KÖPEĞİM İLE UYUMALI MIYIM?

0
1537

Onları yatağımıza alıp almamamız konusunda çok farklı görüşler var. Kimileri buna karşı, kimileri ise başka türlü olmaz diyor. Köpeklerle aynı yatakta uyumayı bazı kişiler “sağlıksız, hijyenik değil ya da davranış sal açıdan zararlı” bulsa da, “rahatlatıcı, huzur verici ve köpeğim seviyor ve mutlu oluyor” diye savunan kişiler de oldukça fazla.

Köpeğin bizimle birlikte uyumasına izin vermek dönüp durması, gördüğü rüyalar veya duyduğu her seste havlaması gibi sebeplerle (çok ihtiyaç duyduğumuz halde) kendi uykumuzun bölünmesine sebep olabilir. Aynı zamanda hafta sonu uykularınızın da tadını kaçırabilir. Çünkü unutmayın, dışarı çıkıp çişini, kakasını yapmak istediğinde yalayarak size haber vermeye çalışacaktır.

Üstelik havanın çok sıcak olduğu zamanlardan daha bahsetmedik bile. Böyle günlerde tüm o tüyleri ve vücut sıcaklığıyla yatağınızı da fırına çevirecektir. Bir de size yapışık bir şekilde uyuyorsa daha fena.

Köpeklerde bakteri, mantar, kir gibi gözle görülemeyen milyonlarca mikroorganizma vardır. Dışarı çıktıklarında önlerine çıkan her şeye sürtünür ve herhangi bir yerde çiş veya kaka yaparlar. Tüylerindeki maytlar alerjik kişilerde hangi yaşta olursa olsun reaksiyon yaratır. Ayrıca kene veya pire gibi parazitlerden kaynaklanan hastalık kapma ihtimali de var.

Size tuhaf gelse de, aslında en kaliteli dinlenme yalnız uyunduğunda gerçekleşir. Ve bu durum insanları da hayvanları da kapsıyor. Eğer eşinizle ayrı uyumuyorsanız bile en azından köpeğinizin yatağa tırmanmasına ve sizinle uyumasına izin vermeyin. Horlama, kâbuslar veya yatakta dönüp durma gibi bir başkasının hareketleri bizim uyku kalitemizi etkiler. Hatta bu durum özellikle uykusuzluk hastalığından mustarip veya uykusu hafif olanlarda daha ciddi bir problemdir.

Eğer köpeklerle birlikte uyumamak konusunda hala ikna olmadıysanız hayvanın bu kararınızdan dolayı nasıl bir acı çekebileceğini de düşünmelisiniz. Belki siz onun yatağa gelmesine izin vermekle iyi bir şey yaptığınızı düşünüyorsunuzdur, ancak bu doğru değil. Sahipleriyle birlikte uyuyan köpekler daha agresif, güvensiz, gergin ve depresif olurlar. Ek olarak, işeyerek kendilerine ait bölgeleri işaretlemek de isteyebilirler.

Son olarak, köpeğinizle birlikte uyumanızın ailevi ilişkilerinizde de sorun yaratabileceğini unutmamalısınız. Eşinizle yaşayabileceğiniz mahremiyet eksikliği de sorunlara sebep olabilir.