KEDİ KUMU NE SIKLIKLA DEĞİŞTİRİLİR?

0
9118

Kedimizin ve kendimizin beğenisi bir yana, belki de çevreye olan etkilerini de düşünmek gerek. Özellikle bunu vurguluyoruz çünkü tüm kedicilerin çevreye duyarlı olduklarını biliyoruz. Bu konuda yapılan araştırmalar gösteriyor ki kullandığımız kedi kumlarının hem kedilerimiz, hem biz kediciler, hem de çevrenin sağlığı için bazı zararları var.

Geleneksel topaklaşmayan kumlar kedi severlerin kullanımına sunulan ilk ticari ürünler. Bu kumlar genellikle zeolit, diatomit, sepiolit gibi kil içeren ve emici özelliklere sahip malzemelerden yapılıyor. Bu kumların avantajı ucuz olmaları.

Topaklaşan kumlar yeni olmasa da görece daha yeni bir “teknoloji”. Bu kumlar bentonit denen bir çeşit kilden üretiliyor. Bentonitin özelliği ıslandığında taneciklerinin birbirine yapışması. Birkaç milimetre çapında tanelerden oluşacak şekilde üretilen bu kumlar kedinin idrarıyla ıslandığında topaklaşır ve kedi sahibi yalnızca bu ıslak kısmı bir kürek yardımıyla kum kabından alabilir. İdrar kumun geri kalanından uzaklaştırılabildiği için topaklaşan kumlarda koku sorun olmaz.

Kumu Ne Zaman Değiştirmeliyim?

Kumu değiştirirken yaptığınız temizlik çok önemlidir. Kum kabını mutlaka belirli aralıklarla boşaltıp yıkayarak temizlemelisiniz. Kumu ne zaman değiştireceğiniz seçtiğiniz kumun özelliğine, idrar yapma sıklığına, idrarın asidik durumuna ve koku yapmasına bağlı olarak değişir. Bu faktörler göz önünde bulundurularak kum değiştirme zamanını sizin belirlemeniz en doğru yöntemdir. Ancak biz her 10-15 günde bir değiştirmenizi öneriyoruz.

Kedi Kumu Ne Kadar Konmalı?

  • Kedinizin tuvalet kabını 7 cm yüksekliğe ulaşana kadar kedi kumu ile doldurunuz.
  • Düzenli olarak kedi kumu kabındaki katı atıkları bir kürek yardımıyla alarak kedinizin tuvalet kabının temiz kalmasına özen gösteriniz.
  • Topaklaşmış , kirlenmiş kedi kumunuzu tuvalete değil , mutlaka çöpe atınız.
  • Eksilen kum miktarını düzenli olarak 7 cm’ye tamamlayınız.
  • Kedinizin tuvalet kabını belirli aralıklarla boşaltıp yıkayarak temizleyiniz.