KEDİMİ NE SIKLIKLA VETERİNERE GÖTÜRMELİYİM?

0
2004
KEDİMİ NE SIKLIKLA VETERİNERE GÖTÜRMELİYİM

Kediler o kadar bağımsız yaratıklardır ki, düzenli beslendikleri sürece bakım gerekmez. Yine de farklı yaşlarda ve farklı aşamalarda, kediler veteriner bakımına ihtiyaç duyar. Bakımlar genellikle evcil hayvanın ömrünü uzatabilir ve hatta kurtarabilir.

YaVRU KEDİLER İÇİN İYİ BİR BAŞLANGIÇ

Yeni doğan yavru kedilerin annelerinin sütünden aldığı antikorlar sayesinde geçici olarak bulaşıcı hastalıklara karşı bağışıklık kazanırlar. Bu bağışıklık sürekli olarak kalmayacağından, distemper, üst solunum yolu hastalığı, pnömoni ve kuduz için aşıları yapılmalıdır, altı ila sekiz haftalık yavru kedi 16 haftalık olana kadar üç veya dört haftalık aralıklarla tekrarlanan bir aşı takibi yapılması önerilir. Kuduz aşıları genellikle 12 haftalıkken yapılır. Birçok veteriner hekim aynı zamanda kedi lösemi virüsüne maruz kalma riski altında olanların 9 haftalık veya daha büyük yaşta ilk aşılarının başlamalarını önermektedir. Başlangıçta, yavru kedilere 3-4 hafta arayla 2 doz uygulanabilir. Hangi aşıların önerildiği konusunda veterinerinize danışın.

BİR KEDİNİN YILLIK CHECK-UP’I

Kediler genellikle hastalık belirtilerini maskelemektedir ve ev kedilerinin bile sağlıklı kalmak için düzenli bir sağlık muayenesine ihtiyaçları vardır. Kedinizi yılda bir ya da iki kez burnundan kuyruğa doğru inceleyerek veteriner hekiminiz hastalığa işaret edebilecek değişiklikleri gözlemleyebilir. Problemler tespit edildiğinde erken tanı ve tedavi, bir kedinin ömrünü korumanın anahtarıdır.

SORUNU GÖSTEREN BELİRTİLER

 Evcil hayvanınızın yaşı kaç olursa olsun aşağıdaki belirtilerden bir kaçını gösterdiği zaman en kısa sürede veterinerinize göstermeniz gerekmektedir.

  • Öksürme, hapşırma, burun akıntısı
  • Büyük veya azalmış yeme, içme, idrara çıkma, dışkılama
  • Sık sık kusma
  • Sürekli uluyan
  • Aşırı derecede kendini yalama
  • Aktivite, tımar, uykuda artış veya azalma
  • Kelleşen noktalar
  • Kilo kaybı