Kedilerin Yaşam Evreleri

0
1743
kedilerin yaşam evreleri

Kedinizin hayatının hangi aşamasında olduğunu merak ettiniz mi? Pek çok insan sık sık köpeklerinin farklı yaşam evreleri hakkında konuşur, ancak çoğu zaman kedilerinden  bi haberler. Kedilerin yaşam evreleri var mı? Bir köpek kadar açıklar mı? Evet, pek çok farklı yaşam evreleri var ve bazen kedinizin yakın zamanda gelişimsel bir değişim geçirdiğini farketmemiş olabilirsiniz.

Aşağıda, kedilerinizin yaşamının farklı aşamalarının net bir rehberi bulunmaktadır.

  • Yavru Kedi – Kediniz 0-6 ay arası yavru kedi olarak kabul edilir. Bu, kedinizin hızla büyüdüğü durumdur. Bu, kedinizde fiziksel değişiklikleri en net göreceğiniz aşamadır. Kedi maması bu aşamada çok önemlidir. Gelişimi için doğru tercihi yapmak için mutlaka veterinize danışın.
  • Genç – Kediniz 6 ay -2 yaş arası genç bir çocuktur. Kedilerinizin hayatındaki bu noktada tamamen büyüyorlar. Ayrıca nasıl hayatta kalacağını da öğreniyorlar. Kedinizin hala genç olduğunu ve bu aşamada casusluk hissettiğini hissedebilirsiniz, ancak şimdi kedinizi sağlıklı bir yaşamda tutma planına sahip olmanın tam zamanı.
  • Asil – Kediniz 3-6 yaş arası tamamen asil olduğu aşamadır. Bu zamana kadar kediniz fiziksel ve davranışsal olarak olgunlaşır. Tam olarak şık ve dolgun bir görünüme sahip olurlar.
  • Olgun – 7-10 yaş arası kediniz olgun bir kedi olarak bilinir. Kediniz bir insan olsaydı, 40’lı yaşlarının ortalarında ve 50’lerin ortalarında olurlardı.
  • Kıdemli – 11-14 yaş arası kedinizi kıdemli yapar. Bu, 70 yaşındaki bir insana eşdeğer olacaktır.
  • Yaşlı – Kediniz 15   yaşından itibaren yaşlı olarak kabul edilir . Bu sizi şaşırtabilir ama birçok kedi yaşamlarında bu aşamaya gerçekten ulaşıyor. Kedinize bu aşamada bir göz atın. Seslerinde veya tuvalet alışkanlıklarında herhangi bir değişiklik tıbbi bir sorunun işareti olabilir.

Kediler eğlenceli ve meraklı hayvanlardır. Kedinizin hali hazırda bulunduğu sahnenin tadını çıkarmak için bugün zaman ayırın. Belki de kedinizi daha sağlıklı tutmak için yaşam planlarını devam ettirebilmeleri için planlama yollarını başlatmaya başlayabilirsiniz. Kedi besin takviyeleri ile aktif gelişimini pozitif yönde arttırabilirsiniz.