KEDİLERİN KAÇ TANE PARMAKLARI VARDIR?

0
2649

Kedinizin patilerine dikkatli bakacak olursanız, insanların el ve ayakları ile arasındaki en büyük farklardan birinin parmak sayısı olduğunu görürsünüz. Kedilerin ön ayaklarında 5, arka ayaklarında 4 parmak bulunur. Yani toplamda 18 parmakları bulunur. Tabii polidaktili, yani çok parmaklık adı verilen mutasyona sahip kedilerde bu sayı daha da çok olabilir. İlginç bir şekilde kediler polidaktili mutasyonuna fazlasıyla açıktırlar; bu nedenle tür içindeki parmak sayısı çeşitliliği oldukça fazladır. Bu durum, değişen çevre şartları altında kedilerin daha hızlı bir şekilde evrimsel adaptasyon geçirmelerini mümkün kılabilir. Renkli ve şirin olmalarının yanı sıra pek çok işlevi görür kedi patileri. Tırnaklarının da öyle, kolunuzda iz bırakmak dışında, pek çok işlevi vardır.

Temizlenmek için kullanırlar;

Kediler, ulaşamadıkları yerleri yalarken patilerinden yardım alır. Kulak ve kulak arkası, yüz, çene ve boyun temizliklerinde onlara patileri yardımcı olur. Önce patileri birkaç kez yalar sonrasında bu alanlara patilerini sürerler. Kediler bu yöntemi yavruyken kullanmaya başlar.

Patileri esnektir;

Kedilerin patileri inanılmaz derece esnektir. Bu esneklik onların tırmala, avlanma faaliyetlerinde kolaylık sağlar. Ağaçlara tırmanmada çok başarılı olmalarının sebeplerinden biri ön patilerinin dallara tırnak geçirebilmeleri için içe doğru dönecek şekilde gelişmiş olmasındandır. Bu yüzden de ağaçta kalırlar. Çünkü ağaca tırmanmayı sağlayan patileri ters yöne baktığı için inerken onlara yardımcı olamaz. Ve ön pati ve bacakları arka ayaklarına göre daha güçsüzdür.

Kedilerin dominant patileri vardır;

Bizlerde olduğu gibi kediler de ya sağlak ya da solaktırlar. Özellikle zorlayıcı bir hareket sergileyeceklerse dominant olarak kullandıkları patileriyle bunu gerçekleştirirler.

Patilerinin rengi tüylerine uyacak renktedir;

Kedilerinin patilerinin rengi, tüylerinin rengine uyacak renk skalasındadır. Gri kürklü kedilerin genellikle patilerinin rengi de gridir. Turuncu tüylü kediler pembe, smokin renkliliklerin ise siyah puantiyeli patileri vardır. Patilerinin rengini, tüylerinin rengini belirleyen pigmentler meydana getirir.

Birkaç ayda bir tırnakları düşer;

Kedinizin tırnaklarını yerde ya da tırmalama tahtasının yakınlarında gördüğünüz de panik olmayın. Bu pençesinin dış tabakasının kan dolaşımının ulaşabileceğinden fazla uzadığı anlamına gelir. Ve bu nedenle bir yeri tırmaladığında düşer. Bu sayede altındaki daha keskin tırnak kalır.

Çok hassastır;

Hiç kedinizin patisine dokundunuz diye tırnak yediniz mi? Doğal çünkü kedi patileri çok hassastır. Çünkü patilerinde çok fazla sayıda sinir ucu vardı bu da patilerini onlar için çok önemli duyu organı haline geliştirir. Avcılıkta ve denge sağlamada bu özellik onlara yardımcı olur. Bu sinir uçları kedilerin doku, basınç ve titreşimleri hissedebilirler. Avlarının yakınlığı ve canlılığı da bu sayede anlarlar.

Tırnakları aynı zamanda kemiktir;

Daha önce hiç kedi tırnağı kesmemiş olanlara bu konuda uyarı yapıldığını duymuşsunuzdur. Kedilerin tırnakları bizimkinden çok farklıdır. Kedinizin patisine bastırdığınızda çıkan tırnağın aslında kemiğe bağlı olduğunu göreceksiniz. Bu yüzden kedilerin tırnağı zarar gördüğünde ve yaralandığında çok kanar ve çok acıtır. Çünkü içinde canlı doku vardır.