KÖPEKLER NEDEN KORKAR?

0
7781

Kendine güveni yüksek olan bir köpeğin tepkileri ile huzursuz bir köpeğin tepkileri farklıdır. Bu tepkileri arasında korku da bulunuyor. Genel olarak köpeklerin korku tepkilerinin nedenleri, yani köpeğin korkmasının nedenleri

  • Bu sebeplerin başında bizlerden kötü davranışlar gören köpekler vardır. Biz köpek dostları köpeğe çok kızıyor, bazı durumlarda dövüyor ve sürekli bağırıyorsa, köpek giderek kendi içine kapanır.
  • Köpeklerin korkması normaldir ancak önemli olan yavru bir köpek yeni bir olay veya bir nesne karşılaştığı zaman köpek sahiplerinin verecekleri tepkilerdir.
  • Bu konuda yapılan en büyük yanlış beklenmedik bir durum olduğunda köpek sahibinin yavrunun yanına koşması ve onu rahatlatmaya çalışmasıdır. Oysa köpekler sahiplerinin verdiği tepkiyi korku ile özdeşleştirir.
  •  Köpeğin rahatsız edici bir ortamda bulunması veya travmatik olaylara maruz kalması.

Köpeğin Korktuğu Nasıl Anlaşılır

  • Ortamdan kaçmaya çalışır
  • Çevresine zarar verir
  • Saldırgan davranışlar sergiler
  • Hareketlerinde tehdit sezilir.

Köpeği Yatıştırmak İçin

Köpeklerin korkmasına neden olan unsurlar belirlendikten sonra bunlara çözüm aranmalıdır. Sorun başka bir köpekse, köpeğinizin kendini güçlü hissetmesini sağlayabilirsiniz. Evdeki bağrışlardan etkileniyorsa, o sırada köpeğinizi ortamdan uzaklaştırmalı ve daha sakin yerlere götürmelisiniz. Bunun yanı sıra korktuğu zamanlarda ona olan sevginizi hissettirmeli, tüylerini sevmeli ve hoşlandığı yerleri okşamalısınız. Hafif masajlar yaparak vücudundaki gerilimin azalmasını ve rahatlamasını da sağlayabilirsiniz. Özellikle korktuğu zamanlarda yanında olmalı, uyuma sürecine yardım etmelisiniz. Mümkünse yakınınızda bulundurmalı ve korkusunu yenmesini sağlamalısınız.

Köpeğinizin hissettiği korku gerçektir. Sabırlı olun ve onu anlamaya çalışın

Köpeğiniz korktuğu zaman havlayabilir, kendini tehdit altında hissederek agresif tavır gösterebilir ya da tam tersine kuyruğunu düşürüp bir köşeye sığınmaya çalışabilir. Köpeğinizin korktuğu zamanda verdiği tepkiler nedeniyle ona kızmayın.

Rahatlatıcı masaj

Masaj köpeklerde stresin düşürülmesinde sakinleştirici etkisiyle son derece önemli.  Masajla mutluluk hormonu olan endorfin artıyor ve köpeğinizin stresten kaynaklı olumsuz duygulardan uzaklaşmasını sağlıyor.

Olumsuz Davranışı Olumluyla Değiştirin

Korkusunu unutturmak için daha olumlu başka bir şeye odaklanmasını sağlayın. En çok sevdiği oyuncak, en sevdiği ödül onun dikkatini çekmenize yardım eder. Köpeğinizin dikkatini korktuğu havladığı, ya da kaçtığı objeden, ona sunduğunuz oyuncağa, ödüle ya da oyuna çekmeniz, korku duyulan nesneyi veya durumu ikinci plana atar. Bunu sürekli yapmanız, örneğin arabaya binerken, ya da elektrikli süpürgeyi çalıştırmadan önce her seferinde ona en sevdiği şeyi sunmanız sonunda köpeğinizin algı kodlaması ve dolayısıyla değiştirir.

Köpeğinizle iletişim kurun.

Onunla yumuşak ve sakin bir sesle konuşun, her şeyin normal olduğunu, sorun olmadığını, onu ne kadar sevdiğinizi söyleyin.