İSHAL KÖPEK NE YEMELİ?

0
1299

İshal, birçok köpeği etkileyen çok yaygın bir hastalıktır. Bu, düşündüğümüzden daha ciddi bir sorun olabilir, özellikle de nasıl tedavi edeceğimizi bilmiyorsak. Hayvanınızın çok fazla sıvı kaybetmesine ya da bağırsak bakterileri nedeniyle durumunun daha da kötüye gitmesine sebep olabilir.

Diyette değişim

Belli bir yiyeceğe olan reaksiyon

Çöp ya da bozulmuş yiyeceklerin tüketilmesi

Oyuncak, plastik poşet gibi yabancı bir maddenin sindirilmiş olması

Alerjik reaksiyon

Bakteriyel ya da viral enfeskiyon

İç parazitler

Bağırsak hastalıkları

Böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları

Sindirim sistemiyle ilgili organlarda kanser ve tümör

Bazı ilaçlar

İshali olan bir köpeğin, 24 saat boyunca hiç bir şey yememesi gerekir, ona yemesi için bir şeyler vermek sadece durumu daha da kötüye götürür. İshalin sebebi bağırsak bakterileri ise, köpeğinizi beslediğiniz zaman onları da beslemiş olursunuz. Ancak, köpeğiniz hiç şey yemezse bu bakteriler açlıktan ölecektir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi hayvanın 24 saat boyunca hiç bir şey yememesi gerekir. Bu süre sonunda hayvan yalnızca kendini daha iyi hissettikten sonra hafif bir beslenme düzeni uygulamaya başlayabiliriz. Eğer hayvan kendini daha iyi hissetmezse, onu bir veterinere götürmemiz gerekir.

Hafif bir beslenme düzeni, çok az tavuk ve pilav (tuzsuz) ya da hayvan seviyorsa pişmiş balık içerebilir. Bu beslenme düzeni, hayvanın en çok sevdiği şeylere bağlıdır. Köpeğinizi günde üç veya dört defa olmak üzere küçük porsiyonlarla beslemelisiniz. Köpeğiniz ishal olduğu için endişelenmeyin: Bu çok yaygın görülen bir hastalıktır, ayrıca tavsiyelerimize kulak verirseniz, köpeğiniz düşündüğünüzden çok daha çabuk iyileşecektir.