KÖPEKLER MAMA DIŞINDA NE YER?

0
12373

Köpeğinizin de aynı insanlar gibi temel gıda maddesi yağlar, karbonhidratlar ve en önemlisi hayvansal proteinlerdir. Köpeğin her döneminde sağlıklı kalabilmesi için beslenme önemli bir noktadır. Katı gıdalar ne kadar önemli ise köpeğinizin gerekli olan su miktarını alması da o kadar önemlidir. Bu miktarı uzmanlar köpeğin günlük olarak aldığı besinin 2,5 katı olarak önermektedirler. Bir kilogram köpek maması yiyen yetişkin bir köpeğin 2,5 litre su içmesi gerekmektedir. Bu oran hamile köpeklerde daha çoktur.

Bazen bu sevimli dostlarımız için köpek maması dışında şeyler de vermeliyiz. Verdiğimiz şeyler faydalı olabilecek yiyecekler bile olsa dikkatli olmalıyız. Çünkü bu sevimli dostlarımız için zararlı olabilecek bir sürü şey evlerimizde mevcuttur.

  • Gönül rahatlığı ile sadık dostunuza muz yedirebilirsiniz. Hem tadına bayılacaktır hem de yumuşak dokusu ile sindirim sistemi bozuk ise bunu tedavi edecektir.
  • Et köpekler tarafından en çok sevilen besinlerdendir. Parazit oluşturmaması amacı ile eti pişirdikten sonra vermeniz önerilir. Oldukça sağlıklıdır.
  • Köpekler balık yemeği çok severler. Ayrıca balık köpekler için vitamin ve besin değeri yüksek bir üründür. Köpeğiniz evcil ise kılçıklarını ayıklamanız tavsiye edilir.
  • Çok şekerli ya da tuzlu olmayacak şekilde kesinlikle sossuz makarnayı sevgili dostunuza verebilirsiniz.
  • Pirinç, besin değeri oldukça yüksek olan ve yumuşak dokusu sayesinde köpeklerin çok hoşuna giden bir besin türüdür. Pirinç besini ayrıca farklı aromalar ile pişirildiği zaman bizim çok hoşumuza gittiği gibi köpeklerin de çok hoşuna gidebilmektedir. Pirinç besininin çok fazla yağlı olmadığı sürece köpeklere zararı yoktur.
  • Havuç besin değerinin yüksek olması ve sert olması nedeni ile yemesinin zevkli olması ile köpekler tarafından sevilen bir besindir. Sağlıklıdır.
  • Tavuk ve hindinin derisi ve kemikleri ayrıldıktan sonra, sade, çiğ ya da pişmiş olarak verilebilir. Zengin protein kaynağı, tavuk ve hindi ile köpeğinizin akşam yemeğini hazırlayabileceğiniz gibi, köpeğinizin mamasının üzerine bir parça tavuk ya da hindi eti koyarak yemeğini daha cazip kılabilirsiniz.