Kedilere Tasma Takılır Mı?

0
1718
kedilere tasma takılır mı

Bir köpek veya köpek yavrusu almayı düşündüğünüzde, genellikle satın aldığınız ilk şeylerden biri tasmadır. Bu, sorumlu bir köpek sahibi olmakla alakalıdır. Köpek yanlışlıkla kaçabilir ve kaybolabilir, onların tanınması ve sahibiyle iletişim kurulabilmesinin bir yolu da tasmalardır. Bu genellikle bir kedi veya yavru kedi alırken dikkate alınmaz. Öyleyse, kediler de tasma takmalı mı?

Tasmalar Güvenli Mi?

Bir kedinin tasmasını taktığınızda ve onları giymeye alıştıkların da, bir koruma ve güvenlik düzeyi sunar. Kedinizin adını, kaybolması durumunda numaranızı, tıbbi durumları ya da yönergeleri göstermek için tasmaya bir isim etiketi koyabilirsiniz. Ayrıca, yanlışlıkla üzerine basılmasını veya üzerine takılmasını önlemek için evin neresinde olduklarını bilmenize yardımcı olan küçük bir zil de takabilirsiniz. Kedinizin kaybolduğu talihsiz olayda, tasması sayesinde onları kim bulursa adresinizi kontrol edip evinize geri getirebilecektir.

Kedi Tasma İle Rahat Edebilir Mi?

Birçok kedi sahibi, kedilerinin yanlışlıkla boğulabileceğinden korktukları için tasmaları kullanmamayı tercih ediyorlar. Kedi oynama şekli köpeklerden çok farklıdır ve kedinin sıkışıp kalmasına neden olan bir şey için tasma riski çok azdır. Tecrübelerime göre, tasmalar uygun şekilde takıldığında hiç olmamaktadır. Piyasada tasmalar için kolay kopmayı sağlayan malzemeden yapılmış seçenekler de mevcut, bu bir şey olması durumunda tasmanın küçük bir kuvvetle kopmasını sağlar. Ancak kaçmaları veya kaybolmaları durumu gibi bir endişe de var. Eğer tasmasız dışarı çıkarsa, onları tanıyarak size ulaşmalarının bir yolu yoktur.

Kedinizi Güvende Tutun!

Kedi tasması takıp, takmayacağınıza hemen karar verin. Tasma takmanın hiç bir şey yapmadan kedinizin serbest gezmesini sağlamanızdan daha iyi olduğunu belirterek tavsiye ederiz. Her gün kediler kayboluyor ve üzücü gerçek şu ki çoğu kedi evlerine geri dönmüyor.

Bir tasması yok ise, onların “sahipli kedi” olduğunu bildirmek için sadece düz turuncu bir yaka ipi ile belli olmasını sağlayın ve başka kişiler tarafından sevilerek sokaktan beslenmek için evlerine götürmelerini engellemeye çalışın. Böylece kedinizi bulmanız için şansınız artacaktır.