KEDİMİ TAŞIMA ÇANTASINA NASIL ALIŞTIRABİLİRİM?

0
682

Kedi sahiplerinin ya da kedi sahibi olmayı planlayanların ilk ve en önemli ihtiyaçlarından biri kedi taşıma çantasıdır. Pek çok çeşidi bulunan kedi taşıma çantalarında hem kullanılan malzeme hem iç hacim hem de aksesuarlar bakımından, oldukça çok seçenek bulunmaktadır. Önemli olan kedinizin ve sizin ihtiyacınıza en uygun kedi taşıma çantasının seçiminde, nelere dikkat edeceğin-izdir.

Taşıma çantasıyla seyahat edilmesi gerekilen bir seyahat planı kedi sahiplerini saatler öncesinden strese sokan bir şey olarak karşımıza çıkıyor. Bir taraf kedilerini nasıl taşıma çantasına koyacağını kara kara düşünüp stres olurken öte yandan kedi ise kendi dünyasında birçok soru ile boğuşup stres yaşıyor. 

Birçok kedi taşıma çantası günümüzde üç parça halinde satılıyor: Ortadan ikiye ayrılan bölüm ve kapak. Ortadan iki parçaya ayrılması veteriner muayenesinin daha kolay yapılmasına imkan veriyor fakat burada önemli nokta da bağlantı noktalarındaki kelepçelerin yeterince sıkı ve güvenli olması. Artık kedilerimiz minik tosuncuklar olduğu için gevşek mandallar büyük risk taşır.

Öte yandan taşıma çantası yeterince büyük olmalı. Kediniz içinde ayakta durup dönebilmeli. Ayrıca taşıma çantasının temiz olması ve başka bir kedinin kokusunun sinmemiş olması gereklidir.

Çantasına alıştığı, içinde oynayıp yemek yemeye başladığı zamandan itibaren eğer çanta içinde uyuduğunu fark ederseniz kapıyı yavaşça kapatın. İçinde durduğu her 1-2 dakika için ödüllendirin. Zamanla bu süreyi arttırarak alışmasını daha çok arttırabilirsiniz.

Birkaç farklı çanta tercihi sunup hangisine alıştığını gözlemleyebileceğiniz gibi, parçalarına ayrılan çantaların üst kısmını açarak önce alt tarafına alışmasını sağlayabilir, sonra kapatabilirsiniz.

Kedinizi hemen çanta içinde takılması için zorlamayın. İçine yastıklar, havlular veya kedinizin hoşuna giden oyuncakları yerleştirin. Sevdiği insanların kokularının sindiği eşyalar da onu güvende hissettirecektir. Ayrıca taşıma çantasının yanında ona ödül mamaları vermek, oynatmak ve birkaç adım sonra taşıma çantası içinde mama ve ödül maması vermek kedinizin kendini daha rahat hissedip alışmasını sağlayacaktır.

Çoğu insan taşıma çantalarını dolaplarda veya garajda saklıyor. Nasıl olsa yılda birkaç kez kullanıyoruz mantığı ile kedinin sık sık denk gelmediği bu araç onun daha çok strese girmesine sebep oluyor. Bunun yerine taşıma çantasını ev içerisinde her zaman ulaşabileceği bir yere yerleştirmek ve onun canı istediğinde taşıma çantası içinde takılmasını sağlamak kötü şartlanmasının da önüne geçecektir.

Taşıma çantasına alışık bir kedi hem öncesinde “Nasıl yakalayacağım?” derdinden kurtarır, hem de yolculuk sırasında strese girip aşırı miyavlayarak hem kendiri harap etmez hem de sizi üzmez.

Kedi Taşıma Çantası Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

·       Kedilerimiz için kullanacağımız taşıma çantasının öncelikle yıkanabilir olması en önemli unsurlardan biridir.

·       Kedi taşıma çantası alırken, kedinizin yeterince hava alabileceği şekilde olduğundan emin olunmalıdır.

·       Son yıllarda özellikle kanserojen malzemelerle yapılmış olan kedi taşıma çantaları ile çok fazla karşılaşılmaktadır.Ucuz olduğu için daha çok tercih edilen bu taşıma kaplarının, kedimizin sağlığını tehdit ettiğini unutmamalıyız.

·       Eğer kedi taşıma çantasını uzun bir yolculuk için kullanacaksanız.Yani kediniz taşıma çantasının içinde 4 saatten daha uzun kalacaksa, mutlaka büyük boy taşıma çantası kullanılmalıdır.

·       Özellikle korkak ve agresif kediler için iç yüzeyi yumuşak olan kedi taşıma çantaları tercih edilmelidir.