KEDİLERİN DİLİNDEKİ ÖZELLİKLER

0
1376

Kedilerin dilleri pütürlü bir yapıya sahiptir. Bunun nedeni dil üzerinde küçük ve fazla sayıda bulunan filiform papillalardan oluşmasıdır. Oluşumlarının temel maddesi tırnaklarımızı oluşturan madde ile aynı olan keratinindir. Bu papillalar boğaza kadar devam etmekte ve kedilerin hem mamayı almalarını hem de onları yapmalarını kolaylaştırmaktadır.

En önemli özelliği antiseptik özelliği olmasıdır. Aslında bu özellik dilin yapısında değil tükürükte bulunur. Ancak dilin tarak yapısında olmasından dolayı, kedi kendini yalanladığında bu antiseptik tükürük sayesinde vücudunu bir nevi dezenfekte etmiş oluyor. Kedi dostlarımızın bu mükemmel özelliğini kullanabilmeleri için günlük su ihtiyacını almaları gerekir. Kediler kendilerini yalar kendilerini yalamaları sayesinde hem tarama hem de ölü tüyleri tıraşlama işlemi gerçekleştirmiş oluyor.

Kendilerini sıkça yalayan kediler traş yapmalarının yanı sıra vücutlarını da nemlendirirler. Tıpkı insanların terleme döngüleri gibi onlarda yalanarak vücut ısılarını dengede tutarlar.

Çok mükemmel bir tat ayrımcılığı yapamazlar çünkü yeterli sayıda tat alma organelleri bulunmamaktadır. Aslında, tuz ve şeker için çok iyi birer seçicidirler.

Kedi dilinin önemli ve mükemmel özelliklerinden birisi de sıvıları tüketme işi için kullanımıdır. Köpeklerden farklı olarak suyu içerken her yere dağıtmadıkları gibi, dilleri nedeni ile oldukça kibar içicidirler. Sıvıları tüketirken saniyede dört defa yalanmaktadırlar.

Sahiplerine karşı gösterdikleri sevgi ve koruma gösterisini ortaya koyarlar. Bebek kediler yalanmayı annelerinden öğrenmekte ve onları koruduklarını göstermektedir. Kediniz sizi yaladığı zaman, sizi koruduğunu göstermektedir. Bir daha ki sefere kediniz sizi yaladığında ne kadar şanslı olduğunuzu düşünmelisiniz.