KEDİLER NEDEN TÜY DÖKER?

0
1153

Kedilerde tüy dökülmesi, normal bir durumdur. Sağlıklı bir kedinin tüyleri dökülür. Dökülmenin miktarı ve dozajı; kedinizin türüne, tüy yapısına, yaşına, cinsiyetine, yaşadığı koşullara ve buna benzer birçok parametreye göre değişiklik gösterebilir.  Tüy dökülmesi mevsimsel geçişlerde, regl dönemlerinde ve bebeklik dönemlerinde artış göstermektedir. Tüy dökümü normal bir durum olmasına karşın dikkatlice takip edilmesi gerekir. Anormal bir tüy dökülmesi, hastalığın veya psikolojik bir problemin habercisi olabilir. Kediniz her zamankinden daha fazla tüy döküyor ise iyi bir gözlemci olup, bunun sebebini öğrenmeniz gerekir.

KEDİLERİN TÜY DÖKMESİNİN NEDENLERİ

  • Kedilerin tüy dökme sebepleri arasında sıklıkla B vitamini eksikliği gelir. Veteriner kontrolüyle gerekli miktarda B vitamini takviyesi yapabilirsiniz.
  • Kedilerin de bizler gibi beslenme programlarına sahip olmaları gerekmektedir. Tek yönlü ve sadece bir vitamine, proteine dayalı diyetler ilerleyen zamanlarda vücutta yaşanan eksiklikler yüzünden fiziksel hastalıklara da sebep olur. Ayrıca kalitesiz mamalar da kedi tüylerini yıpratır.
  • Yaşadığı bölgenin değişmesi, yavrularından ayrılmak veya başka nedenlerden dolayı düzenlerinin bozulması durumunda stres yaşayabilirler ve bu durum tüylerini dökmelerine neden olabilir.
  • Tüylerinden kurtulmak için tıraş etme yolunu tercih ederseniz kedinin hem yeni görünüşünden dolayı stres yaşamasına, hem de deri hastalıklarına davetiye çıkarabilirsiniz. Kediler kendilerini yalayarak temizleyen ve bu konuna obsesif şekilde takıntılı hayvanlardır. Dış görünüşlerindeki bu değişiklik onları tahmin edebileceğinizden daha fazla etkiler.
  • Kedilerin iç-dış parazit tedavileri sadece hastalık açısından değil tüylerinin sağlığı açısından da önemlidir. İç parazitlerin çoğu dışkı yoluyla bulaşırlar ve kediler tüm vücutlarını yalarken dilleriyle parazit yumurtalarını tüylerine bulaştırabilirler. Bu şekilde dökülen tüylerin yutulması yaygın olan kist hastalığına sebep olur. Kistin sebebi tüylerin üzerinde parazit yumurtalarıdır, tüyün kendisi değil. Bu nedenle sağlıklı hayvanların tüy dökmesi hasta etmez.
  • Kedilerin çiftleşme aylarında veya hamilelik süreçlerinde vücutlarındaki hormonal salgılar da değişir ve yoğunlaşır. Bu durum tüylerine de yansıyor elbette.
  • Kedilerin tüylerini belirli aralıklarla taramak onların cansız tüylerden kurtulmalarını ve daha az tüy dökmelerini sağlar.
  • Pire de bir dış parazittir ve tüylere yapışarak onların sağlığını etkileyerek dökülmelerine sebep olur. Bununla birlikte çeşitli deri hastalıkları da yaşatacağı için düzenli aralıklarla parazit temizlemesi ve tedavisi yapılmalıdır.
  • Kedilerin susuz kalması da tüy dökmelerinin sebeplerinden biridir. Özellikle de yaz aylarında su kaplarını sık sık yenileyerek taze su koyun.