KÖPEK YATAĞI NASIL OLMALI?

0
1990

Köpekler yapı itibariyle evcilleşmeye çok elverişli olan ve insan dostu özelliklere sahip olan bu canlılar için barındıkları yer çok önemlidir. Köpekler ne kadar eğlenmeyi ve koşmayı sevseler de zaman zaman dinlenmek isteyebilirler. Köpeğimiz için kulübe yapıp, mamasına önüne koymak yeterli olmaz. Kendisini evinde güvende hissetmesi, sıcak ve rahat olması için özel bir yatağa ihtiyaç duyar.

Öncelikle köpek yatağının bir lüks olmadığı evcil hayvanlar için sağlıklı bir yaşam adına gereklilik olduğu bilinmelidir. Hayvanların doğası gereği sokaklarda, ormanlarda yaşıyor olması üşümedikleri anlamına gelmiyor. Özellikle köpekler, tüylerinin az veya ince olduğu bölgelerinden dolayı çok üşür, eklemlerinde problem yaşarlar. Dolayısıyla evcil hayvan için yatak ihtiyacı en çok kış mevsiminde çok önemlidir.

Köpeklerin bacaklarında nasırlaşma sık görülen bir problemdir. Bunun en temel sebebi soğuktan korunma çabasıdır. Yatağa sahip hayvanların nasır problemi yaşamadığı görülmüştür. Köpekler için üretilen yataklarda genellikle elyaf malzeme kullanılır. Elyaf sıcak tutarken aynı zamanda yumuşak ve konforludur. İçi elyaf dolgulu yatak alırken bu yatakların yıkanabilir olması gerekir. Evcil hayvanınız için özel olarak üretilen yataklar su geçirmez ve dayanıklı malzemelerden üretilmektedir. Yatağın düzenli olarak yıkanması hayvanın daha sağlıklı ve temiz kalmasını sağlar. Yatak hayvanın boyuna göre büyükçe bir minder şeklinde olabileceği gibi sadece kapısı bulunan yumuşacık bir kulübe de olabilir.

Yatak hazırlanırken kışın sıcak tutacak yazın ise terletmeyecek kumaşlar seçilmesi gerekiyor. Köpek için dış mekânda bir yatak düşünülüyorsa eğer, su geçirmeyen yatakların büyük bir önemi vardır. Bu minderleri bahçe kulübesi içinde kullanabilirsiniz. Evcil hayvanınızın ıslak bir minder üzerinde yatması, onun hastalanmasına neden olabilir.

Evcil hayvanınızı yatağına alıştırmak için eğitim verirken, en sevdikleri oyuncak veya köpek mamasını bir kap içerisinde yataklarının yanına koyabilirsiniz. Sevimli dostunuz kısa sürede bu duruma alışır, yatağın konforunu keşfettikten sonra bu alışkanlığını rutin bir davranış haline getirir.

Her ırkın ulaştığı vücut ağırlığı ve uzunluğu farklılık gösterir. Aynı ırklardaki köpeklerde dahi gözlenen bu farklılıklardan dolayı hayvan sahipleri olarak yatak seçiminde dikkat edeceğiniz ilk nokta boyutu olmalıdır. Bir Yorkshire Terrier için alacağınız yatak ile Golden Retriever için alacağınız yatak aynı olmamalıdır. Eğer köpeğiniz büyük bir ırksa fakat siz ona yavruyken yatak alıyorsanız, geleceği düşünerek tercih yapmanızda fayda var. Eğer ben bu yatağı başkasına veririm, yenisini alırım gibi bir düşünceniz yoksa aldığınız yatağı iri bir köpeğin ulaşabileceği ortalama boyutlara göre alırsanız daha kullanışlı olur.