KÖPEKLER İÇİN İLK YARDIM

0
1478

Köpek sahibinin en önemli görevlerinden biri, köpeğinin sağlığını ve can güvenliğini sağlamaktır. Köpek sahibi ne kadar dikkatli olsa da istenmeyen durumlarla karşılaşması mümkün. Köpeklerimizin trafik kazası geçirmeleri, zehirlenmeleri, yanmaları ve yaralanmaları, biz ne kadar dikkatli olsak da olasıdır. Ayrıca sadece sahipli köpeklerin başına gelecek işler de değil bunlar.

Bir hayvanla yaşamaya karar vermek sizi bir noktada diğer hayvanlara karşı da sorumlu kılar. Sadece kendi köpeğinizin sorumluluğunun ötesinde, sahiplenmeniz gerekmese de, sokak köpeklerine karşı da sorumluluk duymak ve sokaktaki hayatlarını kolaylaştırmak, kendi köpeğinizle kuracağınız bağı da güçlendirip onu anlamanızı da kolaylaştıracaktır.

Köpeklerle alakalı her konuda olduğu gibi ilk yardım hususunda da köpek sahibinin önceden bilgi edinmesi, bilgi ve tecrübesini artırmasında büyük fayda var. Bilgi ve tecrübe sahibi olan köpek sahibi acil bir durumda hayati öneme sahip dakikaları bir şekilde kullanmayı başarır.

TRAFİK KAZALARI

Trafik kazası geçirmiş bir köpeğin, çok korkmuş, travma geçiriyor ve ağrı şokunda olabileceği ihtimalini asla unutmayın. Köpek, sahipli-sahipsiz hatta kendi köpeğiniz olsa bile ağrı ve korku şokuyla sizi ısırabilir. Bu sebeple, kaza geçirmiş köpeklere varsa arabanızdaki bir battaniyeyi örterek ya da paltonuzu üzerine atarak stabilizasyonunu sağlamalısınız. Tabii bu uygulamadan önce hayvan trafik akışının içerisinde kaldıysa trafiği durdurmak, ikaz işaretleriyle diğer araçları uyarmak hayvanın zapturaptı sonrasında da güvenli bir alana taşınması gerekmektedir. Vücutta herhangi bir kanama odağı varsa kanama durdurulmalı ve basit turnike uygulamaları yapılmalı, omurga ve kemik kırıkları ihtimaline karşı da bir veteriner kliniğine ulaştırana kadar hayvanın dikkatlice taşınması ve hareketsiz kalmasına dikkat edilmesi önemlidir.

ZEHİRLENMELER

Köpeğinizin zehirli bir şey yediğini gördüğünüz an gecikmeden veterinerinizi arayın, vereceği talimatlara uyun. Muhtemelen sizi kliniğine çağıracaktır. Köpeğinizin yediği zehirli maddeyi yanınıza alın. Eğer paketlenmiş bir şey ise mutlaka paketini yanınıza alın, tedavi için gerekli bilgiler birçok zehirli maddenin ambalajında belirtilir. Köpeğinizin zehirli bir şey yediğini görmediniz ama kusmasından, kasılmasından, ishal olmasından, bayılmasından bir şekilde zehirlenmesinden şüphelendiyseniz zaman yitirmeden veterinerinizi arayın ve vereceği talimatları yerine getirin. Veteriner kliniğine giderken köpeğiniz eğer kusmuş ise kusmuğu temiz bir naylon torba veya kavanoza koyarak yanınız alın. Kusmuğun muhteviyatı veteriner hekiminize fikir verebilir. Zehirlenmelerde bütün acil durumlarda olduğu gibi sakinliğinizi koruyun ve zaman kaybetmeden veterinerinize ulaşın.

BOĞULMALAR

Köpekler, doğuştan yüzme bilirler. Ancak yoruldukları zaman ve sudan çıkamadıklarında tıpkı insanlar gibi boğulabilirler. Özellikle havuzlu evlerdeki köpekler bu tehlikeyle sürekli karşı karşıyadırlar. Boğulmaktan kurtarılmış bir köpek de tıpkı insandaki gibi yan yatırılarak akciğerlere kaçmış olan suyun dışarı akışı sağlanmalıdır. İnsanlardaki ilk yardımda olduğu gibi gerekirse ağzını kapatıp burun deliklerine hava üflenerek suni solunum yapmak boğulma vakalarındaki ilk yardımda önemlidir.

YANIKLAR

Klasik ev kazalarına örnek sıcak sıvıların dökülmesi sonucu köpeklerin yanması, sizin gözünüze küçük gibi gözükse de köpeğinizin boyutları dikkate alındığında çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Özellikle küçük ırklarda bu risk daha fazladır.  Avuç içi kadar bir yer yandığında bu köpeğiniz için vücudunun büyük bir kısmı demektir. Ateş veya dökülen bir sıvı ile oluşmuş yanıklarda, acilen soğuk su ile hasarlı bölgenin ısısı mümkün olduğunca hızlı bir şekilde düşürülmelidir.  Zaman kaybetmeden veterinere gidilmelidir.  İnsanlar yandığında da yapılan en büyük hatalardan birisi olan, yanık bölgesine diş macunu, yoğurt, pomat benzeri maddelerle tedavi etmeye çalışmayın. Köpeklerde oluşan yanıklarda korkmanız gereken şey zaman kaybetmektir. Köpeklerde meydana gelen yanıklarda ağrı, vücut sıvılarında kayıp ve şok köpeğiniz için tehlikelidir ve bunlara bir veterinerin müdahale etmesi gerekmektedir.