KÖPEĞİME EGZERSİZ YAPTIRMALI MIYIM?

0
1527

Sağlıklı bir vücut, sağlıklı bir zihinle sonuçlanır, bu hemen hemen tüm hayvan türleri için geçerlidir. Egzersiz genç veya yaşlı tüm köpekler için faydalıdır; sadece köpeğinizin yaşın ve zindelik seviyesine uygun egzersiz miktarını ayarlamanız gerekir. Egzersiz yapmak, sadece köpeklerin fiziksel bir seviyedeki faydalarını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda zihinsel seviyede de yardımcı olur.

Köpekler için egzersiz yalnızca sağlıklı bir aktivite olarak değil davranışlarını da etkilemekte. Köpekler özellikle yavru köpekler çok fazla enerjiye sahipler ve eğer bu enerjiyi atabilecek fırsat bulamazlarsa yıkıcı sonuçlar oluşabilir.  Eğer sağı solu parçalamasından, sürekli havlamasından şikâyetçiyseniz belki de köpeğinize yeteri kadar egzersiz fırsatı sunmuyorsunuz.

Köpeğiniz İçin Egzersizin Faydaları

  • Düzenli köpek egzersizinin en önemli avantajlarından biri evcil hayvanınızın sağlığını korumaktır. Düzenli egzersiz, kalp hastalığı ve diğer hastalık riskini azaltabilir.
  • Günlük yürüyüş yapan bir köpek idrar enfeksiyonlarına karşı daha az hassas olacaktır: yürüme idrara çıkmayı uyarır ve enfeksiyona neden olmadan önce zararlı bakterileri yok etmeye yardımcı olur.
  • Aktif bir köpek, depresyona daha az duyarlı olacak ve daha uzun yaşayacaktır.
  • Egzersiz stresi azaltır ve köpeğinize iyi bir dinlenme sağlar. Uykusuzluk sorunu yaşayan köpeklerin daha fazla egzersiz yapmasını önerilir.
  • Köpeğinizin düzenli egzersiz yapması durumunda, obez bir köpek olmayacaktır.
  • Günlük egzersiz yapan bir köpek daha az havlar ve hiperaktif olmaz.
  • İnsanlarda olduğu gibi düzenli egzersiz yapmak köpeğinizin güvenini artıracak ve endişesini azaltacaktır. Utangaç bir köpeğiniz varsa, her gün doğru miktarda egzersiz sunarak ona yardımcı olabilirsiniz. 

Ne Kadar Egzersiz Yeterli?

Bir köpeğin ihtiyaç duyduğu egzersiz miktarı, köpeğin büyüklüğüne ve cinsine göre değişir. Daha büyük cinsler çok fazla harekete ihtiyaç duyarlar – günde en az 40 dakika orta ila yoğun kardiyo ya ihtiyaç duyarlar (yaşlı veya kilolu bir köpeği sınırlarını zorlamamalısınız). Yürümek sağlıklıdır, ancak daha büyük köpeklerin biraz daha uyanık harekete ihtiyacı vardır. Bir top ve frizbi atma veya kapalı köpek koşu bandı gibi egzersizler kullanın.

Küçük cinsler, 20 ila 30 dakika egzersiz yapmalı ve günde 2 ila 3 kez yürüyüş yapmalıdır. Bununla birlikte, Terrier gibi daha küçük bazı ırklar daha aktif olabilir ve daha fazla egzersiz isteyebilir.

Her egzersiz seansından sonra köpeğinizin nemlendirmeye ve biraz dinlenmeye ihtiyacı olacaktır.

Köpeğinizi, egzersiz yapması için motive edici aktivitelerle teşvik etmeniz önemlidir. Koşu yaparken veya bisiklet sürerken köpeğinizi yanınıza alın ve bu ikinizi de sağlıklı tutar.