KEDİLER NE KADAR UYUMALI?

0
1307

Kediler çok uyurlar ama uykularının tamamı derin uyku değildir, genelde uykuları hafiftir. Küçük bir tıkırdı veya dokunma ile hemen gözlerini açarlar. Bu tepkileri aslında hayatta kalma güdüleri ile ilgilidir. Özellikle de doğada yaşayan kediler için. Herhangi bir tehlike anında hemen uyanmak ve dört ayakları üzerinde durmak ihtiyacı duyarlar.

Ortalama olarak, kediler 24 saat içinde 13 ila 16 saat uyurlar. Bu, kedinin yaşına ve bireysel kişiliğine bağlı olarak değişir, ancak insan olarak ihtiyaç duyduğumuz uyku miktarının kabaca iki katıdır. Öyleyse neden kedilerin daha fazlasına ihtiyacı var?

Kedi uykusu hafif bir doz ile derin bir uyku arasında değişir. Hafif uyku genellikle herhangi bir yerde on beş dakika ila yarım saat arasında sürer, oysa derin uyku genellikle bir seferde sadece beş dakika kadar sürer. Kediler hafif uyku çekerken, anında haber vermek için eyleme geçebilirler. Duruşları bunu neredeyse anında pozisyon almalarına izin verir ve kulakları çevrelerindeki seslere yanıt vererek genellikle uyku boyunca dik kalır. Bazı kuyruk hareketlerine sahip olabilirler ve belki de bu tür uyku sırasında ‘yarı açık’ bir göze sahip olabilirler. Bununla birlikte derin uykuda, kulakları da dahil olmak üzere duruşları çok daha rahat olacak.

Yavru kediler ve daha olgun kediler, ortalama yetişkin sağlıklı kediden daha fazla uyuma eğilimindedir. Bununla birlikte, yaramaz bir kedi yavrusu veya daha yavaş yaşlı bir kedi olup olmadığına bakılmaksızın, pillerini sürekli şarj etmeleri gerekir. Bu, uyanık olduklarında ve sizinle etkileşime girdiklerinde zamanlarını en iyi şekilde kullanmalarını sağlar.

Kedinizin onlar için normalden daha fazla uyuyor gibi göründüğünü düşünüyorsanız, her zaman veterinerinizden tavsiye alın.