Kedim Neden Sürtünüyor?

0
175

Kedilerin sıkça yaptığı bir harekettir, sürtünmek. Özellikle bacaklarımıza sürtünmeyi çok severler. Size sürtünerek sizle olan bağlarını güçlendirirler.

Kedilerin her tarafında, özellikle kuyruk, kafa, yanak, ağız bölgelerinde ve ön patilerinde koku salgılama bezleri bulunur. Kediniz size sürünüyor ise aslında sizi ”kendine ait” olarak işaretliyor demektir. Sürtündükleri her türlü canlı cansız varlık (mobilyalar, terlikler, kapılar, vs..) artık onların olmuştur bile.

Kediniz çoğu zaman başının üst ve yan kısmını bacağınıza veya kolunuza bastırarak işe başlar. Daha sonra sırasıyla boyun kısmı ve gövdesini boydan boya sürter. En son da kuyruğunu etrafınıza zarifçe dolar. Bu esnada gözleri hafif kısık şekilde size bakar. Evre başa döner ve tekrar sürtünmeye başlar. Eğer bu sırada kedinizin başını severseniz sürtünmeye daha fazla devam eder veya başını elinize doğru bastırır. Bazen kendilerini fazla kaptırarak size yeterince iyi sevmediğinizi anlatıyormuş gibi ön patileriyle elinizi kapıp başına doğru çekerler.

Sürtünme seansı bittiğinde sizden uzak bir yere giderler. Oturup gövdelerini, yan kısımlarını yalamaya başlarlar. Tüm bunlar teker teker özel davranışlardır ve her birinin anlamı vardır.

Tipik her kedi insanlara yaptığı sürtünme hareketleriyle koku değiş tokuşu yapmaktadır. Kedilerin başlarının ve ağızlarının yan kısımlarında özel koku bezleri vardır. Kuyruğunun başladığı bölümde de koku bezleri bulunur. Kediniz sürtünürken siz hiç fark etmeden sizi kokusuyla işaretlemiştir. Koku duyusu kedilerininki kadar gelişmemiş canlılar olduğumuz için biz bu kokuyu algılayamıyoruz. Ancak kedilerin dünyasında aile içindeki bireyler arasında bu tarz koku değişimleri çok önemlidir. Sürtünme davranışı, kedinizin sizi benimsediğinin ve sahiplendiğinin bir göstergesidir. Bu sayede aynı ortamda huzur içerisinde, güvenle yaşamlarını sürdürürler.