KEDİ VE KÖPEKLERDE KULAK TEMİZLİĞİ

0
1478

Kediler ve köpekler sıklıkla kulak sorunları yaşarlar, çünkü kulak kanalları ılık, karanlık ve nemlidir, bakteri ve mayanın büyümesi için iyi bir bölgedir. Evcil hayvanınızın kulaklarını düzenli olarak temizlemek kulakların sağlıklı kalmasını sağlar, ayrıca kulak hastalıkları, kulak akarları ve kulak enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olabilir.

Kulak Temizliği Nasıl olmalı?

  • Öncelikle kulağını nazikçe tutun ve evcil hayvanınızın kulak kanalına bir kulak temizleyici uygularken yukarı çekin. Kulağından çıkana kadar kulağı temizleyiciyle doldurun.
  • Kiri yumuşatmak ve serbest bırakmak için kulağın tabanına 20 ila 30 saniye masaj yapın. Bir pamuk top kullanarak, gevşek artıkları ve fazla sıvıyı silin. Kirleri görene kadar bu işlemi tekrarlayın.
  • Daha sonra, fazla sıvının giderilmesi için evcil hayvanınızın başını sallamasına izin verin ve sonra kulak bölgesini bir havluyla hafifçe kurulayın.

Evcil hayvanınızın kulaklarını ilk kez temizlerken, tüm döküntüleri gidermek için kulak temizleyiciyi bir kereden fazla kullanmanız gerekebilir. Evcil hayvanınızın kulak temizleme sırasında başını sallayacağını unutmayın ve dikkat ediniz.

Kediler ve Köpeklerde Kulak Enfeksiyonu


Köpekler ve kedilerin kulak enfeksiyonuna bakteri ve maya neden olur. Kulak akarları, alerjiler ve iç kulaktaki aşırı kıllanma, enfeksiyon gelişimine katkıda bulunabilir. Bazı durumlarda, kulak kanalı banyoda veya tımardan ıslanır ve bu nem kulakta mikroorganizmaların büyümesine neden olur. 

 
Kedi ve Köpeklerde Diğer Kulak Sorunları


Kulak hastalıkları evcil hayvanlarda çok yaygın bir sorundur. Alerjiler, parazitler (kulak akarları), maya ve bakteriyel enfeksiyonlar  kulaktaki aşırı nemden kaynaklanabilir. Kulak hastalığı sıklıkla bir kokuya, kulaklardaki akıntıya ve kızarıklığa neden olur.

Kulak akarları kedilerde sık görülen bir sorundur, ancak köpeklerde de ortaya çıkabilir. Kulak akarları genellikle, kahve toprağına benzeyen, kulakta koyu, kuru ve ufalanan döküntülere neden olur. Evcil hayvanınızın kulak akarları varsa kulakları temizlemek ve kulak ilacı uygulamak akarları öldürür.

Evcil hayvanınızın kulak sorunları olduğundan şüpheleniyorsanız, veterinerinize danışmalısınız. 

Kulak Sorunlarının Önlemek İçin


Evcil hayvanlarımızın düzenli olarak kulaklarını temizlemeliyiz.  Kulak sorunları varsa veya çok fazla yüzüyorsa, kulaklarını haftada üç defa  temizlemeniz önerilir.