KÖPEKLER EVDE YALNIZ KALABİLİR Mİ?

0
1435

Hiç bir köpek yalnız kalmayı sevmez. Ama nereye giderseniz gidin yanınızda her zaman götürmeniz mümkün değildir.

Yavru köpekler tamamen fiziksel nedenlerden dolayı en fazla 2 saat yalnız kalabileceğini söylemektedirler, yavru eve yeni geldiyse ilk haftalarda hiç yalnız bırakmamak gerekiyor.

Yetişkin Köpeklerde görüşler önemli ölçüde farklıdır. Tanıdık bir çevrede 4 saat sorunsuz yalnız kalabileceğini söyleyen bir taraf, 8 saat bahçede veya köpek kulübesinde kalabileceğini söyleyen diğer taraf. Önemli olan günün geri kalan 16 saatini insanlarla iletişim halinde olabilmesi.

Evde köpeklerin yalnız kalması temel eğitim sürecinin önemli bir parçasıdır.

Köpeğinizi Yalnız Kalmaya Alıştırmak

İlk olarak köpeğinizin hangi tepkileri verdiğini bilmeniz gerekmektedir. Her davranışını ve olumsuz hareketini evde yalnız kalmaya başlamamanız gerekmektedir. Çünkü yalnızlık endişesini yaşadığında kolaylıkla atlatmayacağının farkında olmalısınız.

Evdeki insanların dışarı çıkacaklarını giyinirken veya anahtarı elinize aldığınızda anlıyorsa, stresli bir şekilde tepki gösterebilir. Bu durum onun evde yalnız kalacağını anlamasından kaynaklanmaktadır. Bunun için evde çıkar gibi yapıp, kapıyı kapadıktan sonra yeniden eve girmeyi denemelisiniz. Çıktığınız andan itibaren verdiği tepkilere kayıtsız kalmalı ve bu hareketlerini sonlandırdıktan sonra eve yeniden girmelisiniz. Buna benzer alıştırmaları yaparak gün içerisinde onunla ilgilenmeden işlerinize devam etmelisiniz. Bu sayede duyarsızlaştırma eğitimini vermiş olacaksınız.

Sürekli olarak birlikte uyumanıza rağmen, artık evde yalnız kalmaya alışmasını istiyorsanız, bu durumda yatağınızı da ayırmanız gerekecektir. Birkaç gün buna tepkisi olabilir ama bu sürenin sonunda alışacaktır. Bu sayede evde olduğunuz sürelerde yalnız olmaya alışması ve bağımsız hareket etmesi demek, siz olmadığınız zaman da aynı davranışları göstereceği anlamına gelmektedir.

Saatlerce ayrı kalacağınız köpeğinizi gözünüz arkada bırakıp gitmeye elbette gönlünüz razı olmayacaktır. Bu nedenle de size karşı olumsuz bir tavra bürünmesini istemediğiniz için vedaları uzun uzun yaşamak isteyebilirsiniz. Ancak yalnız kalmasını isteyeceğiniz köpekleriniz için bu son derece olumsuz bir durumdur. Bu nedenle vedalaşmayı kısa tutmaya çalışmalısınız.

Köpeğiniz kendisini rahat hissetmek istediğinde hemen size koşuyor olabilir. Bu ilk zamanlar sizin de hoşunuza gidebilir. Ancak artık tek başına kalabileceğine inandırmak istediğinizde, odak noktası olmaktan çıkmanız gerekir. Bunun için de ilgi alanı olan farklı objeleri hazırlamanız çok daha yerinde bir karar olacaktır. Oyun oynaması, stresini alması ve eşyalarla haşır neşir olması için belirli objeler üzerinde yoğunlaşmasını sağlayarak bu adımı bir an önce atmaya başlayabilirsiniz.