2025’e kadar evcil hayvan mamasına rehberlik eden 5 trend nedir ?

0
1271
Kedi ve köpek maması trendleri
Kedi ve köpek maması trendleri

Evcil hayvan mamasını 2025’e yönlendiren 5 trend: lüks sağlık, bilim

Mars analistleri, bu trendlerin 2020’de Birleşik Krallık’taki pazar payını hesapladı ve 2025’e kadar nasıl değişeceklerini tahmin ettiler.

Nielsen’den alınan verileri kullanan Mars Petcare ‘State of the Pet Nation’ raporuna göre , Birleşik Krallık’taki köpek, kedi ve diğer evcil hayvan maması pazarlarının geleceğine beş eğilim hakim Rapor İngiltere’ye odaklanırken, eğilimler muhtemelen dünyadaki evcil hayvan mamalarını etkileyecektir. Mars analistleri bu trendlerin 2020’de Birleşik Krallık’taki pazar payını hesapladı ve 2025’e kadar nasıl değişeceklerini tahmin ettiler.

1. Lüks anlar – 2020 (İngiltere evcil hayvan maması pazar payının% 12’si), 2025 (% 13)

İngiltere’deki müşteriler, insan mutfak trendlerini takip eden evcil hayvan mamaları için, bu ürünler sağlıklı ve çökmekte olan ürünler arasında bir denge kurduğu sürece daha fazla ödeme yapabilir. Örneğin, İngiltere’deki Mars kedi maması satışları son 12 ayda zorlanırken, birinci sınıf marka Sheba’nın satışları kategorinin başında yer aldı. Evcil hayvan sahipleri, evcil hayvanlarını şımartmaya çalışırlar ve bu yüzden, kendilerini suçlu hissetmeden birinci sınıf bir yiyeceğin veya ikramların tadını çıkardıklarını görmek isterler. Ambalaj görüntüleri, sağlıklı malzemeler içererek kalite duygusunu vurgulayabilir. Mars analistlerine göre, geleneksel markaların arasından sıyrılmak ve ticareti teşvik etmek için perakende alanlarındaki birinci sınıf evcil hayvan mamalarının yüksek görünürlük, net engelleme ve güçlü aralıklara ihtiyacı var.

Türkiye’de de mars pet care in bir çok ürünü ( Royal Canin ) en fazla satılan köpek maması ve kuru maması firmasıdır. Türkiye’de insanlar daha lüks ve kaliteli mama arayışındadırlar. Bu trend 2025 yılında daha çok üst seviyelere varacaktır ve kaliteli içerikli kedi maması ve köpek maması satışları her geçen yıla oranla yükselmeye devam etmektedir.

2. Doğal beslenme – 2020 (% 12), 2025 (% 16)

Evcil hayvan sahipleri yapay içeriklere, genetiği değiştirilmiş organizmalara, işlenmiş gıdalara ve telaffuz edilmesi zor herhangi bir malzemeye giderek daha fazla şüpheyle bakıyorlar. Aksine, evcil hayvan mamalarının belirli maddelerden arınmış olduğunu iddia etmek, ancak minimum miktarda içerik içermekle birlikte, evcil hayvan sahiplerinde daha çok yankılanmaktadır. Doğal evcil hayvan mamalarında başarılı olmak için, evcil hayvan sahiplerine besin değerleri konusunda güvence verilirken iddiaların belirgin bir şekilde sergilenmesi gerekir. Mars analistleri, son 12 ayda% 14,8 büyüdükten sonra, doğal olarak iddia edilen evcil hayvan mamalarının artık pazarın% 12’sini oluşturduğunu yazdı. Doğal evcil hayvan mamalarının 2025 yılına kadar Birleşik Krallık pazarının% 16’sına, yıllık bileşik büyümenin% 8 artarak 166 milyon GBP artımlı satışa ulaşacağını tahmin ediyorlar.

Artık Türkiye’deki evcil hayvan sahipleride doğal beslenme ve kaliteli içerikli mamalar aramaları google da trend olmaya başlamıştır. Herkes kedisini veya köpeğini nasıl doğal besleyebilirim diye aramalara başlamıştır ve her geçen gün bu artış devam etmektedir.2025 yılında trend olucak gibi gözükmektedir.

3. Bilim öncülüğünde diyetler – 2020 (% 10), 2025 (% 10)

Evcil hayvan sahipleri, uzun bilimsel ses getiren içerik isimleri istemese de, evcil hayvan mamalarının kanıtlanmış besin sağladığından emin olmak isterler. Özellikle daha fazla köpek, kedi ve hatta küçük hayvanlar obezite ve buna bağlı hastalıklardan muzdarip oldukça, evcil hayvanların özel beslenme ihtiyaçlarını karşılayan evcil hayvan maması formülasyonları pazar payında büyüyor. Aynı şekilde genç hayvanlar veya yaşlılar için yapılan evcil hayvan maması diyetlerinin bilim tarafından desteklenmesi gerekir.

4. Günlük eğlence – 2020 (% 45), 2025 (% 39)

Birleşik Krallık’ta evcil hayvan mamasında yükselen trendler, İngiliz evcil hayvan maması pazarının% 45’ini oluşturan ve perakende satışlarda yıllık 1,3 milyar GBP’yi oluşturan geleneksel çeşitlere göre pazarın daha küçük bir yüzdesini oluşturmaktadır. Bununla birlikte, sıcak trendler, yaşamın diğer birçok alanında olduğu gibi evcil hayvan mamasında da ana akımı etkilemektedir. Dahası, Mars’ın analistleri, geleneksel evcil hayvan mamalarının 2024 yılına kadar İngiltere pazarının% 39’una düşeceğini tahmin ediyor.

5. Evcil hayvanıma ödül – 2020 (% 21), 2025 (% 22)

Evcil hayvan ödülleri, diğer evcil hayvan maması satın alımlarından farklıdır, çünkü bunlar genellikle dürtüsel ürünlerdir ve alışveriş yapanlar evcil hayvanlarının mamasını önceden almayı planlamaktadır. Mars analistlerine göre, bu markalardan yararlanmak için hem mağaza içi hem de çevrimiçi güçlü görünürlük, net segmentasyon ve artırılmış raf alanı gerekiyor. Bu pazarlama hareketleri, bir alışverişçinin yolculuğunu kesintiye uğratmaya yardımcı olabilir ve ikramlarda savurganlığı teşvik edebilir. Mevsimsel etkinlikler ve doğum günleri de satışları artırmak için fırsatlar sunar.

Türkiye’de bir çok evcil hayvan sahibi kedileri ve köpekleri için ödül bisküvileri ve ödül mamaları satın alımları yükseliştedir. Kedi ve köpeğinin eğitiminde sadece artık kullanmayarak normal düzenli olarak ek besin olarak ödül mamalarını vermeye başlamıştır. Bu da Türkiye ‘ de ödül mamaları satışını 2025 ‘te satışlarının ve üretiminin yükseleceğini göstermektedir.