KEDİLERDE PATİ BAKIMI NASIL OLMALI?

0
1186

Köpekler ile kıyaslandığında kediler pek çok açıdan kendi kendine yetebilen evcil hayvanlar olarak karşımıza çıkıyor. Bu da ister istemez onları insan müdahalesine daha az ihtiyaç duyar hale getiriyor. Özellikle söz konusu kişisel bakım ve temizlik olduğu zaman kendi kendini kusursuz derecede temizleye bilme konusunda kedilerden iyisi yok. Ancak kedi sahipleri yine de ne olur ne olmaz kedilerinin sağlıklı, bakımlı ve temiz olduklarına dair düzenli kontroller yapmaktan geri kalmamalılar kedi temizlik ve bakım ürünleri kullanmaya özen göstermelidirler. Bu kontrollerin başında ise tabii ki pati ve tırnak bakımı geliyor.

Kediler tırmalamayı fazlasıyla severler. Koltukları, tahta bir zemini, kedi tahtasını ya da herhangi bir zemini patileriyle tırmalarlar. Bundan hem çıkan ses bakımından hem de patilerini sürttüklerinde aldıkları hazdan ötürü keyif alırlar. Dolayısıyla pati bakımı yaparken son derece dikkatli olmalı ve ona zarar vermemelisiniz.

Kediler patilerini dönem dönem yaralayabilirler. Alt dokusunun yumuşak olması olası bir kesilme ya da yaralanma riskini arttırır. Bilhassa kesikler kediler için büyük bir acıya sebep olur. Gördüğünüz an müdahale etmeniz gerekir. Tahtaları tırmalarken kıymık batması, yerde bulunan sivri bir cismin batması sık görülen hadiselerdendir. Anında müdahale edilmediğinde ise patide ve sonrasında ayakta işlev bozuklukları görünebilir.

Kedilerin patilerinde keskin tırnaklar vardır. Bunlar hem avlanırken hem de normal hayatlarında tutunabilmek adına önemli bir rol üstlenir. Evde baktığınız kediniz ise size bu tırnaklarla ciddi zararlar verebilir. Yalnızca kolunuzu tırmalamakla kalmayıp mobilyalarınızı yırtabilir, ayakkabınızı pençeleyerek parçalayabilirler. Doğal olarak bu keskin tırnakların bakımını sık sık yapmalı ve kesim işlemini belli periyotlarda uygulamalısınız.

Patilerde Oluşabilecek Sorunlar

Eğer kedinizin patileri arasına sıkışmış yabancı bir madde fark ettiyseniz kör bir cımbız kullanarak bu maddeyi kolayca aradan almanız mümkün; ancak bu süreç sırasında kedinizin rahat durmayacağını ve bir an önce kucağınızdan kurtulmak isteyecektir. Bunu önleyebilmek için kedinizi ufak yaştan pati kontrollerine alıştırmanızda fayda var.

Öte yandan eğer kedinizin patilerine diken gibi sivri uçlu bir yabancı madde batarsa, onu çıkartırken pati içerisinde kırılmamasına ve yarısının içeride kalmamasına ayrıca özen göstermeniz gerekir. Bu gibi durumlarda müdahaleyi kendiniz yapmaya çalışmaktansa işin uzmanına bırakmakta ve onu bir veterinere götürmekte fayda var.

Her ne kadar kediniz pati ve tırnak bakımını kendi kendine yapabilecek yetkinlikte olsa da bazı durumlarda tırnaklarının uzunluğu hem sizin, hem kendisinin kontrolünden çıkabiliyor. Aşırı derecede uzamış tırnaklar, zaman içerisinde kıvrılarak büyümeye ve ayak derisine doğru batmaya başlar. Bu gibi rahatsızlık ve acı veren durumları önlemek için kedinizin tırnaklarının boyunu düzenli olarak kontrol etmenizde ve gereken yerde müdahalede bulunmanızda fayda var. Kedi tırnak makası kullanarak kendiniz kesebileceğiniz gibi kedinizi tırnak kesimi için kolaylıkla veterinere götürmeniz mümkün. Eğer pati ve tırnaklarına dokundurmayan, agresif ve sinirli yapıda bir kediye sahipseniz tıraş esnasında tırnaklarının kesilmesini istemek de bir diğer seçenek.

Kedinizin patilerinde oluşabilecek nadir sorunlardan bir tanesi de beklenmedik yara ve burkulmalar. Eğer kediniz yürürken sendeliyor veya topallıyorsa, herhangi bir patisinin altında bu tür bir sorun olabilir. Su toplaması, tırnak batığı, ters düşüşten dolayı burkulma veya sivri bir cisme bastığı için oluşan yara ve çizikler, kedinizin patilerinde oluşabilecek ve topallamasına yol açabilecek sorunların başında geliyor. Bu gibi durumlarda yara ve çiziklere kendi müdahaleniz ile ilk yardım tedavisi uygulayabileceğiniz gibi daha ciddi durumlarda onu veterinere götürmeniz gerekebilir.