KÖPEK TÜYLERİ TIRAŞ EDİLİR Mİ?

0
2095

Yaklaşan sıcak yaz günleri nedeniyle birçok köpek sahibi, köpeklerini rahatlatmak ve sıcaktan korumak amacıyla tıraş ettirmeyi düşünür. Hatta bazı köpek sahipleri, kışın bile evcil dostunun ev içerisinde dökülen tüylerinden şikayetçidir ve onları tıraş ettirme fikri cazip gelir. Bütün bu argümanlar ışığında dostumuzu tıraş ettirmeden önce, bu işlemin doğru bir uygulama olup olmadığı, köpeklerin gerçekten sıcaktan bunalmamaları için tıraş edilmelerinin gerekli olup olmadığı gibi konular hakkında bilgi sahibi olmak ve onları daha iyi tanımak en doğru yol olacaktır.  Köpeklerin birçoğunun vücudu tamamını saracak şekilde tüylere kaplıdır. Irka bağlı olarak bu tüylerin kalınlığı, yoğunluğu ve miktarı değişebilmektedir. Tüyler dostlarımızı soğuk havadan oldukça iyi bir şekilde korumakla birlikte yakıcı güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşıda bir kalkan görevi görmektedir. Buradan da anlaşıldığı üzere sıcak aylarda rahatlaması amaçlı yapılacak olan tıraş işlemi aslında köpeğimizi güneş ışınlarının yakıcı ve rahatsız edici olabilecek zararlı etkilerine karşı korumasız hale getirecektir.

Yılda 2 sefer özellikle bahar aylarında köpek kuaförü ’ne gidilip tüylerin kesilmesi ya da kısaltılması işlemi yapılabilir. Tüyler kesildikten sora birden soğuk hava ile karşılaşan küçük dostumuz hastalanabilir dikkat edin. Havanın ısındığı dönemler ya da havalar soğumadan önce yapmakta fayda var.

Tüylerin kısaltılma işlemi göründüğü gibi kolay değildir. Özellikle keçeleşmiş tüyleri temizlerken makas veya makine ile kedi ve köpeklerine zarar veren hayvan sahipleri acilen kliniklere koşmak zorunda kalabiliyor. Tıraş için kendini yetiştirmiş ve bu işi sahiplenmiş kedi köpek kuaförleri var. Birçok veteriner kliniklerine bağlı çalışan kuaförler bulunmakta bu hizmeti vermektedir. Bir kedi veya köpek tıraşı 40 TL den başlayıp kedi ve köpeğin büyüklüğüne göre 150 TL ye kadar çıkmaktadır.

Hayvan bakımı kolay değil. Sibirya kurdu, kangal, kafkas çoban köpeği, saint bernard, pekinese, terrier gibi ırklar bakım isteyen ırklardır. Bu köpekleri alırken karşılaşacağınız bakım şartlarını gözünüzün önünde bulundurun. Ben uğraşamam derseniz durum kötü.

Tabi ki tıraş olgusunun psikolojik boyutlarından da bahsetmek yerinde olacaktır. Bazı köpekler tıraş olduktan sonra belli bir süre kürklerinden ayrılmanın verdiği olumsuz hissiyatla; saklanma, içine kapanma, depresyon gibi davranış bozukluklarını da şekillendirebilirler.

Metal uca sahip kısa kesim tıraş makineleriyle yapılan kesimlerde metal ısınmaları sonucu tüy ve deri yanıkları oluşabilmektedir.

Gerçek profesyonel köpek tıraşçılarının her zaman makas kısaltmasını tercih ettiklerini unutmayın.

  • Köpeğimizi her gün fırçalayarak…
  • Çok uzamış ve dolanmış tüylerini makas yardımıyla uçlarından kısaltarak…
  • Yazın bunaltıcı etkisinden su kaplarına birkaç küp buz koyarak ya da vücutların alt bölgelerini ıslatarak…

Hem dostlarımızı rahatlatmak hem de kendi konforumuzu oluşturmak mümkündür. Bütün bunların ışığında makina tıraşının köpek için elzem olmadığını anlamak daha kolay olacaktır.