KÖPEKLER NEDEN KUSAR?

0
2078

Çoğu köpek hayatlarında bir anda kusarlar. Ve köpek kusması sinir bozucu olsa da, her zaman ciddi bir tıbbi durum yüzünden değildir.

Hem uzun süren kusma hem de aralıklı ve kronik olarak kusan bir köpek genellikle altta yatan bir sorunu gösterir. Köpekler için probiyotiklerin ve köpeğinizin mikrobiyomunun test edilmesinin, köpeğinizin neden kustuğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Kusma ile mideden gelen materyal ve işlem aktif karın kasılmalarını içerir. Bir köpek kusmak üzereyken, onun gergin bir ses çıkardığını, karın kaslarının çalıştığını görür ya da kambur olduğunu, sustuğunu veya dudaklarını yaladığını fark edebilirsiniz. Kusma ortaya çıktığında, genellikle sarı safra ile kaplanır.

Karışıklık eklemek için, köpeğiniz öksürmeye başlar ve köpüklü malzeme veya mukus ortaya çıkarsa, bu muhtemelen gastrointestinal sistemle ilgili sorunlardan.

Köpeğinizin kusmaya devam etmesi durumunda, bunun neden olduğunu anlamak için. Kalıcı bir şekilde kusturan herhangi bir köpek veterinere gözükmesi gerekir. Problemin arkasında ne olduğunu ve nasıl tedavi edileceğine belirtir.

Kusma Nedenleri;

Gastroenterit

Mide ve bağırsaklarda iltihaplanma. Gastroenterit en yaygın kusma nedenidir,

Buna sebep olan: Tipik sebepler ya köpeğin diyetindeki ani bir değişiklik ya da köpeğin yediği çöp veya diğer yabancı maddelerdir.

Yabancı cisim yutulması

Ani ve kronik kusmaları olan köpekler, yapmaması gereken bir şeyi yemiş olabilir.

Köpeğinizin görünüşte herhangi bir şeyi yuttuğu biliniyorsa veya belirli bir nesnenin kaybolduğunu fark ederseniz, köpeğinizi dikkatlice izleyin ve kusma devam ederse onu veterinere götürün.

İlaçlar

Sözlü olarak verilen herhangi bir ilaç veya takviye, hassas köpeklerin kusmasına neden olsa da, bazılarının diğerlerinden daha fazla tetiklenmesi olasıdır.

Köpeğinizin Kusması Gerekenler Ne Yapmalı?

Bir kusma kedisinin acil tedavi gerektirdiği zamanlar vardır. Köpeğinizde aşağıdaki belirtilerden herhangi biri varsa, bir veterineri arayın.

  • Sık kusma – sık sık kusan köpekler çabuk azaltabilir . Bu özellikle yaşlı köpekler veya sağlık problemleri olan bireyler için geçerlidir.
  • Mermi kusması – potansiyel olarak tıkalı bir gastrointestinal sistem belirtisi
  • Uyuşukluk ve depresyon – köpeğin tüm vücudunun olumsuz etkilendiğine dair göstergeler
  • Şiddetli ishal – şiddetli kusma ve ishal kombinasyonu hızla dehidrasyona neden olabilir
  • Azalan idrara çıkma – dehidratasyonda idrar üretiminde azalma görülür
  • Karın ağrısı ve / veya genişlemesi – bu belirtiler genellikle köpeklerde daha ciddi kusma nedenleriyle görülür
  • Tekrarlayan kusma denemeleri, ancak hiçbir şey üretilmez – bu, potansiyel olarak hayati tehlike oluşturan bir durum olan gastrikdilatasyon ve volvulusun klasik bir belirtisidir . 
  • Kusma içinde yabancı cisimler, kan, zehirlenme belirtileri vb. Dahil olmak üzere anormal herhangi bir şeyin varlığı.