok teşekkür ederiz.İçerisinde : Kurutulmuş ve taze Kuzu Eti (%45), Kahverengi Pirinç, Bezelye, Nohut, Patates, Rafine Tavuk Yağı, Balık Yağı, Bira Mayası, Harnup, Nükleotit Maya Proteini, Kurutulmuş Şeker Pancarı, Mineraller,Prebiotik Mannan Oligo Sakkaritler, Deniz Yosunu, Kabak, Havuç, Yaban Mersini Tozu, Avizeağacı Özütü, Yucca, Pisilyum bulunmaktadır.

İçeriği :

Protein : %30

Yağ : %16

Ham Kül : %8

Ham selüloz : %4

Nem : %10

Omega 6 : 3.60

Omega 3 : 0.75

 

Link :https://patinibesle.com/mystic-düşük-tahıllı-yavru-köpek-mamasıMystic köpek maması

Mystic köpek mamasıEn Çok Satılan Mama : Dog Chow Yetişkin Somon Etli Köpek Maması

Nestle Purina tarafından üretilen Dog chow Somon etli köpek maması . İçeriği yetişkin köpekler için Nestle Güvencesiyle üretilmiştir. Dog Chow köpek maması somon etlinden aldığı protein ile içeriği zenginleştirilmiştir. Tüm ırk köpekler için uygundur.12 aylık tan büyük köpekler için uygundur. İçeriğinde tahıllar ( tam tahıl % 20,00, pirinç % 4,00), et ve et türevleri (et % 14,00, kuzu eti % 4,00), bitkisel protein ekstraktı, yağlar, sebze türevleri (pancar küspesi % 1,10), sebzeler (hindiba kökü % 1,10), mineraller bulunmaktadır.

İçeriği :

Ham protein % 24,00

Ham yağ % 12,00

Ham lif % 3,00

Ham kül % 8,00

Link : https://patinibesle.com/dog-chow-yetişkin-somon-etli-köpek-maması-14-kg

Dog Chow Köpek Maması
Dog Chow Köpek Maması

En Ekonomik Mama : Paw Paw Köpek Maması

Paw Paw köpek maması Hermos gıda tarafından yerli üretim bir köpek mamasıdır. Siz köpek sahiplerinin en iyi şekilde sağlıklı ve ekonomik açıdan dengeli beslenmesi için mükemmel formül edilmiş. Ekonomik ve kaliteli bir köpek mamasıdır. İçeriğinde kurutulmuş kuzu eti, pirinç, mısır, irmik altı un (ya da buğday), tavuk yağı, bira mayası, balık yağı, kurutulmuş şeker pancarı, vitaminler ve mineraller bulunmaktadır.

İçeriği :

Protein %22

Yağ Oranı %10

Nem %10

Ham Kül %9

Ham selüloz %6

Kalsiyum %2

Fosfor %1

Sodyum 0,5

Linki : https://patinibesle.com/paw-paw-yetişkin-köpek-maması

Paw Paw köpek maması
Paw Paw köpek maması

Köpek maması hakkında bilmeniz gereken her şey:

Hemen hemen her köpek sahibi, köpeklerini ne tür yiyecekler almaları gerektiğini merak ediyor. Aşağıdaki bölüm, köpek maması seçimini çevreleyen en sık sorulan tüketici sorularının bazılarını yanıtlayacak ve köpeğinizi düzgün bir şekilde beslemek için gerekli tüm bilgileri verecektir. Bu kılavuzu okuyup takip ederek köpeğinize tam bir mutluluk verebilir ve yaşam beklentilerini iyileştirebilirsiniz.

Köpek maması nedir ve kuru gıdaların avantajları nelerdir?

Kuru köpek maması genellikle tüylü arkadaşlarımızın mutlu ve sağlıklı olduğundan emin olmak için gerekli tüm besinleri ve proteinleri içeren küçük peletler halinde paketlenir. Genel olarak, köpeğinize verebileceğiniz üç farklı kuru gıda türü vardır.

 • Premium köpek maması: Bu en kaliteli besindir, bu yüzden en pahalı olma eğilimindedir. Bununla birlikte, köpeğinize daha kaliteli yiyecekler verirseniz, daha az gaz, daha iyi dışkı, iyileştirilmiş sağlık dahil olmak üzere daha iyi sindirime sahip olurlar ve genellikle daha uzun süre tatmin olurlar. Mama poşetlerinin üzerinde böyle bir yazı görebilirsiniz Super Premium veya Premium diye bu onu belli etmektedir.
 • Regular köpek maması : Daha çok satılan köpek mamalarıdır, çünkü daha ekonomiktir. Daha uygun fiyatlı olsa da, bu gruptaki her şeyin kalitesiz olduğu anlamına gelmez. Bunun anlamı, ortalamanın üzerinde bir ürün bulmak için biraz daha fazla para harcamanız gerekecek.
 • Genel köpek maması : Bu, süpermarketlerde satılan en yaygın gıda türüdür. Normalde ticari markalar tarafından sunulur ve düşük kaliteli malzemeler kullanırlar (genellikle köpekleri obez hale getirebilen çok fazla tahıl ve mısır içerir).

Bu yazıda, köpek mamasının en yaygın şekli ve fiyat, depolama ve dayanıklılık açısından en faydalı olduğu için sadece kuru gıdalara odaklanacağız. Ek olarak, kuru köpek maması tipik olarak daha fazla ve daha iyi besin içerir ve diğer alternatiflerden daha dengeli bir seçenektir. Aşağıda kuru köpek mamalarının artılarını ve eksilerini içeren bir tablo bulunmaktadır:

Avantajları

 • Plakları ortadan kaldırır
 • Dağınık değil
 • Daha uzun süre dayanır
 • İyileştirilmiş sindirim (özellikle premium veya üst düzey aralıklar)

Dezavantajları

 • Çok kuru, bu yüzden köpeğinizin sık sık su içmesi gerekiyor
 • Bazen güzel bir tatma kuru yiyecek bulmak zor olabilir.
 • Köpek tekrarlama nedeniyle sıkılabilir.

Ne tür köpek maması var?

 

Daha önce bahsedilen faydaların yanı sıra, diğer bazı yiyecek türlerini de incelemeliyiz, böylece piyasada ne olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. Ürün sıralaması bölümünde, Türkiye’de Patinibesle’de sitesindeki  sadece kuru köpek maması ürünleri sağladık, ancak piyasada ıslak ve yarı ıslak köpek maması da var.

Köpek arkadaşlarımıza mümkün olan en iyi beslenmeyi sunmak için yola çıktığımızda, bir tür köpek mamasının kendi kendine açıkça diğerinden daha iyi olduğunu varsayamayız. Orada başka neler olabileceğini düşünmeliyiz. Yeterli ve dengeli besleyici açısından köpeğinizin genel sağlığı için hangi tür kombinasyonların en iyi olduğunu anlamaya bağlıdır. Bizler sadece öneride bulanabiliriz illaki sıralamamızda bazı oynamalar olabilir. Bizler araştırma yaparak bu sonuçlara vardığımızı sizlere belirtmek isteriz.

    Yemek çeşitleri Özellikleri
    Kuru En çok satan köpek maması. Genellikle daha kaliteli içeriklere sahiptir .Sağlıklı bir diyetin oluşturulması için.
    Islak Bol su ve nemli yiyeceklerle kutularda gelir. Bir köpeğin dişlerini lekeleyebilir ve yemek kaselerin sürekli temizlenmesini sağlayabilirsiniz.
    Yarı ıslak Plastik ambalajlarda satılır. Genellikle zayıf bir diyet karışımına sahiptir.

 

Islak köpek maması köpeğime uygun mu?

 

Gerçekten markaya ve kullandığı belirli malzemelere bağlıdır. Farklı markaların farklı pazarlar ve köpek sahipleri için farklı yiyecekler ürettiğini unutmayın. Evcil hayvanınız için ıslak köpek maması satın alacaksanız, yüksek kalitede olduğundan emin olun. İçeriğini araştırmadan ıslak mama vermeyiniz bazı ıslak mamalar günlük beslenmesini karşılayacak düzeyde değildir. Sadece yem katkısı olarak kullanabilirsiniz. Köpeğinizi sadece ıslak mama ile beslemeyi düşünüyorsanız içeriğine bakarak onun beslenmesini karşılayacak düzeyde olduğuna lütfen dikkat ediniz.

İşte ıslak köpek mamasının avantajları ve dezavantajları:

Avantajları Dezavantajları
Daha iyi nemlendirme Çabuk kötüleşir ve bozulur, bu yüzden uzun süre köpeğin mama kabında kalamaz.
Üst düzey ürünler , iyi markalar iyi besin değeri ve denge sağlayabilir. Genellikle tartar ve obezite üretir, çünkü köpekler daha iştah açıcı olduğundan daha fazla yemeye meyillidir.
Alerjisi olan veya özel diyetleri olan köpekler için mükemmel seçim. Alıştığı zaman kuru mamaya geçmek zor olabilir.

 

Yarı ıslak köpek maması ne olacak?

İnsanlar her zaman köpeği için alışverişe giderken piyasadaki tüm seçenekler göz önüne alındığında, yarı ıslak yiyeceklerin iyi bir seçenek olup olmadığını merak ediyorlar. Köpek maması için alışveriş yaparken genel kural, yarı ıslak yiyeceklerin en düşük besin değerine sahip olması ve en ucuzudur. Köpeğinizi bu tür yiyeceklerle beslemek uzun vadede sağlığı için kötü olacaktır.

 

Avantajları Dezavantajları
·      İyi bir köpek ödülü , köpek eğitiminde iyi bir alternatifdir.

·      Köpeğinizin daha fazla yemek istemesini sağlayan iyi tat be koku içerir.

·      Daha fazla kalori içerir.

·      Düşük kaliteli bileşenlerden oluşur

 

 

Köpek maması satın almak mı ? veya evde pişmiş yiyecek yapmak daha mı iyi?

 

Birçok köpek sahibi, mağazadan satın almak yerine kendi köpek mamasını yapmaya ve hazırlamaya başlamayı dünya genelinde tercih etmeye başladılar.. Bunu yapmakla ilgili yanlış bir şey yoktur, ancak beslenme gereksinimleri hala karşılandığı sürece. Köpeğinizi beslemek için kullanılan bu yöntem, köpek bakımı konusunda daha fazla deneyime sahip olanlar içindir ve genellikle yeni köpek sahipleri için en iyi bir fikir değildir.

Ev yapımı köpek mamasının avantajları ve dezavantajları şunlardır:

 

Avantajları Dezavantajları
Köpekler ev yapımı yiyecekleri kuru veya ıslak yiyeceklerden daha fazla tercih edebilir Birçok köpek sahibi, evcil hayvanlarının beslenme gereksinimlerini tam olarak anlamıyor ve etle aşırı dolduruyor. Bu sağlık sorunları ve veterinere daha fazla ziyaret oluşturabiliyor.
Gıda iyi hazırlandığı sürece köpeğinizin diyetinde daha fazla çeşitlilik olması. Yiyecekleri kendiniz hazırlamak için ekstra çaba ve zaman gerekiyor.
Farklı organik malzemelerle ve aromalarla oynayabilirsiniz. Oda sıcaklığında iyi tutulmadığından çabuk tüketilmesi gerekir.
Daha iyi dışkı ve daha az gaz oluşabilir. Kendi yemeğinizi hazırlamanın, yiyecek satın almaktan daha pahalı olacağını unutmayın.

 

Köpeğimin ne kadar köpek mamasına ihtiyacı var?

 

Yakın zamanda doğum yapmış bir dişi köpeğiniz veya yeni bir köpek yavrunuz varsa, beslenme gereksinimlerinin yetişkin bir köpeğinkinden oldukça farklı olduğunu bilmek önemlidir. Bir köpek büyüdükçe, yiyeceklerini ve yeme alışkanlıklarını yavaşça değiştirmelisiniz, böylece sonunda kuru köpek maması yemeye alışırlar. Aşağıdaki tablo, her aşamada köpek yavrusu yeme gereksinimlerini ortaya koyacaktır:

 

Köpek yaşı Beslenme ihtiyaçları
8 haftaya kadar Anne sütü

Üçüncü haftadan itibaren, sindirimi daha kolay olduğu için küçük miktarlarda ıslak yiyecek sunulabiliriz.

Altıncı haftada, anne sütü ile birlikte köpek mamasını tanıtabilirsiniz.

2 ila 3 ay Köpek yavrusu günde 4 defaya kadar yemelidir. Küçük bir cins ise (Chihuahua gibi), günde 5 defaya kadar beslenmesi yapılmalıdır.

Kaliteli yavru köpek maması satın almalısınız. Emin değilseniz veterinerinize danışınız.

3 ila 6 ay arası Beslenme sıklığını günde 3 keze azaltın.
6 aydan 1 yıla kadar Köpeğiniz günde iki kez yemelidir

 

Yetişkin köpekler için özel gereksinimler

 

Yavru köpeklerin benzersiz beslenme gereksinimleri olsa da, yetişkin köpekler çok çeşitli yiyecekler yiyebilir. Bu yüzden yiyecekleri farklı yaşam tarzlarına ve rutinlerine uyarlamak önemlidir. Bir köpeğin ağırlığı ve büyüklüğü göz önünde bulundurulmalıdır. Aşağıdaki tablo daha net hale getirecektir:

 

Köpek boyutu Köpek ağırlığı Özel gereksinimler
Çok küçük 5 kg ‘dan az Kabızlık ve plaka oluşumunu önlemek için ek kalsiyum
Küçük 11 kg’a kadar Yüksek enerjili gıdalar
Orta 11 ila 25 kg arasında Cilde ve doğal savunmalarına dikkat edin
Büyük 25 ve 38 kg arasında İyi eklem güçlendirecek ve sindirim sağlığı için sindirilebilir yiyecekler verin
Ekstra büyük 40 kg’dan fazla Kalp sağlığını sık sık gözden geçirin ve ek antioksidanlar verin

 

Günde ne kadar köpek mamasına ihtiyaç var?

Bu soru, bir köpeğin cinsi, büyüklüğü, fiziksel yapısı, sağlığı ve yaşı gibi faktörleri dikkate alarak cevap verebiliriz ancak. Sağlıklı köpekler sağlıksız olanlardan farklı, hamile köpekler ise hamile olmayanlardan farklı günlük mamaya ihtiyaç duyarlar. Genel olarak konuşursak, köpekler kendileri çoğunlukla ayarlayabilirler. Önlerine koyduğunuz kuru mama zaman içerisinde mama kabında arta kaldığı görmeye başlayacaksınız ve bunu zamanla azaltarak ve çoğaltarak ayarlamaya devam edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, hemen hemen tüm evcil hayvan gıda paketleri, yiyeceklerin ne kadar ve ne sıklıkta verilmesi gerektiğini detaylandıran bir rehber tablosu içerir. Aldığınız mama poşetinin arkasında tabloyu görebilirsiniz.

 

Fazla kiloluysa köpeğimi nasıl beslerim?

 

Önce köpeğinizin gerçekten fazla kilolu olup olmadığını belirlemeniz gerekir. Doğru bir fikre sahip olmak için köpeğinizi tutun ve yanlarını hissedin. Kaburgalarını kolayca hissedebiliyorsanız, bu sağlıklı ve normal bir ağırlıkta olduklarını gösterir. Kaburgalarını hissedemiyorsanız, muhtemelen birkaç kilo fazlası olabilir. Köpekler, sahipleri uygun köpek mamasını satın almadığında (veya onlara çok fazla insan gıdası vermediklerinde) genellikle kilo sorunları yaşarlar.

Makarna veya patates kızartması gibi insan gıdaları, şekere dönüşen ve yağ olarak biriken birçok karbonhidrat içerir. Bir köpeği masadan ya da akşam yemeğinden kalanları beslemek iyi bir fikir değildir. Köpeklerin zamanında yemeleri ve sadece kendi yiyeceklerini yemelerinin yanı sıra istikrarlı bir beslenme rutini sürdürmeleri gerekmektedir.

Patinibesle LogoKöpeğinizin mükemmel bir koku alma yeteneğini vardır. Burunları eşsiz bir şekilde koku alır.

 

Köpeğim kilo vermiyor, hangi köpek mamasını veriyorum?

Eğer bu oluyorsa, köpeğiniz diyetlerinde doğru besin maddelerini yeterince almamak yerine yeterli yiyecek yemiyor olabilir. Köpeğe kalitesiz yiyecek veriyor olabilirsiniz veya bağırsak parazitlerinden muzdarip olabilirler. Köpeğinizi aşırı beslemenin veya köpeğinize ekstra yiyecek ile beslemeye zorlamanın bir anlamı yoktur. Köpeğinizi ne ile beslediğinizi yeniden düşünmeli veya bu konuda bir veterinerle konuşmalısınız. Bazı köpek ırkları çevrelerindeki değişikliklere ve sahiplerinin davranışlarındaki değişikliklere karşı aşırı duyarlıdır. Bu bazen yeme sorunlarına yol açabilir. Bu durumda, köpeğinizi rahatlatmak ve yemek yerken onlara yakın olmak bu sorunu çözmeye yardımcı olabilir.

 

Köpeğinizin düşük ağırlığının nedeni zayıf beslenme ise, birçok sağlık yararı (daha iyi sindirim ve daha fazla besin asimilasyonu) olduğu için Premium köpek mamasına yatırım yapmanızı önemle tavsiye ederiz. Köpeğinize en az yüzde 23 protein ve daha iyi tadı olan yiyecek vermeniz gerekecektir. Bunu başarmak için bir kutu ıslak köpek mamasını yüksek kaliteli kuru gıdalarla karıştırabilirsiniz.

 

Köpek Maması Satın Alma Kriterleri :

Artık gerekli tüm bilgilere sahip olduğunuza göre, bir seçim yapmanız ve hangi köpek mamasını alacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Evcil hayvanınız için en iyi köpek mamasını almanız için aklınızda bulundurmanız gereken bazı önemli kriterler aşağıdadır. Köpeğinizi düzgün beslemek her zaman kolay değildir, ancak araştırmak için biraz zaman ayırırsanız, köpeğiniz için çok faydalı olacak yüksek kaliteli bir ürün seçebilirsiniz. Mümkün olan en iyi seçimi yapabilmeniz için aşağıdaki alışveriş kriterlerini inceleyeceğiz.

 

 • Malzemeler
 • Vitaminler
 • Savunmaya yardım et
 • Probiyotikler
 • Premium köpek maması

 

Malzemeler :

Bir köpek maması satın almayı düşünürken odaklanmanız gereken ilk şey, içerik listesidir. Bu, köpeğinizin psikolojik ve fiziksel sağlığı için temel öneme sahiptir. Aşağıdaki liste, en yüksek ile en düşük besin değeri arasında sıralanan köpek mamasında bulunan bazı yaygın besin maddelerini içerir:

 

 • Protein: Bir köpeğin diyetinin temel bir bileşeni (kas büyümesi, kemik yoğunluğu ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi için iyi). Yüksek proteinli bir yiyecek aldığınızdan emin olmalısınız. Proteinler farklı türlere ayrılabilir.
 • Kuzu: Köpekler kuzuyu sever çünkü hem kaloride hem de protein oranları yüksektir. Köpeğinize kuzu etinden yapılmış yiyecekler vermek, onlara daha tutarlı dışkılar verecektir (özellikle sindirim sorunları olan hayvanlar arasında).
 • Tavuk: Köpeğinizin kaslarının sağlıklı ve güçlü kalmasına yardımcı olur.
 • Somon: Hem protein bakımından yüksek hem de asimilasyonu kolay olan bu besin, köpeğinize sağlıklı bir tüy yapısı ve sağlıklı bir cilt yapısı için harika bir besindir. Kemikler ve dişler için de iyidir.
 • Yağlar: Lipitler veya yağlar olarak da adlandırılırlar, bunlar köpeğiniz için dengeli bir diyetin önemli bir parçasıdır. Yiyeceklerin tadını iyi yapar ve enerji sağlarlar. Ayrıca köpeklerin vücut sıcaklıklarını korumalarına yardımcı olmanın yanı sıra kasları ve organları aktive etmek için de iyidirler.
 • Karbonhidratlar: Bunlar, yağlarla enerji sağlayan şekerler ve kristalize karbonhidratlardır. Bir köpeğin kısa bir sindirim sistemi vardır, bu yüzden ona sadece önceden sindirilmiş tahıllar sunmalısınız. Eğer yapmazsanız, köpeğiniz sindirim sisteminden geçerken onu sindiremez, bu da gaz ve ishale neden olur.

 

Vitaminler

Yeterli vitamin almak köpeğinizi beslemenin önemli bir parçasıdır. B vitamini gibi şeyler sağlıklı ve ipeksi katların korunmasına yardımcı olur. Köpeğinize düşük vitamin profilli düşük kaliteli yiyecekler verirseniz, diğerleri arasında sinir, üreme veya bağışıklık sistemleriyle ilgili sorunlar yaratabilirsiniz.

 

Yeterli antioksidanlar, kalsiyum ve fosfor (kemiklerin kemikleşmesi için iyi), anti bakteriyel koruma ve optimal görme sağlayacak C, K, A, D, E ve B vitaminleri olan bir köpek maması aldığınızdan emin olmalısınız. Bunlar satın aldığınız köpek maması poşetlerinin arkasında yazmaktadır.

 

Patinibesle LogoDünyada bir çok insan evcil hayvanlarını dışarıya çıkarmayı ve onlarla birlikte yürüyüş yapmayı sever ve bununla başa çıkabilmeleri için uygun besinlere ve enerjiye ihtiyaçları vardır.

Savunmaya yardım et

 

Köpekler bazen hastalanır, ancak hastalığı önlemek her zaman tedavi etmeye çalışmaktan daha iyidir. Köpeğinizin mutlu ve sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için bağışıklık sistemleri için iyi olan yiyecekleri seçin. Yüksek işlevli bir bağışıklık sistemi bakteri, mantar, parazit ve virüslere karşı korumaya yardımcı olur.

Hastalığa neden olabilecek diğer şeyler sıcaklık dalgalanmaları, artan stres, kirlilik ve yetersiz beslenmeyi içerir. Köpeğinize omega-3, E ve C vitaminleri, taurin ve lutein gibi şeyleri diyetlerinde vermek, sağlıklı ve iyi korunmalarını sağlar.

Patinibesle Logo Köpekler her zaman zamanında yemeli ve istikrarlı bir rutini olmalıdır.

 

 

Probiyotikler :

Bunlar ince bağırsak tarafından sindirilmeyen ve köpeğinizin kalın bağırsağına faydalı olan bakterilerin büyümesini teşvik eden bitkisel liflerdir. Probiyotikler canlı organizmalar olmakla birlikte, probiyotikler hızlı sıcaklık dalgalanmalarından kurtulamazlar ve bu nedenle köpek maması için uygundurlar.

 

Köpeğinizin özellikle bu bakterileri bir tablet olarak yutması yerine, probiyotiklerle yapılan yiyecekleri seçerseniz, iyi bağırsak florasına sahip olan ve hormonlarını daha iyi düzenleyecek olan köpek mamasına vereceksiniz. Probiyotikler, iltihabı azaltmada mükemmeldir ve daha iyi besin emilimini ve asimilasyonunu destekler. Probiyotiklerden oluşan yiyecekleri seçerseniz, kalın bağırsak için iyi bakterilere sahip köpek maması sunacaksınız.

Premium köpek maması

Kaliteli bir köpek mamasına satın almanız gerçekten iyi bir yol olduğunu oldukça açık bir şekilde açıklamaya çalışıyoruz. Sorumlu ve özenle hazırlanmış üst düzey gıdalar daha iyi içeriklere ve daha eksiksiz beslenmeye sahiptir.

En üst düzey malzemeler ve bileşenler, yüksek kaliteli köpek mamalarının iki ortak özelliğidir. Ayrıca optimum lif ve mineral bileşimi içerirler ve yiyecekler aşırı pişmez. Köpeğinizin benzersiz beslenme gereksinimleri varsa, veterinerinizle olası bir yemek reçetesi için yiyecekleri hakkında konuşun.

Dengeli ve besin açısından zengin bir diyet almak, hangi yiyeceklerin birleştirileceğinizi iyi  bilmeyi gerektirir.

Özet

Doğru köpek maması satın almak, bir köpek sahibi olarak yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Süpermarketler genellikle yüksek kaliteli ürünler taşımaz ve köpek sahipleri, ekonomik olduğu için daha kolay bulundukları için vasat yiyeceklere yerleştirirler sepetlerine. Bununla birlikte, ucuz süpermarket yiyecekleri satın alırsanız, veterinere gitme vakti geldiğinde uzun vadede daha fazla ödeme yapabilirsiniz.

Yukarıdaki yiyecek ve beslenme yönergelerimize sadık kalırsanız, köpeğinizin diyet ve beslenme ihtiyaçlarını tamamen karşıladığınızdan emin olabilirsiniz. Bir köpeğe sahip olmak, yiyecekleri ve beslenmeleri de dahil olmak üzere tüm ihtiyaçlarını karşıladığınıza dikkat etmek anlamına gelir.

Köpek maması için bu kılavuzu beğendiyseniz ve yararlı bulduysanız, sosyal medyada arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşın. Ayrıca, aşağıdaki bölümde bize bir yorum bırakabilir ve ne düşündüğünüzü bize bildirebilirsiniz!