KÖPEKLE SEYAHAT

0
984

Bir ailenin dışarıda zaman geçirmesi veya tatile çıkması diğer günlere benzemez, çünkü bu günlerde bütün aile cümbür cemaat evden çıkar ve bu köpeklerini yanlarında almaları anlamına gelir. Bu sizin için ekstra çalışma demektir ve herkesin iyi vakit geçirdiğinden emin olmak için önceden sıkı bir planlama gerektirir: yolculuk boyunca yanınızdaki tüm köpekler de dahil olmak üzere.

Araba ile Seyahat

Köpekle araba ile seyahat ederken kısa bir yolculuk veya uzun bir yolculuk olsa da güvenlik önlemleri almak önemlidir. Köpeklerin arabada serbestçe hareket etmeleri önlenmelidir. Bunu başarmanın birden fazla yolu var, ancak çoğu bir sandık uzun seyahatler için en iyi korumayı sağlıyor. Diğer seçenekler arasında köpeği arka koltuklardan birine yerinde sabitlemek için emniyet kemeri kullanılması veya arka alanı ön bölgeden ayırmak için bir araç bariyeri kullanılması sayılabilir. Bazı otomobil üreticileri bunu yeni modelleriyle ek bir ücret karşılığında sunarlar veya birden fazla araba stiline uyması için yapılan genel bir tane satın alabilirsiniz.

Köpeğinizle Beraber Toplu Taşıma ile Seyahat

Eğer köpeklerle seyahat ediyorsanız arabanın tek seçenek olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, fakat birçok yönden toplu taşıma daha iyi olabilir. Trenler köpekler için avantajlara sahip; çok daha geniş ve büyükler.

Tren yolculuğunda köpekler seyahat ettiklerini çok fazla hissetmezler, dolayısıyla araba ile yolculuk sevmeyen köpekler için tren daha rahat olabilir. Ayrıca tren ile yolculuk yaptığınızda ne emniyet kemeri ne de kafes konusunda endişelenmeyeceksiniz, köpeğiniz de yanı başınızda hareket edip ayaklarını uzatabilir.

Uçak ile Seyahat

Çok küçük bir cins köpeğine sahip değilseniz, köpeğiniz uçağın sizinle aynı alanda seyahat edemez. Yolcu bölgesinde sadece oldukça küçük ve bir koltuk altındaki bir taşıyıcıya sığabilecek köpekler seyahat edebilir. Daha büyük köpekler bagajla birlikte bagaj alanına binmek durumundadır.

Uçağın kargo alanı, yolcu bölümü gibi düzenlenmemektedir, bu nedenle evcil hayvanlara zarar verebilecek sıcaklık dalgalanmaları vardır. Havayollarında uçarken ölen birçok köpek vakası vardı, bu yüzden köpeklerin ne zaman ve nasıl uçabileceği konusunda kısıtlamalar oldukça sıkı.

Bir seyahat planlıyorsanız ve köpeğinizin sizinle uçmasını istiyorsanız, biletliniz, almadan önce havayollarıyla konuşmanız gerekir. Sıcaklığın uçma için uygun olduğundan emin olun. Kış aylarında ve özellikle de yaz aylarında, bir köpeği belirli bir sıcaklığın üstünde veya altında uçmayacakları sıcaklık kısıtlamaları vardır.

Köpeğin nasıl uçması gerektiğini de bilmeniz gerekir. Genellikle, dikkat etmeniz gereken bir tür evrak vardır. Ek olarak, köpek havayolları için onaylı bir taşıyıcıyla uçmalıdır. Büyük köpekler için bu normalde havalandırma delikli plastik, havayolu tipi bir kasadır. Sandık köpek için çok büyük veya çok küçük olamaz, bu nedenle boyutlandırmada kısıtlamaların ne olduğunu özellikle bilmeniz gerekir.

Sandıkta, köpeğin sahibinin kim olduğunu, bu kişiyle nasıl iletişime geçeceğinizi ve köpeğin adının ne olduğunu gösteren birden fazla etiket yerleştirmeniz gerekmektedir. Ayrıca, köpeğin nereden geldiğini ve seyahate nereye gittiğini de belirtmelisiniz.

Sandığı güçlendirdiğinizden emin olun. Bazı insanlar, ekstra koruma için ve ayrıca yanlışlıkla açılmaması için kapıdaki ön tokayı emniyete almak için vidalar üzerinde koli bandı veya kravat kayışları kullanmayı tercih eder.

Seyahat Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Köpeğinizle yapacağınız uçak yolculuğu için bazı evraklar istenir. Evcil hayvanınızla seyahate çıkmadan önce köpeğinizin seyahat etmekle ilgili hiçbir sakıncası bulunmadığını belirten bir sağlık raporu almanız gerekiyor.
  • Sağlık raporunun yanında, aşı kartının dahil olduğu, geçerli bir hayvan kimlik kartı da hazırlanmalı.
  • Diğer şartlar ise uçak şirketinin prosedürlerine göre değişiyor. Bunun için mutlaka havayolu şirketinizle iletişimde olmalısınız.
  • Seyahat edeceğiniz yere bakın ve acil veteriner gibi birkaç veteriner sayısını bulun.
  • Köpeğinizin neye ihtiyacı olduğuna dair bir kontrol listeniz olduğundan emin olun: kaseler, yiyecekler, tasmalar, en sevdiği oyuncaklar, herhangi bir ilaç.
  • Köpeğinizin yolunda içeceği suya buz ekleyin. Bu bağırsak rahatsızlığının azaltılmasına yardımcı olur.