KEDİLER NEDEN AĞLAR?

0
3156

Kedilerin duygu dünyası oldukça gizemlidir. Ancak dikkatli bir şekilde kedinizi anlamaya çalışırsanız kedinizin duygularını görebilirsiniz. Kediler de tıpkı insanlar gibi duygularını belli etmek için birçok yöntem kullanır. Bir kedinin gözleri sulanabilir, ancak bu duygusal bir tepki değildir. Kediler çılgınca insanların yaptığı gibi ağlamazlar. Kediler ağlamaya benzeyen bu sesleri rakip kedileri bölgelerinden uzak tutmak için çıkarırlar. Yavru kedilerin ağlamaya benzeyen sesleri ise annelerine “Ben buradayım” mesajıdır. Buna ek olarak yavru kediler üşüdüklerinde veya acıktıklarında da ağlamaya benzer sesler çıkarır. Stres kediler için çok önemli bir problemdir. Kedilerin yaşama alanında yapılan değişiklikler kendilerini strese sokabilir. Kediler yaşlandıkça sesli ağlamaları da değişir. Daha da yaşlı olan kediler bilinçsizce sesler çıkarabilir.

Hastalanmış bir kedi “Burası acıyor veya şurası ağrıyor” diyemez. Ama sürekli olarak ağlayan bir kedinin böyle bir problemi olabilir.

Evinize yeni bir eşya mı eklediniz veya evinizde yeni yaşamaya başlayan bir oda arkadaşınız mı var? Ev ortamının değişmesi kedinizi panikletebilir. Hatta kedi kumunun markası bile kendisini şaşırtabilir.  Şunu unutmayın ki kediler, köpeklerin aksine evdeki ve rutinlerinin dışındaki en ufak bir değişikliğe bile tepki gösterir.

Cinsel organında olağandışı herhangi bir şeyin olup olmadığını öğrenmek için inceleyin.

Tuvalet kutusunu ve dışkısını gözden geçirin.

Ağzını, burnunu ve gözlerini akıntı olup olmadığını öğrenmek için kontrol edin.