KEDİLERİN KISIRLAŞTIRILMASI

0
1686

Kedilerde aile kavramı yoktur. Bu nedenle kendi doğurduğu erkek kedi ile bile çiftleşebilirler. Doğurdukları ilk anda içgüdüsel olarak yavrularını koruyup beslese de, yavrular sütten kesildikleri anda onlarla ilgilenmeyi bırakırlar. Bu nedenle kedi kısırlaştırma operasyonları uygulanmaktadır. Birçok hayvan sever bu duruma karşı çıkmaktadır. Ancak, kedi kısırlaştırma operasyonunun kediler için çok sağlıklı bir şey olduğu bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Kediler ortalama 7 aylıktan sonra kızgınlık dediğimiz cinsel belirtiler göstermeye başlarlar. Dişi kediler mevsime bağlı çok sayıda kızgınlık geçirebilir. Erkek kediler ise senenin her döneminde kızgınlık geçirirler. Kısırlaştırılmamış bir kedi ile ev içerisinde yaşamanın zorlukları vardır. Dişi kediler kızgınlık döneminde normalden fazla ve yüksek sesle miyavlamanın yanı sıra evden dışarı çıkma isteği vardır. Erkek kedilerin ise yüksek sesle miyavlamanın yanı sıra normalden daha fazla kokan bir idrar kokusu ve ev içerisinde çeşitli bölgelere idrarını bırakabilirler. Kedileri kısırlaştırmanın birçok hastalığa karşı koruyucu etkisi olduğu gibi, yan etkileri de vardır mesela obezite gibi.

Kısırlaştırmanın Faydaları Nelerdir?

Dişi Kedilerde: İstenmeyen gebelikler engellenmiş olur, ileriki yaşlarda yaşayabileceği rahim iltihabı (pyometra) engellenmiş olur, yalancı gebeliklerin önüne geçilir. Erken yaşta kısırlaştırma meme kanserlerinin önüne geçmesinde çok etkili bir yoldur.

Erkek Kedilerde: Kediler olgunluğa ulaştığında anti sosyal davranışlar gösterebilir. Bu agresiflik ve cinsel davranış biçimi şeklinde olabilir. Kedilerin operasyon bölgelerini yalamasını önlemek gerekir. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda mutlaka veterineriniz ile irtibata geçiniz.

Kedimi Ne Zaman Kısırlaştırmalıyım?

Kediler 5 aydan sonra kısırlaştırılmaya başlanabilir. Fakat daha erken yaşta kısırlaştırmanın vücuduna hiçbir zararı yoktur ya da vücuduna zarar verdiği bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Dişi kediler kızgınlık zamanında kısırlaştırılmamalıdır. Kedinizi kısırlaştırmak için en uygun zamanı veterinerizle rahatlıkla belirleyebilirsiniz.