Köpek Mamasında Tuz

0
1309

Tuzun iki ana faydası vardır:

  1. Elektrolitlerin dengelenmesine yardımcı olan ve aynı zamanda sinir ve kas gelişimini destekleyen önemli bir besindir.
  2. Koruyucu olarak işlev görür, gıdalardaki nemi bağlamaya yardımcı olur

Çoğu köpek maması, çeşitli nedenlerden dolayı ilave tuz ekler:

  1. Tuz lezzetini arttırır, böylece köpeklerin yemesi daha olasıdır
  2. Üreticilerin gıdaları sabitleştirmelerine yardımcı olur – özellikle nemli yiyecekleri ve soğuk yiyecekleri

Çoğu tarifte tuz vardır, peki ne kadar tuz çok fazladır?

Tuzla ilgili kötü bir şey yoktur, ancak kısa bir süre içinde aşırı tuz veya yüksek tuz alımı sağlık açısından risk oluşturabilir.

Yavrular yiyeceklerinde en az% 0,45 tuz gerektirir, ancak bu tam yaşlandıkça minimum% 0,12’ye düşer. Aslında, çoğu köpek maması diyet tavsiyelerini temel aldığı dernek AAFCO tarafından önerilen bir üst sınır yoktur.

Tuzlu mamalar konusunda dikkatli olun

Çoğu ticari köpek maması, tüm yaşam evreleri için sağlıklı tuz seviyelerine sahip olacaktır, ancak bazıları yavru köpek yetiştirmek için yeterli olmayabilir. Bu sebep ile gerçekten dikkat etmeniz gerekli.

Üreticiler, verimi artırmak için bol miktarda şeker ve tuz içerebileceğinden yarı nemli ve esnek işlemler en riskli olanıdır.

Tuz seviyesi yüksek olduğunda, pastırma ve diğer işlenmiş etlerin menüden çıkarılmasının nedeni budur.

Hangi cinsler ve sağlık sorunları tuz alımını takip etmelidir?

Tıbbi şartlara sahip bazı köpekler, tuzlu veya az tuzlu bir diyet gerektirebilir.

Köpeğinizin vücutta sıvı birikmesine neden olan ‘Konjestif kalp yetmezliği’ varsa, veterineriniz sizi düşük tuzlu bir diyete yönlendirebilir. Böbrek hastalığı belirtileri gösteren birçok köpek de tuz alımını sınırlamak için tavsiye edilir.

Tuz ve köpeğinizden emin değilseniz, köpek maması markanıza yiyeceklerinde ne kadar tuz bulunduğunu sorun ve veterinerinizle konuşun.