EN UZUN YAŞAYAN KÖPEKLER

0
2274

Köpekler ortalama 10 ila 13 yıl arası bir ömre sahiptir. Bununla birlikte, bazı cinsler diğerlerinden daha uzun yaşayabilir. Genel olarak, küçük cinsler daha uzun yaşarlar. Çünkü daha büyük köpekler daha hızlı büyüdükçe daha hızlı yaşlanırlar. Bu, kanser ve tümör gibi anormal doku gelişmelerinin ve artrit gibi yaşlanmayla ilişkili hastalıkların daha erken ortaya çıkmasına yol açabilir. Köpeğinizle uzun yaşamak istiyorsanız, işte tutmayı düşünebileceğiniz bazı köpek ırkları.

Beagle

Beagle yaşlı bir köpek ırkıdır. ‘Beagle’ adının, kelimenin tam anlamıyla ‘geniş boğaz’ olarak çevrilebilecek olan ‘Bee gueule’ kelimesinden geldiğine inanılmaktadır. Çizgi romanlarda en çok tanınan karakterlerden birinin, Snoopy’nin aslında bir beagle olduğunu biliyor musun? Snoopy, beagleların iyi bir temsilidir. Gerçek hayattaki Beagle’lar zeki, sevimli, yumuşak ve arkadaş canlısıdır. Orta büyüklükteki köpeklerin çoğunda olduğu gibi, Beagle’lar genellikle en az 12 yıl yaşar ve bilinen en eski Beagle şaşırtıcı bir 27 yıl yaşar.

Avustralya sığır köpeği

Avustralya sığır köpeği, uzun bir yaşam yaşayan nadir bir büyük köpek ırkıdır. Bu cins için beklenen ömür yaklaşık 12 ila 15 yıldır.  Tipik bir çalışma cinsi olarak, Avustralya sığır köpekleri enerjik, zekidir ve eğitime iyi yanıt verir. Ayrıca, sahipleri ile güçlü bir bağ kurarlar. Onları saklamak bazen inatçı oldukları için zorlu bir görev olabilir.

 

Lhasa Apso

Lhasa Apso, eski bir köpek ırkıdır. Boyutları küçük olsalar da, Tibet saraylarında ve manastırlarında çok fazla bekçi olarak kabul edildiler. Bugünün Lhasa Apsos’u artık bir saray muhafızı değil, her hane halkı için çoğunlukla küçük bir aile arkadaşı. Lhasa Apsos, sahiplerine karşı sevimli ve sadık ama yabancılara karşı temkinli. Sakin ve yumuşak doğası nedeniyle çocuklarla iyi geçinir. Lhasa Apsos, ortalama 12-14 yıl ile uzun bir ömre sahiptir. Bunlardan bazıları yaklaşık yirmi yıl yaşayabilir.

Jack Russell Terrier

Jack Russell Terrier, İngiltere’den gelen orta boy bir köpek ırkıdır. Onlar sevimli ve enerjik. Bütün günlerini dışarıda geçirebilirler. Ortalama ömürleri 16 ila 20 yıl arasındadır. Belki de yüksek enerji seviyeleri, onları bu kadar uzun süre yaşamaya devam ettiren şeydir.