İlk Kez Kedi Sahibi misiniz? Yeni Kedi Sahipleri için Kılavuzumuzu Okuyun

0
944

Şu Covid-19 Pandemi döneminde evimizde çok fazla zaman geçirmeye başladık ve gerçekten evimize bir can dostu almaya karar verebiliriz. Yeni bir kedi sahibi olmayı planlıyorsanız, muhtemelen evinizde yeni bir canlının olmasının keyfini dört gözle bekliyorsunuzdur. Ancak ilk kez kedi sahibiyseniz, birkaç sürpriz için hazırlıklı olun. Kediler, yeni sahiplerinin “tuhaf davranış” olarak tanımlayabilecekleri şeylere eğilimli olabilirler (düşünün: tezgahlarda sıçrayarak, gecenin köründe çılgınca koşma veya kutularda oynama). Ama emin olun, bu davranışlar tipiktir.

Patinibesle’den işletmecimiz Bahadır Karabulut “Bir kedi almayı düşündüğünüzde, vahşi bir hayvanla yaşıyorsunuz,” diyor. “Kedinize, kedilerin yaptıklarını yapabileceği bir ortam sağlarsanız, kedi en mutlu olacaktır.”

İşte yeni kedi sahiplerinin beklemesi gereken sekiz davranış ve siz ve kediniz için hayatı kolaylaştırmak için onlarla başa çıkmanın yolları:

Yavru Kedi Oyuncakları
Yavru Kedi Oyuncakları

 

1- Çok Fazla Oyun Süresi

Kedilerin az bakım gerektiren, kolay evcil hayvanlar olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün deriz. 

Bahadır Karabulut, ilk kez kedi sahiplerinin kedileriyle oynamaya hazır olmaları gerektiğini söylüyor. “Yavru kediler çok eğlenceli. Etkileşime, uyarılmaya ve yağmacı oyuna çok ihtiyaçları var. ”

Yeni kedi sahiplerine, kedinize yapboz oyuncaklarına erişim ve sizinle bol miktarda etkileşim sağlayarak onları teşvik eden bir ortam sağlamalarını tavsiye ediyor.

“Oyunun kendileri veya gelişimleri için gerçekten önemli olduğu yaşamın bu aşamasındalar. Bu yıkıcı oyun için tonlarca fırsat sağlamak istiyorsunuz, ”diyor Bahadır Karabulut.

Tavsiye etmediği tek şey? El oyunu. Mağaza raflarında parmaklarına ponponlar iliştirilmiş eldiven oyuncakları gördü ve onlardan kaçınılmasını tavsiye ediyor. Aynı şekilde, herhangi bir “uygunsuz” davranışa bir son vermeye çalışmak isteyeceksiniz.

Bahadır Karabulut, “Her türlü uygunsuz oyunu erkenden tamamen caydırmak istiyorsunuz,” diyor. “Yanından geçerken size atlarlarsa, etkileşimde bulunmak istemezsiniz. Kaçınmak ve önlemek istiyorsunuz. ”

Yavru Kedi Gece
Yavru Kedi Gece

2- Gece Etkinliği Uzun Geceler

İlk kez kedi sahibiyseniz, kedinizin gece yarısı biraz karışıklığa gitmesini bekleyin. Kediler geceleri oynamayı ve hareketli olmaya bayılırlar.

Bunu neden yapıyorlar? Bahadır, “Kedi doğal olarak gece yaratıktır” diyor.

Gece geç saatte kedi partilerini durdurmanın bir yolunu arayan yeni bir kedi sahibiyseniz, gün boyunca kedinizle oynamaya çalışın. Enerjiyi yakmalarına ve umarım gece boyunca uykuda tutmalarına yardımcı olur.

3- Yukarıdan Ziyaretler

Kedilerin çoğu dağcıdır. Hatta bazıları tezgahlarınızda veya kitap raflarınızda yükseklere sıçrayabilir.

Bahadır Karabulut, “Her şeyin zirvesinde olmayı ve en güvende ve rahat hissettikleri yerde, yüksek araştırma yapmayı seviyorlar” diyor. Yaramaz olmaya çalışmıyorlar. İşte rahat oldukları yer orası. “

İlk kez kedi sahipleri bir kedi evi veya ağaç satın almayı deneyebilir, böylece kediniz yüksekte oturabilir ve çevreyi izleyebilir. Bahadır Karabulut, bir keresinde buzdolabının üzerine bir mat koyduğunu, böylece kedisinin dinlenebileceği bir yer olduğunu söylüyor. Karabulut ayrıca, yeni kedi sahiplerinin kitap raflarının duvara sabitlenmesini ve böylece bir kedinin kendisine zarar vermemesini veya bir rafı devirmemesini tavsiye ediyor.

4-Lavabonuzda Yeni Bir Arkadaş

İlk kez kedi sahiplerine dikkat edin: Duş alırken kapıyı kapatmak isteyebilirsiniz. Aksi takdirde, kediniz size gizlice girmeye çalışabilir ve yanınıza gelebilir.

“Akan suyu seviyorlar [ancak] suda olmaktan hoşlanmıyorlar,” diyor Karabulut “Sebepsiz yere lavaboda oturacaklar.”

Kedinizin bunu yapmamasını tercih ediyorsanız, evde olmadığınızda lavaboları kapatabilir veya pozitif takviye kullanarak onları eğitmeyi deneyebilirsiniz.

Onları lavabodan aşağı indirin, yere koyun, onlara bir ziyafet verin veya ekstra ilgi gösterin. Ama bunu her seferinde yapmanız gerekiyor, ”diyor Karabulut.

5 – Gizli Bir Şekil

Birçok kedi kutuların içinde oynamayı veya saklanmayı sever. Bazıları dolaplara tırmanacak veya çok küçük alanlarda sıkışacak ve Bahadır Karabulut’a göre, doğal yırtıcı davranışlarından kaynaklanıyor.

Karabulut, “Keşfetmeyi seviyorlar” diyor. Bir deliğin dışında takılırlar ya da saldırmaya hazır olurlar. Yerde olmama ve savunmasız olmama fikri ilgilerini çekiyor. ”

Yeni kedi sahiplerinin, kaçınmayı tercih edecekleri bir şeyse, yanlışlıkla bu davranışı teşvik etmemelerinin önemli olduğunu söylüyor.

“Bir kedi gerçekten sevimli olduğunu düşündüğünüz herhangi bir şeyi yaparsa ve ona olumlu geri bildirimde bulunursanız, onu çantaya koymaları için eğitmişsinizdir” diyor. “Saklanabilecekleri doğal yerler sağlayın. Eğer onların bir şey yapmasını istemiyorsanız, onu onlara sunmayın. Ancak bu biyolojik veya genetik bir ihtiyaçsa, onlara fırsatlar sağlamak istersiniz. ”

İlk kez kedi sahiplerinin saklanmak için kedi kutuları veya çantalarını vermelerini öneriyor. Bu öğeleri döndürmek kolaydır ve onlar için para harcamazsınız.

6 – Sürpriz Saldırılar

Karabulut, “Onlara ne kadar pahalı oyuncak alırsanız alın, [kediler] ayakkabı bağlarınızla, oyuncağın geldiği kutu ile oynamayı tercih eder” diyor Bahadır. Böcekleri ve fareleri kovalayacaklar. Oynamalarını istediğiniz şeylerle mutlaka oynamayacaklar. Kendi eğlencelerini yapacaklar. ”

Karabulut, yeni kedi sahiplerinin kedilerine bir oyuncak vermeleri için tırmalama direği almalarını tavsiye ediyor . Bir lazer işaretçi satın almayı , balık tutmayı ( olta kedi oyuncakları ) veya uçlarında tüylü kedi oyuncakları almayı düşünün . Kötü davranışları teşvik etmediği sürece, sizin ve kedinizin doğal avlanma ihtiyacını karşılamak için kullanmak isteyeceğiniz her şey bunlardır.

7- Yoğurma İhtiyacı

Yoğurma, kedilerin pençelerini ve pençelerini biraz şefkatli bir şekilde size bastırması anlamına gelir.

Karabulut, “Emzirirken yaptıkları şey bu” diyor. “Bunu yaptıklarında sizi emzirmeye çalıştıkları için değil. Sadece o tür mutlu, olumlu bağ kurma deneyimi yaşıyorlar. ”

8 – İşaretlemek

İşaretleme genellikle yalnızca köpeklerle ilişkili bir şeydir, ancak kediler de bunu yapar.

Karabulut, “Koku onlar için çok önemli” diyor. “Kediler her şeye sürtünecek. Çoğunlukla yüzleriyle, bazen yanlarıyla [ve] arkasıyla. Koku yayıyor, siz de dahil orada olan şeyleri işaretliyor. ”

Kediler de tıpkı köpeklerin yaptığı gibi idrar lekesi yapar. Bahadır, sağlam erkeklerin bu davranışa girme olasılığının daha yüksek olduğunu söylüyor, ancak kısırlaştırılmış kediler de bunu yapıyor.

Böyle olup olmadığını düşünmeseniz de, kaşıma da bir işaretleme davranışıdır. Bir tırmalama direği satın almak da kedinizin kanepenizi tırmalamasını engellemeye yetmeyebilir.

Bahadır Karabulut, “Kedinize bir tırmalama çubuğu alırsanız ve hala kanepeyi işaretlerlerse, muhtemelen kanepenin evde daha belirgin bir yerde daha önemli olduğu” diyor. “Bir tırmalama direğinin işe yaraması için, parçalanan bir direğin olması gerekir.”

Karabulut, tırmalama direğinin yeterince uzun olması gerektiğini, böylece kedinin arka ayakları üzerinde dururken ona ulaşabileceğini söylüyor.

Yeni kedinizle evde mutlu kaliteli zamanlar geçirmeniz dileğiyle.

Beslenmesi hakkında sorularınız için tıklayabilirsiniz.