Kedilerin İnsan Üzerindeki Etkileri

0
1317

Yapılan bazı araştırmalara göre bilim adamları, kedilerin inanılmaz derecede verdiği huzur, rahatlama hissi sahiplerinin bağışıklık sistemini ileri düzeyde güçlendirdiğini söylüyor. Sadece evimizde baktıklarımız içinde söylenilmiyor bu, sokak başında her gün sevip kedi maması ile beslediğimiz sokak kedileri içinde geçerli.

Bir kedi ile birlikte yaşamak insanda aşk merak sevgi ve şefkat gibi duyguları daha da ön plana çıkarır ayrıca empati yapabilme duygusunu daha da benimsetir.

Kedi sahibi olmak, özveri gerektirir. İnsan hayatı üzerine ciddi boyutlarda olumlu etkiye sahip kediler, kaç yaşında olurlarsa olsunlar tıpkı bebek gibidirler. Sokakta ya da evde yaşasın hiç fark etmez; hepsinin tek bir amacı vardır: Sevilmek. Sevmek ve sevilmek, her canlının ihtiyacıdır.

Kedilerle aramızdaki ilişki tamamen karşılıksızdır. Kedinizi çok seviyorsunuz ya da yemeğini koyuyorsunuz diye ondan bir şeyler yapmasını beklemezsiniz. Ama inanın bana görünmez de olsa bunu gayet iyi başarırlar. Annemizi, babamızı, kardeşlerimizi karşılıksız severiz. Bir şeyler almadan vermek, içimizdeki egoyu dengeler. Duygularımızı daha yerinde ve dozunda yaşamamızı sağlarlar.

Çok stresli bir dönemden geçiyorsunuz ve psikiyatri doktoruna doğru yol almak üzeresiniz. Ve gereksiz yere bir sürü ilaç içmeye hazırsınız. Bir kez daha oturun ve düşünün. Kediler, terapi için doğru adrestir. Sadece üzüntünüz geçsin diye kedi sahiplenmeyi asla tavsiye etmiyoruz. Gerçekten ömür boyu yoldaşlık edecekseniz, bir kediye bakacak gücü kendinizde hissediyorsanız ve de kendinizi çok daha iyi hissetmek istiyorsanız, kedi sahiplenin. Ömürlük arkadaşı olun. Size o kadar iyi gelecek ki; eski günlerinizi bile hatırlamayacaksınız.