KEDİLER NEDEN TİTRER?

0
1760

Kedilerin hiç bir hareketi rastgele değildir, bu nedenle kedi dostunuzun davranışlarında bir değişiklik fark ettiğinizde bunun altında ciddi nedenler yatabileceğini göz önünde bulundurmanız ve önemsemeniz gerekir. Titreme normal olarak kabul edilen bir kedi davranışı değildir, aslında titreme için davranış demek de pek doğru değildir çünkü titreme genellikle istemsiz olarak ortaya çıkan bir durumdur. Kediler soğukta aynı bizler gibi üşüdükleri için titreye bilirler, soğuk nedeni titreyen bir kedi gördüğümüzde yapmamız gereken ısınmasını sağlamaktır. Peki, üşümenin dışında kedilerin titremesinin altında hangi nedenler yatabilir?

Zehirlenme

Kedilerde en sık karşılaşılan sorunların başında zehirlenme gelmektedir. Kediler bazen yaramazlıkları nedeni ile bazen de ne yazık ki kötü niyetli kişi ya da kurumlar tarafından zehirlenmektedirler. Titreme kedilerde zehirlenme belirtilerinden biridir. Kedilerde ortaya çıkan farklı maddelerden kaynaklı zehirlenmelerde diğer zehirlenme semptomları ile birlikte titreme de görülmektedir.

Epilepsi

Epilepsi, kedilerde de görülebilen ve nöbetlere neden olan bir hastalıktır. Epilepsi nöbetleri de kedilerde titremeye neden olmaktadır.

Tümörler

Kedilerin sinirlerine baskı uygulayan tümörler de titremelerine yol açabilir.

Korku

Kediler yine insanlarda da olduğu gibi, korktuklarında titreyebilmektedirler.