KEDİLERDE AĞIZ BAKIMI NASIL OLMALI?

0
1186

Sağlıklı Kedi Ağzı

Köpeğiniz havlar, yüzünü yalar ve dişlerini göstermek için bir köpek gülümsemesiyle ağzını açar, ancak sağlıklı kedi dişlerini görmek biraz daha zordur. Kediniz yüzünü çırptığında veya yüzüne dokunmanıza izin verdiğinde, diş etlerine bakın. Sağlıklı diş etleri parlak pembe renktedir. Kedinizin diş etleri beyaz, parlak kırmızıysa veya hatta sarıya bağlıysa, bir enfeksiyonu veya karaciğer hastalığı gibi ciddi bir rahatsızlığı olabilir. Davranışı ve görünümündeki ince değişikliklere dikkat edin ve eğer farklı bir şey görünüyorsa onu veteriner hekime götürün.

Güçlü, keskin dişler evcil hayvan ebeveynlerinin bakımı için de aynı derecede önemlidir. Kedinizin otuz yetişkin dişi vardır ve sarı, kahverengi plak veya tartar belirtileri olmadan beyaz olmalıdır. Normal bir kedi dili pembe olmalıdır. Evcil hayvanınızın dili soluk beyazsa veterinere götürmeniz gerekiyor.

Ağız kokusu olan bir kedi aynı zamanda kedinizin bazı oral problemlerle uğraştığının bir işareti olabilir. Balık yedikten sonra etli koku normal olsa da, sürekli ve tutarlı bir kötü nefes normal değildir. Bu nedenle, eğer kediniz yüzünüze yaslanmışsa burnunuzu tıkamanıza neden oluyorsa, kedinizi yalancı sorunların olmadığından emin olmak için veterinerinize diş muayenesi götürmelisiniz.

Kedimin Ağız Bakımını Nasıl Yapmalıyım?

Kedilerin ağız ve diş sağlığının korunması için dişlerinin fırçalanması gerekir. Ancak kediler sevilmekten hoşlansa da ağız, pati ve kuyruk bölümlerine dokunulmasını istemezler. Bu nedenle diş fırçalamak özellikle büyük kediler için oldukça zorlu bir süreçtir. Bu işlem için özel olarak üretilmiş diş fırçaları işinizi büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. Ayrıca diş macunu alırken de kediler için uygun olan macunları tercih etmelisiniz. Bunun yanında kedinizi her gün aynı saatte beslediğiniz gibi diş fırçalama zamanını da hep aynı saate denk getirin.

Diş Fırçalama Adımları

  • Kedinizi kucağınıza alın ve rahatlamasına izin verin.
  • Rahatladıktan ve yerleştikten sonra nazikçe ağzının bir tarafından dudağını kaldırın ve dişlerinin dış kısımlarını fırçalamaya başlayın. Burada önemli olan her zaman diş etlerinden aşağıya doğru hareketlerle fırçalıyor olmanız, bu sayede diş aralarına giren yemek artıklarına erişerek onları ağızdan çıkartabilmeniz mümkün olur.
  • Alt çeneye geldiğinizde ise diş etinden yukarı doğru fırçalamanız gerekir. Bunu yapabilmek için kedinizin her iki yanağından hafifçe bastırarak ağzını tamamen açmasını sağlamanız gerekebilir. Çoğu kedi diş macununun kokusunu ve tadını aldıktan sonra zaten ağzını açmaya meyilli olacaktır.
  • Ağzının tamamını fırçalamış olduğunuza emin olana kadar fırçalamaya devam edin.
  • İşlem tamamlandıktan sonra kedinizin ağzını herhangi bir şeyle çalkalamaya gerek yok, zira kedi diş macunları yenmek üzere tasarlanır ve içerisinde herhangi bir kimyasal bulunmaz. Diş fırçalama işlemi bittikten sonra kedinizi su kabına doğru yönlendirmenizde de fayda var.

Kedilerinde Ağız Hastalıklarının Belirtisi

  • Ağız Kokusu
  • Çiğneme ve Yutmada Zorluk
  • Mamayı Sık Sık Ağızdan Düşürme
  • Salya Akıntısı
  • Aşırı Kilo Kaybı

Kedinizi en iyi siz tanıyorsunuz ve bu olağandışı belirtileri tespit eden ilk kişi olacaksınız. Evcil hayvanınızın yeme alışkanlıkları değişirse veya acı çekiyorsa, veterinerinize başvurun.