KEDİM NEDEN KÖTÜ DAVRANIYOR?

0
1274

Çoğu kedi bir noktada veya başka bir yerde kötü davranır, ancak bazen ‘kötü’ davranış olarak tanımladığımız şey, kedilerin neden yaptığını anlayamamak olabilir. Kedilerde kötü davranışları düzeltmek için birkaç farklı yol vardır, ancak gerçekten de kedinizi daha iyi anlamaya çalışarak başlarlar. Köpekler için bazı eğitim tekniklerinin kediler için her zaman etkili olmadığını unutmayın.

Isırmak

Kediler korktuklarında ya da kızdıklarında ısırırlar. Bu, özellikle kedinizi rahatsız etmemek için sinir bozucu ve tehdit edici olabilir. Kedinizin tıbbi bir rahatsızlığı varsa, hissettiği acı yüzünden ısırır. Sebep ne olursa olsun, bir kedi ısırmadan önce genellikle uyarı işaretleri verir. Tıslıyorsa, kulaklarını düzleştiriyorsa veya düşük büyüme yaşıyorsa, geri çekilme zamanıdır.

Kediniz yaralanma veya hastalık nedeniyle hareket etmiyorsa, biraz antreman zamanı.Oyunda kedinizle savaştıysanız, durun – Size karşı saldırgan davranışı teşvik edin. Kedinizin değiştirebileceği bir oyuncakla oynamasına izin verin. Seni oyunda ya da seks sırasında dürterse, dur ve çek git. Kedinizi beslemeye çalışır ve sevginizi bir ısırıkla ödüllendirirseniz, elinizi yavaşça çekin ve kişisel alanınıza saygı gösterin. Kediniz agresif davranış sergilemeye devam ederse, veterinerinize danışın.

Saldırganlık ve Mücadele

Bazen, kediler siz de dahil, hareket eden her şeyi izleyebilir ve zıplayabilir! Kediniz avı avlayabilse bile, dişlerini ve pençelerini kullanarak aşırı hevesli olabilirdi. Bu davranışı önlemenin en iyi yolu, kedinin enerjisini uygun nesnelerin avına odaklamasına izin verecek birçok faaliyet sağlamaktır. Asla kedinizle agresif oynamayın ve bu davranış için onu asla fiziksel olarak cezalandırmayın, çünkü yalnızca onu güçlendirmek için hizmet edecektir. Bunun yerine, interaktif olan kedi oyuncaklarınızı vermeye çalışın.

Evdeki çok kedi kediler saldırabilir. Her bir kedinin kendine ait bir alana sahip olmasını sağlamak önemlidir. Sevdiklerinize sevdikleri dinlenme yerlerinde birebir ilgi gösterin. Ayrı çöp tavaları ve besleme alanları da gerekli olabilir.

Bununla birlikte, bölgesel anlaşmazlıklar yaygın ve çok agresif olabilir. Bunu yaparlarsa, kedilerin kapalı kapılar bulunan ayrı odalarda tutulması ve sonra yavaş bir şekilde yeniden konumlandırılması gerekebilir. Birkaç haftalık tam ayrılmadan sonra, kapı hafifçe açılır ve böylece kediler birbirlerini keşfedebilir. Bu süre boyunca kedi odalarını birkaç kez değiştirin, böylece her kedi diğerinin kokusuna alışabilir. Yatak ve yiyecek kaplarını değiştirin. Kapının altına yerleştirilen ortak bir oyuncak kedilerin birlikte oynamaya başlamasına yardımcı olabilir. Bu çok yavaş bir süreç olabilir, bu nedenle kedilerinize barış içinde birlikte yaşamayı öğrenmek için zaman verin.

Mobilya Çizmeleri

Kaşıma, kedinizin pençeleri iyi durumda tutmasına yardımcı olan normal bir davranıştır. Bunun anlamı, ona alternatifini sunmadığı sürece, direk gibi, ona mobilya sunması için onu suçlayamazsınız. Kediniz bir şeyler çizmeye başlarsa, nesneyi plastikle örtün, bunun yerine direğe dönüşmesi gerekir. Kedinizin tırmalama mobilyalarını yakaladığınızda, suyu fışkırtmak için bir fışkırtma şişesi ve sert bir şekilde “hayır” demeyi deneyin. Kaşıma görevini çizdiğinde, onu övgü ile ödüllendirin.

TEILEN
Önceki İçerikKÖPEKLER NEDEN ULUYOR?
Sonraki İçerikKÖPEKLE SEYAHAT