KEDİMİ NASIL MUTLU EDEBİLİRİM?

0
1273

Kediler, bizi karşılıksızca seven ve mutlu eden evcil dostlarımızdır. Oyunları, mızmızlıkları ve yaramazlıkları ile her yerde varlıklarını bir şekilde hissettiren pisiciklerin de mutlu olmaları, tabi ki hepimizin ortak isteklerinden birisidir. Aslında onlar bizimle birlikte iken mutlular ancak, yalnız kaldıklarında ya da doğal ihtiyaçları söz konusu olduğunda, farklı etkinliklere ihtiyaç duyarlar.

  • Her kedi her zaman kaşınmak ya da sevilmekten, kucakta tutulmaktan hoşlanmayabilir. İçgüdüsel olarak bazı davranışlar sergilemelerine izin verin. Zaman zaman sizden uzaklaşıp yüksek yerlerden etrafa bakmaları onlar için ayrı bir mutluluk kaynağı olabilir.
  • Doğada kendiliğinden aşınma yolu ile belli uzunlukta kalabilen tırnakları, uzayarak onları rahatsız eder. Onlar için yürüyüş yolları üzerine tırmalama tahtaları ve setleri koymanız ve belirli aralıklarla tırnaklarını kısaltmanız, evinizdeki mobilyalar kadar kedinizin tırnak sağlığını da korur ve mutlu olmalarını sağlar.
  • İlginç gelebilir ancak klasik müzik gibi hafif tempolu müzikler, kedilerin daha sakin kalmalarına yardımcı olur. Siz evde yokken klasik müzik ile yaramazlık ve avlanma içgüdüleri bastırılacak olan kediniz, mutlu ve hafif bir gün geçirecektir.
  • Çok sevdiği birkaç oyuncağı hiç ummadığı yerlere saklayıp bulmasını sağlaya bilirsiniz. Meraklı olan evcil kediler için büyük bir mutluluk kaynağı olan bu araştırma oyunları, evinizde yalnız kalan kediler için oldukça ideal sürprizlerdir.
  • Kediniz ilgi beklediğinde mutlaka onunla ilgilenin ve ona, kendisi gibi özel hissettirecek sevgi dokunuşları gösterin ki, sizinle olan mutluluğu başkasında aramasın. Sevilmek bir kedi için hangi yaşta olursa olsun, anne şefkati kadar etkili bir harekettir.