KEDİMİN YATAĞI NASIL OLMALI?

0
1172

Öncelikle kedi yatağının bir lüks olmadığı evcil hayvanlar için sağlıklı bir yaşam adına gereklilik olduğu bilinmelidir. Hayvanların doğası gereği sokaklarda, ormanlarda yaşıyor olması üşümedikleri anlamına gelmiyor. Kediler patileri ve karın bölgelerini kışın korumak için çaba gösterirler. Dolayısıyla evcil hayvan için yatak ihtiyacı en çok kış mevsiminde çok önemlidir.

Kedilerin bacaklarında nasırlar çok sık görülmektedir. Bunun nedeni ise soğuktan korunabilme çabasıdır. Buna bağlı olarak yatağa sahip olan kedilerde nasır probleminin görülmediği test edilmiştir. Kedi yatakları için genelde elyaf malzeme kullanılmaktadır. Elyafın ısıtıcı özelliğinin olması özellikle de kış aylarında kedileri soğuktan korumaktadır. Elyafın sıcak olma özelliğinin yanında, yumuşak ve konforlu olması da kedi yataklarında kullanılmasının nedenlerindendir. İçi elyaf ile dolu bir kedi yatağı alırken, kolay yıkanabilme özelliğinin olmasına dikkat edilmelidir. Nasıl ki insanlar için hijyen önemli ise, kediler için de çok önemlidir ve kedi yatakları düzenli olarak yıkanmalıdır. Bu nedenle yıkanabilir özellikte olan kedi yatakları tercih edilmelidir. Fakat yıkarken ağır kokulu deterjanlar kullanmamaya çalışın; kediler yaşam alanlarına kokularını bıraktıkları için bazı durumlarda yıkanan yataklarını kullanmayabiliyorlar.

Kediler doğaları gereği temiz olan canlılardır. Bu nedenle kirli olan ve beğenmedikleri yataklara yanaşmamaktadırlar. Bu yüzden kedilerin yatakları ve iç malzemeleri düzenli olarak temizlenmelidir. Plastik olan kedi yatakları, en kolay temizlenen türlerdendir. Ayrıca pire barındırma riski de düşük olduğu için temizlik açısından daha avantajlıdır.

• Kediler, kendi renklerine yakın renkli yerlerde uyumayı, daha çok tercih ederler ve o ortamda kendilerini daha rahat hissederler. Özellikle kedinizin tüy renginde bir kedi yatağı seçmeniz, kedinizin daha huzurlu uyumasını sağlayacaktır.
• Kedi yatağı alırken çok büyük ve hantal olmamasına dikkat edin. Bu sayede yerini değiştirdiğiniz de alan problemi yaşamamış olursunuz.
• Yüksek platformlu kedi yatakları, kedilerin daha çok tercih ettiği yatak türlerinin başında gelir. Bu şekilde hazır satılanların yanı sıra, aldığınız kedi yatağını da yüksek bir yere koyarak, aynı etkiyi yaratabilirsiniz.
• Kedi yatakları, deri görünümlü malzemeler ile yapıldığında estetik bir görünüm sunsa da, çok kullanışlı olmamaktadır.