KÖPEKLER NEDEN AĞLAR?

0
988

Köpeğinizle birlikte geçirdiğiniz hayatınızın bir bölümünde, köpeğinize baktığınızda sulu gözlere sahip olduğunu fark etmiş olmanız mümkün. Elbette ilk içgüdü ile köpeğinizin herhangi bir şeye üzüldüğü için ağladığı kanısına varmanız çok olası; ancak bu gözyaşlarının sebebi üzüntüden başka bir şey de olabilir. Köpeklerin gözlerinin dolmasına neden olan sebepler nelerdir ve bu gibi durumlarda ne yapmalıyız.

En çok yavru köpekler ağlar. Bunun en büyük sebeplerinden biri de aileleri ile birlikte olmayı istemeleridir. Yavru bir köpek doğduğunda izlenim yoluyla öğrenme olarak tanımlanan bir süreç uygulanır. Bu süreç içinde, yavru köpek sahibi, yavrunun ilk iki ay boyunca annesi ve kardeşleriyle birlikte kalmasına izin vermek zorundadır. Bu yöntem ile yavru köpeklerin sosyal beceriler kazanması sağlanır.

  • Eğer yavruların, anneleri ve kardeşleri ile uyuduğunu görürseniz, sarılarak uyuyor olduklarını fark edeceksiniz. Bu nedenle, eğer köpek yavrusu vücudunun yakınında onu koruyabileceğini hissedeceği hiçbir şey göremezse, ağlayacaktır.
  • Yavru köpeğinizden daha büyük bir pelüş hayvan oyuncak bulun, ve yanına uzanıp, sarılabilmesi için oyuncağı yavru köpeğinizin yatağına koyun.

Her köpeğin, sahibi ile iletişim kurmak için kullandığı farklı bir yöntemi vardır. Örneğin, birçok köpek, aç olduğu zaman, köpek mamasının yanına gidip sahiplerine aç oldukları anlatmak için gürültülü bir şekilde patileriyle köpek mamasını itmeyi tercih eder.

Buna rağmen, diğerleri ağlamayı seçer. Ve kural olarak, bunu her zaman yemek yedikleri yerin yakınında yaparlar.

Bazen köpeğinizin gözleri sulanmışsa bunun sebebi gözüne bir şey kaçmış olması olabilir. Gözüne ya da kirpiklerine toz ya da kir gibi ufak bir yabancı madde bulaşmışsa, bu her insanda olduğu gibi köpeğinizde de göz sulanmasına yol açabilir. Çoğu zaman köpeğiniz, bu yabancı maddeyi kendi kendine atabilir ve ağlaması da kısa bir süre içerisinde durabilir. Yabancı maddenin kendiliğinden gözünden çıkmaması durumunda köpeğinizi yakından gözlemleyerek veterinere götürmeniz gerekebilir.

Tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de alerji, gözlerinin sulanmasına sebep olabilir. Köpekler başta polen, duman, toz, kir ve gıda içeriği olmak üzere pek çok farklı şeye karşı alerjik olabilir. Bunu tespit edebilmek için veterinere gidip bir köpek alerji testi yaptırmak gerekir.

Bir köpeği korkutabilecek çok fazla şey vardır. Örneğin; yeni bir eve taşınmak, dışarıdan gelen sesler, sahibi tatile gittiğinde başka bir yerde kalmak, veterinere gitmek, ya da yalnız kalmak.

Normalde bu durum, köpek aileye daha fazla bağlandığında ya da sahibi onu geri almaya geldiği zaman gerçekleşir.

Daha önce de söylediğimiz gibi, köpekler davranışları sonuçlarla ilişkilendirebilir. Eğer köpeğinizin ağlamasını yatıştırmak için onunla ilgilenip, oyunlar oynuyorsanız, hayvan bunu bilir ve tekrar dikkatinizi çekmek için ağlayabilir.

Bununla başa çıkmanın tek yolu profesyonel eğitimden geçer.