İran Kedisi Özellikleri

0
2807

Bilinen en eski kedi ırklarından olan İran kedileri, tüm dünyada büyük bir üne sahip. Neredeyse her kedi ırkında bir parçası bulunan İran kedileri, Persian adıyla tüm dünyada tanınmakta. Adından da anlaşılabileceği gibi, kökenleri İran olan bu ırkın ortaya çıkışının 17 yüzyıl olduğu düşünülmekte. Tamamen doğal mutasyon sonucu ortaya çıkan bu güzel ırk, Avrupa’ya 1626 yılında ulaştı.

Her renkte İran Kedisi olabileceği gibi karışık renklerde de melezlenebilirler. İran Kedisinin basık yüzü ve burnu, diğer kedilerin aksine gözlerde oluşan sıvının içeri doğru değil de, dışarı akmasına neden olur.

Gözlerin her daim akıntı içinde olması, düzenli temizlenmediği takdirde, göz çevresinde koyu renkte lekelenmeler oluşmasına neden olabilir.

İran Kedisi, her gün temizlenen gözleri ve sürekli taranarak bakım yapılması gereken tüyleri olsa da, evlerde bakımı tercih edilen kedilerin başında gelir.

Bunun en önemli nedeni, sahibine bir köpeğin bağlılığı gibi bağlılık göstermesi, sürekli etrafında dolanması ve kucağa alınarak okşanmaktan keyif alan, sakin bir kedi olmasıdır.

İran Kedisi zekidir ve çabuk öğrenir. İnsanlarla arasındaki  iletişim güçlüdür. Tüm bu güzel huylarının yanında, basık sevimli yüzü, tıknaz yapısı, pofuduk tüyleriyle çok güzel bir dış görünüşü vardır. Evin en güzel köşesinde, asil bir şekilde oturur ve gelen misafirleri kendine hayran bırakır.

İran Kedilerinin uzun ve sık tüyleri iki tabakalıdır. Tüyler düğümlenerek kırık oluşuma neden olmaya müsait bir yapıdadır. Düzenli olarak her gün taranıp, bakımı yapılmaz ise, tüylerde açılması imkansız hale gelen topaklanmalar oluşabilir.

Bu yumakları sisteminden atabilmesi için uzun tüylü kediler için yapılmış özel kedi mamalarıyla beslen-melidirler.