KEDİ İLE KÖPEK AYNI EVDE YAŞAR MI?

0
1529

Kediler de, köpekler de oldukça uysal, cana yakın ve sadık hayvanlardır. Fakat tarih boyu birçok kedi ve köpek türleri birbirlerini sevmemişlerdir. Bu yüzden de kedi ve köpekler hep bir rekabet içinde olmuşlar ve kavga etmişlerdir.

Bilindiği üzere yavru kedi ve köpekler bulunduğu ortama ve canlılara alışma süreci geçirir. Eğer yavruyken kedi ile köpek bir araya gelirse, birbirlerine zarar veremeyecek, aksine birbirlerine alışacaklardır. Bu durum yetişkin iken de gerçekleşebilir. Yetişkin bir köpek ve yetişkin bir kedi iyi anlaşabilmektedir.

Kedi ve Köpeği Alıştırma Süreci

Evde bir kediniz var ve köpek mi getireceksiniz ya da köpeğiniz var ama yeni bir kedi mi sahiplenmek istiyorsunuz, yoksa ikisini de aynı anda mı sahipleneceksiniz? Eğer evde hali hazırda bir evcil hayvanınız varsa, yeni gelecek olanı evdekinin huy ve davranışlarını gözeterek seçmelisiniz. Kedi ve köpekler zaten doğaları gereği farklı davranış, alışkanlık ve vücut diline sahiptirler. Birbiri ile zıt düşecek kişilikte kedileri ve köpekleri birbirine alıştırmak zor olacağı gibi her iki taraf için tehlikeli durumlar yaratabilir

Kediler genelde büyük köpek ırkları ile daha rahat anlaşabilirler. Ancak siyam kedileri gibi ırklar ise sadece sahibi ile sıkı bir bağ kurmak ve evi başkası ile paylaşmak istemez. Hayvanların en belirgin kişilik özelliklerini göz önünde bulundurarak eşleştirme yapın. Komutları bilen eğitimli yetişkin bir köpek bir kedi ile bir araya gelmeye daha hazır bir adaydır, çünkü ona kediyi kovalamaması ve sert oynamaması konusunda vereceğiniz uyarılara uyum sağlama olasılığı daha yüksektir.

Yeni kediyi ya da köpeği eve ilk getirdiğinizde kapısı kapalı ayrı bir odada tutun

Hayvanların tanımlamada kullandıkları başlıca duyu kokudur. Yeni bir şey ile karşılaştıklarında ilk temasları koklama ile olur. Bu sebeple onları bir araya getirmeden birbirlerinin kokusuna alışmalarını sağlamalısınız. Bunun için evdeki kedi ya da köpeğin sürekli oynadığı oyuncaklar ve yeni gelenin odasına onun için bırakmış olduklarınız işe yarayacak. Köpeğin oyuncağını kedinin mama kabının yanına, kedininkini ise köpeğin mama kabının yanına koyun. Bu birbirlerinin kokularını yemek yemek gibi olumlu duygular uyandıran bir aktivite esnasında tanımalarını sağlar. Bu oyuncaklarla oynamalarına izin verin ve arada sırada değiştirin. Aynı zamanda kedinin üzerinde yattığı bir battaniyeyi köpek yatağına koymak gibi alıştırmalar da işe yarar.

Birbirlerini güvenli uzaklıkta tanımalarına izin verin.

Kedileri ve köpekleri birbirine alıştırma işini yaparken onları asla bir araya gelmek için zorlamayın. Hırlama, tıslama, havlama gibi herhangi bir olumsuz davranış gözlemlemeseniz de bu buluşmayı kısa tutun ve onları ayırın.

Evcil hayvanlar da tıpkı küçük çocukların yeni doğan kardeşlerini kıskanmaları gibi, eve yeni geleni de kıskanma durumları olabilir. Buna mahal vermeyecek şekilde ikisi ile eşit derecede ilgilenin.