KEDİLERİN HOŞLANMADIĞI DAVRANIŞLAR NELERDİR?

0
3431

Kedilerde yalan yoktur bildiğiniz gibi. Bir şeyi sevmiyorlarsa belli ederler. Yalan söylemezler. Onları kafanıza göre yönlendiremezsiniz. Bir şeyi gerçekten isterlerse yaparlar. Ve bir şeyi istemiyorlarsa, önlerine yaş mama dökseniz bile yapmazlar. Farkında olmadan onlara hoşlanmadıkları bir şeyi yapmak da hayatlarını zulme çevirir.

Peki, kedilerin sevmediği davranışlar nelerdir? Ne gibi davranışlar onları oldukça rahatsız eder?

Yüksek Sesler

Fırtınalardan, tartışmalara, havai fişeklere, birçok yüksek ses ve kargaşaya kedinizi ciddi şekilde vurabilir. Yüksek seslerden kaynaklanan kronik stres, çarpışma, saldırganlık veya depresyon, saç dökülmesi, iştahsızlık gibi çeşitli davranışlar sağlık sorunlarına neden olabilir.

Kedileri Azarlamak

Kedinizi bir şeyler yapmak veya yapmak için eğitmek isteyebilirsiniz, ona bağırmak, işaret etmek veya bir şeyi yapmaya zorlamak işe yaramayacaktır. Azarlayan kediler, yalnızca kafalarının karışmış ve korkmuş hissetmelerini sağlar. Nazik rehberlik ve iyi davranışları ödüllendirmeyi deneyin

Ani Değişikleri

Kediler oldukça hassas canlılardır. Evdeki her şeyi benimser ve olduğu gibi kabul ederler. Koltuğun yeri değiştiği, odadaki oyuncaklar başka yere konduğu zaman durumdan pek hoşlanmayabilirler.

Kafesler

Bu herhalde her kedinin hem fikir olacağı bir madde. Gerek barınaklarda gerekse yolculuklarda kafese girdikleri anda başka bir kişiliğe bürünüyorlar. Çok özgür canlılar oldukları için bazen kendi iyilikleri için olsa da kafesleri hiç sevmiyorlar.

Arka Patilerine Dokunulması

Kedilerin patileri çok hassas. Patilerindeki sinirleri çok gelişmiştir ve kediler patilerinden terlerler. Özellikle arka patileri konusunda oldukça hassaslar. Bazı kediler özellikle yaşlı olanların çok umurunda olmasa da buna sinir olan kedilerin bu harekete vereceği cevap hiç kuşkusuz güzel bir tırmık oluyor.

Kuyruklarına Dokunulması

Aynı arka patileri gibi kediler kuyruklarına dokundurmayı hiç sevmez. Bazıları sevdirirken kuyruk diplerini sevdirse de o bölgeye çok fazla odaklandığınızda bile sinirlenebilirler.

Karınlarına Dokunulması

Kedilerin köpeklerden ayrıldığı bir nokta da karınlarının okşanması durumudur. Kedinin avcı içgüdüleri hala vardır ve karın belki de bir kedinin en hassas bölgesidir. Kedinin karnını okşamak kedide kendini savunma hareketini tetikler. Kediniz dört patisiyle elinize saldırabilir. Bunu kedinin önleyemediği bir tür kedi refleksi olarak düşünün ve kedinizin karnından uzak durun.