KEDİLERDE GÖZ TEMİZLİĞİ NASIL OLMALI?

0
2829

Kediler gözlerinden bol miktarda sıvı salgılar. Gözler temizlenmediği takdirde zamanla bu sıvılar kuruma ve birikme yaparak, çapak ve enfeksiyona sebep olur. Bu sebeple kedimizin göz temizliğine özen göstermeli ve rutin olarak kedi göz temizleme işlemini yapmalıyız. Kedilerin cinsine göre göz sıvısı akma sıklığı değişiklik gösterir.

Özellikle İran cinsi kedilerin göz yapısı sebebiyle gözleri diğer cinslere göre daha sık kirlenir. İran kedilerinin burnu basık olduğu için burun kanalına çıkan göz kanalları kısa ve dardır. Bu sebeple sıvı dışarı akarak birikme yapar. İran kedisine sahipseniz hemen her gün göz temizliğini ihmal etmemelisiniz.

Kediniz her zaman kendi çabaları ile gözlerini ve göz çevresini temiz tutamayabilir. Eğer kendini rahatlatmak için gözlerini halılara, mobilyalara sürter ya da tırnaklı patileri ile ovalarsa gözlerini çizebilir ve gözüne daha fazla yabancı madde girmesine yol açabilir. Kedilerde göz temizliği göz enfeksiyonları, göz çevresinde biriken çapakların oluşturduğu bakteriler yüzünden meydana geldiği için kedilerde düzenli göz temizliği sağlamak sağlıkları açısından ziyadesiyle önemlidir.

Kedilerin Gözlerini Nasıl Temizlemeliyiz?

Kedimizin gözlerini temizlerken ihtiyacımız olan malzemeler pamuk ve kedi göz temizleme solüsyonudur. Bu solüsyonu veterinerden veya hayvan malzemeleri satan mağazalardan edinebilirsiniz.

Bir parça pamuk alarak üzerine solüsyon damlatıyoruz. Kullanacağınız pamuk makyaj temizleme pedi gibi yassı olursa çok daha kolay kullanabilirsiniz.

Solüsyon damlattığımız pamukla kedimizin gözünü içten dışa doğru yavaşta sürterek siliyoruz.

Solüsyonlu pamuğun veya solüsyonun kedimizin gözünün içine gelmesinden kaçınıyoruz. Bu noktada bilmeniz gereken bir şey var. Bazı solüsyonlar göz içine damlatılabilir özelliktedir. Yani solüsyon kedinin gözünü içine girse de hiç bir zararı yoktur. Kullandığınız solüsyon üzerinde bu tip bir ifade varsa rahat olabilirsiniz. Yoksa da kullanmadan önce veterinerinize danışabilirsiniz.

Burada önemli olan kedinin gözünün dış çerçevesinin temizlenmesi olduğu için kedi refleksle gözünü kapattığında açmaya uğraşmayın.

Dış çerçeveyi sildikten sonra göz kuyusunda birikmiş çapak ve lekeleri aynı şekilde hafifçe siliyoruz. Eğer çapak uzun süredir orada kaldıysa kurumuş olabilir ve bir çırpıda almanız zorlaşır. Böyle bir durumda bol solüsyonlu pamuğu göz kenarına sadece değdirin. Bir kaç dakika bekleyerek çapağın nemlenmesini ve yumuşamasını sağlamış olacaksınız. Ardından pamukla kalıntıları temizleyebilirsiniz.

Dikkat Etmeniz Gerekenler;

  • Göz temizliğini kediler için özel üretilmiş olan solüsyonlar ile yapmanız gerekmektedir. Ancak solüsyonunuz bulunmuyorsa ılık suyla ıslatılmış pamuk da kullanabilirsiniz.
  • Göz temizliğine başlamadan önce kedinizin ruh halinin uygun olduğu bir zamanı tercih etmelisiniz.
  • Bakım sonrasında kedilerinize ödül vermeniz bu işlemi sizler için kolaylaştıracaktır.