KEDİLER NEDEN İSHAL OLUR?

0
849

Diğer evcil hayvanlara benzer şekilde, yavru kediler çeşitli nedenlerden dolayı zaman zaman ishal dönemleri yaşayabilir. Bazı ishal vakaları hayatı tehdit etmiyor ve kendi başlarına çözülecek olsa da, diğer ishal vakaları daha ciddi bir sorunun altını çizebilir. Yavru kedi ishal varsa, ishal nedenini belirlemek ve tedavi etmek önemlidir. Yavru kedi ishalinin birkaç genel nedeni parazitleri, diyet sorunlarını, tıbbi sorunları ve stresi içerir. Diğer bir olasılık, ishalin antibiyotiklerin veya ilaç kullanımının bir yan etkisi olmasıdır.

  • Parazitler ve Bakteriyel Enfeksiyonlar

Yavrularda ishale neden olabilecek çeşitli parazitler vardır. Ortak parazitik enfeksiyonlar coccidiayı, giardia ve TriTrichomonas sayılabilir. Kampilobakter ve Clostridium yavru kedi ishaline de neden olabilen bakteridir. Genellikle kedilerde diğer iç parazitler yuvarlak solucan vardır. Kedinizin paraziti varsa, kusma, kanlı dışkı ve iştahsızlık gibi diğer semptomları gösterebilir. Parazitler ve bakteriyel enfeksiyonlar genellikle yavru ishalin en sık görülen nedenleridir. Paraziter enfeksiyonların olasılığını azaltmak için, parazit önleme uygulamak önemlidir.

  • Diyet Sorunları

Bazı durumlarda yavru ishal, diyet değişikliği veya gıda intoleransı gibi diyet sorunlarından kaynaklanır. Yavru kedinizin yemeğini çok hızlı değiştirmek midesini bozabilir ve ishale neden olabilir. Bundan kaçınmak için, eski yiyecekleri yenileriyle karıştırarak, diyet değişikliklerini kademeli olarak yapmak önemlidir. Sofra yemeği ya da zehirli bir şeyler yemek yavru kedilerde ishale da neden olabilir. Yavru kediniz hala formülündeyse, yüksek kaliteli bir formül olduğundan ve beslemek için doğru yönergeleri izlediğinizden emin olun. Şımarık veya süresi bitmiş formül mide bağırsak rahatsızlığına neden olabilir.

Diğer yavru kediler gıda intoleransına sahip olabilir veya bazı gıdalarla sindirim sorunları yaşayabilir. Yiyecek alerjisi olan kediler için formüle edilmiş yiyecekler vardır. Kedinizin yiyecek hoşgörüsüzlüğü veya alerjisi olabileceğini düşünüyorsanız, veterinerinize yavru kedinize hangi yiyeceği tavsiye edeceklerini sorun.

  •  Tıbbi Konular

Yavru kedi ishaline neden olabilecek çeşitli tıbbi sorunlar vardır. Altta yatan tıbbi sorunlar arasında bağışıklık bozuklukları, enflamatuar sorunlar, bulaşıcı bozukluklar ve panleukopeni olabilir. Bu durumlarda, sorunu teşhis etmek ve tedavi etmek için veterinerize götürmelisiniz.

  •  Stres

Bazen yavru ishal basitçe stres kaynaklanır. Küçük yavru kediler kısa sürede çok fazla değişiklik yaşarlar, bu nedenle strese bağlı ishal görmeleri şaşırtıcı değildir. Evinizde feromon kullanmak yavru kediyi sakinleştirmenize ve evdeki değişikliklerin stresini azaltmanıza yardımcı olabilir.

  • Bozulmuş gıdaların tüketimi

Kedinizi beslediğiniz mamanın son kullanma tarihine ve saklama koşullarına oldukça dikkat etmelisiniz. Son kullanma tarihi geçmiş bir mama ile beslemek ya da uygun saklama koşullarında saklanmadığı için bozulan bir mama ile beslemek ishale sebep olabilir.

İshal Kedi için Yapılması Gerekenler

Veteriner hekimler, ishalli bir kediyi 12 ila 48 saat aç bırakmayı öneriyorlar. Bu açlık dönemi, bağırsağın normal sindirim, absorpsiyon ve dışkı yapma faaliyetlerine ara verip dinlenmesini sağlar. Vücuda hiç bir yiyecek girmezse, hiç bir yiyecek de ishal şeklinde dışarıya çıkmaz.

Kedinizi yeniden beslemeye başlarken, yavan, yağsız ve kolay sindirilebilir bir yiyecek üç ila yedi gün boyunca(sık sık ve küçük öğünler halinde) verin. Protein kaynağı olarak önerilenler tavuk, kuzu, balık ve orta derecede pişmiş yumurtadır. Haşlanmış pirinç sindirilebilir bir karbonhidrat kaynağıdır. Kemiksiz ve derisiz, yağsız tavuk göğsü, yağsız bir pirinç ile birlikte oldukça iyi bir besin sunuyor. Ama bu aslında doğru ve dengeli bir kedi besini olmadığından, kedinizi uzun süre yalnızca bunlarla beslemekten kaçınmalısınız. İshal bir hafta içinde kesilmezse veteriner hekiminize danışın.