KÖPEĞİME YÜZME NASIL ÖĞRETEBİLİRİM?

0
1019

Köpekler kazma, havlama, insanları sevme gibi birçok içgüdü ile doğmuş canlılardır. Birçok hayvan sahibi yüzmenin de bu içgüdüler arasında olduğuna inanır. Aslında yüzmek bir yetenektir. Fakat her köpeğin doğuştan bu yeteneğe sahip olmasını beklemek doğru değildir. Kafasını suyun üstünde tutmak ve patileriyle suda coşkuyla yüzmek her köpeğin doğuştan sahip olabileceği bir yetenek değildir. Söz konusu yüzme olunca, köpekler üç kategoride sınıflandırılabilir. Yüzebilenler, yüzeceği düşünülenler ve sudan korkanlar!

Köpeğinizi İyi Tanıyın

Retriever, Setter ve Spaniel gibi bazı ırklar doğal olarak su alır ve yüzmenin tadını çıkarır. Puglar veya Bulldoglar gibi bazı ırklar daima su çevresinde denetlenmelidir. En iyi yüzücüler değillerdir, nefes almakta zorlanırlar ve kolayca boğulabilirler. Bazı köpek yavruları yüzmeyi sevmezler ve korkmaları halinde suya girmeye zorlanmamalıdırlar.

Yavru köpeğinizin ön bacağındaki ilk ekleme ulaşmak için bir çocuk havuzunu yeterli su ile doldurun. Daha sonra bir oyuncak fırlatarak  veya kendinize sokarak teşvik edin. Yavru köpeğiniz suya alışınca, daha büyük bir havuzda veya denizde çalışabilirsiniz. 

Köpeğinizin doğuştan yüzücü olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Eğer köpeğiniz yüzmek için yalnızca ön bacaklarını kullanıyorsa ve patilerin sudan çıkararak suyu tokatlar gibi yüzmeye çalışıyorsa; yüzme, doğuştan edindiği becerilerden biri değil demektir. Ona karnının altından küçük bir destek vererek, yüzerken arka bacaklarını ve kuyruğunu kullanmayı öğretebilirsiniz. 

Köpeğinize yüzmeyi öğretmek istiyorsanız aşamalar doğrultusunda hareket edin.

  • Batmak köpek yavruları için eğlenceli bir oyun değildir, bu nedenle köpek yavrularını asla havuza atmayın.
  • Can yeleği, yavru köpeklerinizin güvenini artırabilir ve onu güvende tutabilir. İyi yüzücü olmayan bazı cinslerin sonsuza dek can yeleği giymesi gerekebilir.
  • Yavrular çok insan odaklı, bu yüzden ailenizi eğlenirken suda görürse, aynı şeyi yapması daha muhtemeldir. Ayrıca, köpeğiniz suya ilk birkaç kez girdiğinde cesaretlendirmek için yanınızda size ihtiyaç duyabilir. 
  • Yüzmeyi bilen köpekler varsa, onu yüzme dersi için yanınıza alın. Bu, yavru köpeğinizin güvenini artıracak ve diğer köpek yavrularının örneğini öğrenmesi ihtimali de artacak.
  • Yavru köpeğinizi sevgi, dikkat ve oyuncaklarla övün. Deneyimi ne kadar eğlenceli hale getirirseniz, köpeğinizin tekrar yapmak istemesi de o kadar iyi olur.