KEDİYLE NASIL OYUN OYNANIR?

0
1000

Kedilerle interaktif bir şekilde oynamak sadece eğlenceli bir aktivite olmakla kalmıyor, aynı zamanda her yaştan kedi için değerli bir hareketlilik seansı kazandırmış oluyor. Bununla birlikte kedilerle oynamak, insan ile kedi arasındaki bağı güçlendiriyor, bu da hem kedinin hem sahibinin iyiliği için önemli bir maneviyat haline geliyor. Kedi ve sahibi arasındaki interaktif oyun zamanı, kedinin avcılık içgüdülerini tetikliyor ve onu aktif kılarak sağlıklı bir kiloda kalmasını sağlıyor.

Yavru kediler, onlara verdiğiniz neredeyse her şeyle, her şekilde oynayabilirler. Yavru kedinizin aslında bir bebek olduğunu da unutmamak lazım; bu yüzden de onu keskin objelerden ve fazla küçük oyuncaklardan uzak tutmak gerekiyor. Bu gibi tehlikeli eşyalarla oynadığı zaman kendini yaralayabilir ya da yutup boğulma tehlikesi geçirebilir. Yavru kediler için en iyi oyuncak çoğunlukla dişlerini geçirebilecekleri yumuşak objeler olmalıdır; pamuktan üretilen çiğneme oyuncakları gibi.

Yetişkin kedilerle nasıl oynanır sorusuna ise birden fazla oyuncak ile cevap verilebilir. Kolay sıkılabileceği için yetişkin kediniz ile oyun oynamak için farklı oyuncak türlerine sahip olmakta yarar var. Bunların arasında sopalı oyuncaklar, hışırtılı kağıt topları, ip yumakları ya da şişe kapakları yer alıyor.

Yetişkin kediniz ile oynarken oyun vakti bittiğinde oyuncağı ortadan kaldırmanız gerekir. Eğer oyuncak her daim ulaşılabilir bir yerde olursa kısa bir süre sonra kediniz için sıkıcı hale gelecek ve ilgisini kaybedecektir.

Hangi Sıklıkta?

Günde iki kez oyun oynamaya zaman ayırmanız, hem siz hem de kediniz için harika olacaktır. Yatmadan hemen önce oyun oynamak için biraz zaman ayırabilirseniz, bu oyun geceleri çoğunlukla huzursuzluk çıkaran bir kedinin sakinleşmesine yardımcı olacaktır.

Kediniz başlangıçta oyun oynamak istemiyorsa, hemen vazgeçmeyin. Denemeye devam edin; kediniz ne zaman oyun oynamak istediği zaman oynamaya başlayacak ve onun istediği kadar oynayacaksınız.

Tehlikeler

Kedinizin ip, elastik bant ya da başka herhangi bir şeyin düz parçalarını yutabileceği konusunda dikkatli olmalısınız. İpin daha ince olan bazı kısımları, gerildiğinde keskin hale dahi gelebilir. Bunlar iyi oyuncaklar olabilir; ancak kedinizin tek başınayken bunlarla oynamasına izin vermemelisiniz.

Doğru oyuncaklar

Bulmak isteyeceğiniz ilk şey, kedinizle oyun oynarken kullanacağınız uygun bir oyuncaktır. Avlanan bir kurbanın davranışını taklit etmeye çalışıyorsanız, ellerinizi kullanmak istemezsiniz. Kediniz uysal da olsa, çok heyecanlanırsa ısırabilir. Kedinizin, ellerinizle avlanma ve öldürme arasında değil, okşama ve beslenme arasında bağlantı kurmasını istersiniz.

Kediler için güzel oyuncaklar bulmak kolaydır ve çoğu zaman onları satın almak zorunda bile kalmazsınız. Bir parça kâğıt ya da bir pinpon topu, çoğunlukla bu amaçla üretilmiş olan bir oyuncak kadar ilgi çekicidir.

Kediniz ile oynayabileceğiniz bazı oyun türlerini şu şekilde sıralamamız mümkün:

  • Atma ve yakalama: Bunun için seçtiğiniz oyuncağın, kedinizin ağzında kolayca taşıyabileceği bir oyuncak olmasına özen gösterin.
  • Buruşturulmuş kâğıt: Kediler, özellikle buruşturulmuş kâğıt ya da naylonun çıkardığı sese tav olurlar. Oyunun sizin açınızdan daha keyifli geçmesi için kolayca dağılmayan ve yıpranmayan bir kâğıt yumağı yapmanızda fayda var.
  • İp ve tüyler
  • Kese kâğıdı ya da kutu: Kediler, bu tip kapalı alanlara girmeyi fazlaca severler. Dayanıklı bir kese kâğıdı ya da orta bir karton kutu ile eğlenceli bir oyun seansı yaratmanız mümkün.
  • Lazer ya da ışık yansımaları