Köpeğimin Beden Dilini Nasıl Anlarım?

0
634
köpeğimin beden dilini nasıl anlarım

Birinin ilk izlenimini oluşturmanın birkaç saniye sürdüğünü söylüyorlar. Beynimiz sadece birkaç dakika içinde, bir kişinin beden dilini analiz eder ve tanıştığımız kişinin kapsamlı bir izlenimini oluşturmak için tavır gösterir. Bu izlenim tamamen doğru olsun ya da olmasın, bu yeni kişiyle olan ilişkinin geri kalanının nasıl ortaya çıkabileceğinin büyük bir göstergesi. Ancak köpekler duygularını biraz farklı gösterir, ilk buluşmada onları daha iyi anlamak için daha yumuşak bir yaklaşım sergilememiz ilişkinin önünü açabilir.

Yapılan bir araştırmada, hem çocukların hem de yetişkinlerin, köpeklerin düşüncelerinin vücut dillerine göre yanlış anlama eğiliminde olduğunu gösterdi. Bir köpeğin vücut dilini yanlış anlamak hem sizin hem de köpeğiniz için strese neden olabilir, bu nedenle köpeklerin vücut dilinin ne anlama geldiğiyle ilgili bilgiler edinilmesi köpek sahipliğinde önemli bir adımdır. Köpeğinizin beden dilini anlama konusunda birkaç ipucu:

  • Köpeğinizin kulaklarını nasıl hareket ettirdiğini izleyin: Kulaklar sivri ve haraketli olduğunda, köpeğinizin havasındadır. Köpeğiniz kulaklarını öne doğru eğerse, bir şeyden rahatsız olmuştur, belki de bir ses almaya çalışıyor olabilir. Düz olarak yatırılırlarsa, köpeğiniz korku ve boyun eğme belirtileri gösterir. Köpeğinizin kulak yapısı farklı ise, kulaklarının hangi yöne doğru eğildiğini söylemek biraz zor olabilir, ancak farklı durumlarda kulaklarının konumlarına dikkat edin ve beden dilini artık tanıyabileceksiniz. Köpeğinizi mutlu etmek için köpek ödül maması vermeyi ihmal etmeyin.
  • Dişler size neler söyleyebilir: Köpeğiniz dişlerini gösterdiğinde muhtemelen gülmez. Burun kıvrılması ve diş ve diş etlerinin gösterilmesi saldırganlık belirtisidir ve köpeğinizin saldırmaya hazır olduğunu gösterebilir. Bazı insanların köpeklerin “gülümsemelerini” böyle gösterdiğini söyleyen bazı videolarını görmüş olabilirsiniz ancak bunu doğal olarak kabul etmeyin! Diş göstermek iyi bir işaret değildir.
  • Kuyruk bir şeyler anlatıyor. Köpeğinizin kuyruğu da onun havasının büyük bir göstergesidir. Köpeğiniz rahatladığında kuyruğu rahat olacaktır. Bir uyarı veya tehlike hissederlerse kuyruk hemen hareket etmeyi durduracak, korkutucu, boyun eğen bir köpek, kuyruğunu bacaklarının arasına sokacaktır. Tabii ki, her zaman kuyruk kıpırdatmak ve sallanmak iyi bir işarettir, ancak heyecanlı bir köpeğin kuyruğunu saldırgan biri gibi durdurabileceğini fark edeceksiniz.

Köpeğinizin beden dilini okumayı öğrendiğinizde, köpeğinizin tam olarak ne istediğini bilmenizi sağlayan çok etkileyici bir işaret dillerinin olduğunu göreceksiniz! Özellikle çocuğunuz varsa, birkaç kitap okumak ve yeni bir köpeği evinize kabul etmeden önce köpeklerin vücut dili hakkında araştırma yapmak harika bir fikirdir. Köpeğinizin size ne söylediğini net bir şekilde anlamanız, kazaları önlemenize ve mutlu, sağlıklı bir ilişki kurmanıza yardımcı olacaktır.