KÖPEKLER NEDEN KAŞINIR?

0
1572
Yellow Labrador scratching its neck

Köpekler bazen keyfi olarak kaşınırlar ancak bir bölgeyi özellikle kaşıyorsa ve kaşıdığı bölgede yara veya tüy döküntüsü dikkatinizi çektiyse köpeğinizi veteriner e göstermeniz gerekiyor.

Köpeklerin kaşınmasına neden olan hastalıklar var. Siz baktığınız zaman kaşınıyor olarak görebilirsiniz ancak veteriner hekimine götürerek köpeğinizin kaşıntısın sebebini öğrenebilir tedavisine başlayabilirsiniz.

Köpeklerde Görülen Deri Hastalıkları

  • Kepek
  • Kene, bit ve pirelenme
  • Köpek Uyuzu
  • Renkte ya da Dokularda Değişiklikler
  • Kuru ve Pullanmış Deri

Pireler

Köpeklerinizin üzerinde böceklerin kendisini göremeyebilirsiniz. Ancak pire pislikleri ve yumurtaları tüylerin arasında görülebilmektedir. Aşırı yalanma ve kaşınma, ciltte kabuklanma ve kırmızı noktalar belirtiler arasında yer alır. Yoğun pire istilası kansızlığa ve anemiye neden olabilmektedir. Bu durum köpekleri tenya gibi başka parazitlere de duyarlı hale getirebilmektedir. Topik al veya oral ilaçlarla tedavisi mümkündür. Köpeğinizin yattığı yeri ve kulübesini temizlemeniz gerekmektedir. 

Köpek uyuzu

Sarkoptik uyuz olarak bilinen köpeklerdeki uyuz hastalığı köpekler arasında hızla yayılabilmektedir, hatta insanlara bile bulaşabilmektedir. Ancak bu parazitler insanlarda yaşayamazlar. Belirtileri yoğun kaşıntılı, kırmızı bir cilt, yaralar ve tüy kaybıdır. Köpeğin en fazla etkilenen organları kulakları, yüzü ve bacaklarıdır. Demodeks uyuzu ise tüysüz bölgelerin, yara kabuklarının ve yaraların oluşmasına neden olmaktadır. Ancak köpekler arasında yayılması ve insanlara bulaşması söz konusu değildir. Tedavi uyuz çeşidine göre değişiklik göstermektedir. 

Keneler


Keneler de pireler gibi kan ile beslenen dış parazitlerdir. Köpeğinizde kenenin varlığını çıplak gözle fark edebilirsiniz. Keneyi köpeğinizin derisinden doğru bir şekilde çıkarmak için, keneyi köpeğinizin derisine en yakın yerden cımbızla kavrayın ve nazik bir şekilde çekin. Hızlı ve sert bir şekilde çekmek, kenenin başının köpeğin derisinde kalmasına neden olabilir. Bu da köpeğinizin enfeksiyon kapması ile sonuçlanabilir.

Kepek

Köpeklerde kepek oluşumunu engellemek ya da tedavi etmek için yapabileceğiniz birkaç şey var. Köpeğinizin tüylerini sık sık taramak, gereğinden fazla yıkamayın, hassas ciltlere uygun şampuan kullanın.

Renkte ya da Dokularda Değişiklikler


Bu değişiklikler metabolik ve hormon el bazı problemlerin habercisi olabilir. Eğer belirgin değişiklikler gözünüze çarpıyorsa mutlaka veterinerinizle iletişime geçmelisiniz.

Kuru ve Pullanmış Deri


Kuru ve pullanmış deri çoğu problemin sinyali olabilir. Alerji, uyuz ve diğer cilt hastalıklarının yaygın belirtisidir. Ancak sıklıkla, kuru ve pullanmış cilt ciddi bir anlam taşımaz. Dostunuzu kaliteli yiyeceklerle beslediğinizden emin olun. Bazı köpeklerin ciltleri de insanlarınki gibi kışın kuruyabilmektedir. Eğer bu durum köpeğinizi huzursuz ediyorsa, veteriner muayenesine başvurabilirsiniz.