KEDİLER MAMA DIŞINDA NE YER?

0
1110

Kediler meraklı canlılar oldukları için sizin yediklerinize ortak olmak veya en azından bir tadına bakmak isteyeceklerdir. Çok yağlı ve çok tuzlu olmadıkları sürece yediklerinizi kedinizle paylaşmanızda genel olarak bir sakınca yok, ama nasıl kendi sağlığınıza dikkat ediyorsanız, bazı gıdaları sevimli dostlarımıza verirken de dikkatli olmalısınız.

Kuru mama dışında hazırlanan yiyecekler çabuk bozuluyor hele ki yaz kış sıcak olan evlerimizde birkaç saat dışarı kalan yiyecekler dahi hemen bozuluyor aklınızda olsun öyle ev yemeği ya da kuru mama haricinde bir besin maddesi hazırlayıp sabah koyayım akşama kaldırırım demeyin durup dururken kedinizin midesinin bozulmasına yol açabilirsiniz.

Tavuk kediler için hem yararlı olabilecek, hem de zararlı olabilecek bir besin kaynağıdır. Bu yüzden dikkatli olmakta fayda var. Öncelikle tavuğu kesinlikle çiğ olarak vermeyin. Haşlanmış olarak veya ızgara olarak verirseniz bir problem yaratmayacaktır. En önemlisi de tavuktaki kemikleri ayıklamadan vermeyi unutmayın.

Balık kedilerin çok sevdiği bir besin kaynağı. Fosfor açısından zengin ve hazmı kolay olan balık, kedimizin sağlığı için kılçıkları ayıklanarak verilmelidir.

Yumurtayı kedinize pişmiş olarak verebilirsiniz. Yumurta protein kaynağı ve değerli bir besin olmasına rağmen eğer akı ile birlikte verilecekse mutlaka pişirilmelidir. Çünkü çiğ yumurta akının içinde b vitaminini nötralize eden kimyasal bir madde vardır.

Haşlanmış sebze ve et kombinasyonu kediniz için sağlıklı bir mama olmaya iyi bir adaydır. Fakat kalsiyum için az miktarda yoğurt da menüye eklenmelidir.

Kediler sanılanın aksine inek sütü hazmedemezler ve içinde ki laktoz onların midelerine hiç iyi gelmez Bu nedenle kedilere süt yerine kaymaksız yoğurt, tuzsuz peynir vermek daha doğru ve sağlıklı olacaktır.

Bazı kediler meyve yemeyi severler. Az miktarda verilen meyve kediye zarar vermez. Örneğin, elma, çilek, karpuz, kiraz gibi meyveleri az miktarda kedinize verebilirsiniz. Ancak bazı meyveler kedilere çok zararlıdır. Özellikle yaş üzüm kesinlikle yedirilmemelidir.

TEILEN
Önceki İçerikKÖPEKLER NEDEN KUSAR?
Sonraki İçerikBEBEKLER VE KÖPEKLER