KEDİMLE SEYAHAT EDERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

0
704

Çoğu kediler seyahat etmekten hoşlanmazlar. Çünkü kendi ortamlarına bağlanır ve bu ortamdan uzaklaştıklarında kendilerini çok savunmasız hissederler.  Özellikle kısırlaştırılmış kedilerin dış dünyaya olan ilgisi cam kenarından kuşları izlemektir.

Ancak bazı durumlarda kediyle seyahat etmek zorunlu bir hale gelebilir. Kedinizi veterinere götürürken bağrışlarla dolu bir yolculuk yaşayabilirsiniz. Eğer kedinizle tren/otomobil ya da uçak yolculuğuna çıkarmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken durumlar söz konusu olacaktır.

Kedinizin Güvenliği İçin

 1. Sakin olun. Kediler stresi algılayabilen canlılardır. Eğer stresli olduğunuzu kedinize hissettirirseniz işleri daha da sokarsınız.
 2. Tüm yolculuk boyunca kedinizin geniş bir kedi taşımda çantasından emin olun. Arabanın içerisinde kediyi kaybetmeniz tehlikeli olabilir. Yol güvenliğinden emin olmalısınız.
 3. Eğer kedinizi taşıma çantasından çıkarmayı planlıyorsanız aracın camlarının ve kapılarının kapalı olduğunu kontrol edin ve kedi tasmasının takılı olduğundan emin olun.
 4. Kedinizi tasmaya alıştırmadıysanız eğer tasmasız bir şekilde kedinizi asla çantasından çıkarmayın.
 5. Yolculuk öncesi veterinerinize danışmadan kesinlikle kedinize ilaç vermeyin. Reçetesiz verilen sakinleştirici ilaçlar tehlikeli sonuçlar doğurabilir.
 6. Veterinerinizin verdiği ilacı yolculuğa çıkmadan önce evde test etmelisiniz olası bir yan etkisi olmadığından emin olun.
 7. Kedinizin araç içinde havasız yada aşırı sıcak ortamda kalmamasına dikkat edin. Güneş çarpması gibi sorunlar için önlem alın.
 8. Kedinizi tek başına araçta bırakmayın.

Kedinizin Yolculukta Rahat Edebilmesi İçin Çanta Seçimine Dikkat Edin

 1. Kedinizin rahatça gerinebileceği ve içerisinde hareket edebileceği bir çanta seçin.
 2. Eğer yapabilirseniz aracın bir kısmını kediniz için özel kafesle hazırlayabilirsiniz.
 3. Kediniz için büyük kafes hazırdıysanız yanında sevdiği arkadaşı ile yolculuk yapabilir. Yanında olacağı arkadaş kendisini güvende hissetmesini sağlayacaktır.
 4. Taşıma çantanızın altına idrar pedleri yerleştirmeyi unutmayın. Ne olur ne olmaz yanınızda ekstra pedler bulundurmayı ihmal etmeyin.
 5. Sürekli kullandığı battaniye veya kumaş parçasını çantasının içine yerleştirin.
 6. Size ait olan bir eşyayı çantaya yerleştirerek kedinizin kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır.
 7. Kediniz için yanınızda doğal sakinleştirici sprey bulundurabilirsiniz.

Yolculuk İçin Mama Su Ve Tuvalet İhtiyacı

 1. Tuvalet kazalarına karşı yanınızda mendil bulundurunuz.
 2. Yanınızda tek kullanımlık atılabilir alüminyum dışkı poşetleri bulundurun
 3.  Kafese veya çantanıza yerleştirebileceğiniz kedinizin de rahatlıkla kullanabileceği suluk bulundurunuz.
 4. Kediniz sürekli kullandığı mamaları kullanabilirsiniz. Yolculukta yeni mama tavsiye edilmez
 5. Yolculukta vereceğiniz molalarda kedinizin mama su ihtiyacına giderebilirsiniz.
 6. Çoğu kediler yolculuk boyunca yemez, içmez ve tuvalete çıkmaz bu durum sizi endişelendirmesin yolculuk bitinceye kadar beklemeniz gerek.

Yolculuk Boyunca Dikkat Edin

 1. Yolculuğunuz ülkeler arası olacaksa yanınızda gerekli evrakların olduğundan emin olun. Şehirlerarası olacaksa yolculuk kedinizin kimliği ve aşı bilgilerinin olduğu belgeyi yanınızda bulundurmaya özen gösterin.
 2. Çoğu kedi yolda çılgınca miyavlar sizi etkilemesine izin vermeyin 1 saat sonra uyuyacaklardır.
 3. Aracı sakin kullanın. Kediler ivmeye, yavaşlamaya ve benzeri hareketlere karşı hassastırlar.

Havayolu İle Seyahat

Kedinizle birlikte uçak seyahati yapma niyetiniz varsa, önceden iyi bir planlama yapmalısınız. Bir tek havayolu seçebilirsiniz ve onların kediyi nasıl taşıyabilecekleri seçiminizi etkileyebilir. Havayolu şirketlerinin çoğu, kedilerin sahipleriyle birlikte yolculuk yapmasına izin vermemekte ve kedi, bagaj bölümünün sıcak ve basınçlı olan özel bir kısmında yolculuk yapmak zorunda kalmaktadır.

Mümkünse, kedinize direkt bir uçuş rezervasyonu yaptırın; böylece aktarma rahatsızlığına gerek kalmayacak ve bu durum ayrıca, çok sıcak ya da soğuk bir ülkede beklemekle bağlantılı sorunları da önleyecektir Bu durum seçeceğiniz uçuşun zamanlamasını da etkileyebilir. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği Standartları’nda, tasıma kutusunun ayakta durması ve kendi çevresinde kolayca dönmesi için yeterli büyüklüğü aşmaması gerektiği belirtilmektedir. Seyahat öncesinde havayolu şirketini arayarak taşıma koşuları hakkında detaylı bilgi alınız.